Pomoc specjalna oferowana przez KLM CARES

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy na lotnisku lub podróżują Państwo ze sprzętem medycznym, mogą Państwo liczyć na pomoc KLM CARES. Prosimy o kontakt w celu otrzymania pomocy specjalnej!

Zamówienie pomocy specjalnej

Prosimy skontaktować się z KLM CARES nie później niż 48 godzin przed wylotem, jeśli chcą Państwo:

 • Zamówić pomoc na lotnisku podczas wsiadania na pokład, wysiadania z samolotu oraz/lub transferu
 • Zabrać własny (elektryczny) wózek inwalidzki (skuter), chodzik lub kule lub skorzystać z pokładowego wózka inwalidzkiego
 • Zabrać specjalistyczny sprzęt medyczny: zawsze należy skontaktować się z KLM CARES, podróżując ze sprzętem medycznym w bagażu podręcznym lub rejestrowanym, nawet jeżeli nie korzystają Państwo ze sprzętu na pokładzie samolotu
 • Zabierz swojego psa pomocnika do kabiny
 • Użycie wydłużanej podpórki pod nogę dla nogi, która musi być trzymana w pozycji poziomej (w gipsie). W przypadku lotów KLM na terenie Europy, należy zarezerwować 2 dodatkowe siedzenia w klasie Economy. W przypadku międzykontynentalnych lotów KLM, należy podróżować klasą Business.
 • KLM CARES nie może zagwarantować żadnej usługi, jeśli zapotrzebowane zostanie zgłoszone w ciągu 48 godzin przed wylotem.

Jak poprosić o pomoc specjalną

 • Poproś o pomoc specjalną teraz i zaloguj się na Moja podróż
 • Zobacz lokalny numer telefonu do KLM CARES

 • Mogą Państwo również wysłać do nas wiadomość e-mail na adres KLMCARES@KLM.com (w języku angielskim lub holenderskim), zadzwonić pod numer 00800 55622737 (mogą obowiązywać opłaty), a w Holandii (bez opłat) pod numer 0800 55622737 (między 7:00 a 22:00).

Ważne przed wylotem

 • Nie ma możliwości zorganizowania pomocy dla pasażerów z problemem bariery językowej, lękiem przed lataniem samolotem czy osób podróżujących po raz pierwszy samolotem.
 • Należy zamówić opiekę specjalną (i zarezerwować lot) na co najmniej 48 godzin przed odlotem. Jeżeli Państwa lot będzie obsługiwany przez jednego z naszych partnerów lotniczych, prosimy o zamówienie opieki specjalnej w tej linii lotniczej. KLM przetransportuje Państwa własny wózek inwalidzki (skuter) lub chodzik − bez dodatkowych kosztów.
 • Należy dokonać odprawy na lotnisku przynajmniej pół godziny przed standardową godziną odprawy. W przypadku wylotu z lotniska Amsterdam Schiphol, prosimy dokonać odprawy przy stanowisku 16. Jeżeli używają Państwo wózka inwalidzkiego zasilanego elektrycznie, prosimy o stawienie się do odprawy godzinę wcześniej.
 • Prosimy o udanie się do bramki w czasie wskazanym na karcie pokładowej.
 • Uprzejmie informujemy, że załoga KLM nie może udzielić pomocy na wszystkich etapach podróży. Prosimy upewnić się, że ktoś będzie Państwu towarzyszył, jeżeli potrzebują Państwo pomocy podczas całej podróży.
Obejrzyj filmy, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pomocy specjalnej w momencie wylotu  oraz przylotu i transferu  na lotnisku Amsterdam Schiphol.

Zabierz swój własny wózek inwalidzki

Jeżeli zabierają Państwo swój własny wózek inwalidzki, należy skontaktować się z nami przynajmniej 48 godzin przed wylotem. Sprawdzimy jakie są możliwości i od razu dokonamy dla Państwa rezerwacji. Ilość (elektrycznych) wózków inwalidzkich, które możemy przetransportować jest ograniczona.

Państwa wózek inwalidzki musi być przetransportowany jako bagaż rejestrowany w pozycji pionowej w celu uniknięcia uszkodzenia i rozlania baterii.

Maksymalna waga i wymiary wózka inwalidzkiego według rodzaju samolotu:


Rodzaj samolotuMaks. wymiary
(w x sz x d)
Maks. waga
Boeing 777, 747, 787 i Airbus 330

152 x 139 x 149 cm / 

59,5 x 54,5 x 58,5 cali

Brak maks. wagi
Boeing 737

112 x 113 x 85 cm / 

44 x 44,5 x 33 cali

Brak maks. wagi
Embraer 175 190
Fokker 70

120 x 100 x 70 cm / 

47 x 39 x 27,5 cali

150 kg / 331 funtów


Udogodnienia na pokładzie

 • Składany pokładowy wózek inwalidzki: dostępny na pokładzie wszystkich samolotów KLM i KLM Cityhopper.
 • Udogodnienia w toaletach: toalety dostępne dla wózków inwalidzkich znajdują się na pokładzie wszystkich samolotów KLM Boeing 777, Boeing 787 i Airbus A330. Nasze samoloty Boeing 737, Boeing 747, Embraer 190 i Fokker 70 posiadają składaną kurtynę, dzięki której można zwiększyć powierzchnię toalety. Nasz personel pomoże Państwu znaleźć drogę do toalety i z powrotem na miejsce. Niestety nie możemy Państwu służyć pomocą w toalecie.
 • Uchwyty w toalecie: toalety na pokładzie wszystkich samolotów KLM są wyposażone w uchwyty.
 • Ruchome podłokietniki: we wszystkich samolotach dysponujemy wieloma miejscami przy przejściu i w środkowym rzędzie z ruchomymi podłokietnikami, dzięki którym mogą Państwo z łatwością dostać się na swoje miejsce. Ilość i położenie miejsc przy przejściu z ruchomymi podłokietnikami może być różna w zależności od rodzaju samolotu.
 • Specjalne udogodnienia do siedzenia, takie jak siedziska ortopedyczne, zawsze będą poddawane weryfikacji przez nasz dział ds. standardów i zgodności lotu, aby upewnić się, że taka opcja jest zgodna z odpowiednimi przepisami określonymi przez FAA. Jeżeli nie jest ona zgodna, nie będzie akceptowana na pokładzie. Zgłoszeń w tej sprawie należy dokonywać co najmniej na 2 dni robocze przed wylotem, kontaktując się telefonicznie z KLM CARES.

   

Formularze Informacji Medycznej

Jeżeli jeden z poniższych przypadków dotyczy Państwa, prosimy o skonsultowanie się z lekarzem przed podróżą. W niektórych przypadkach Państwo lub pracownik biura podróży musicie wypełnić Formularz Informacji Medycznej A, natomiast Państwa lekarz musi wypełnić i podpisać Formularz Informacji Medycznej B. Wypełnione formularze powinny trafić do KLM nie później niż 48 godzin przed odlotem.

 • Pasażerowie cierpiący na choroby zakaźne.
 • Pasażerowie, którzy z powodu choroby lub stanu fizycznego, wykazują zachowanie, które może potencjalnie wpłynąć na wygodę i dobre samopoczucie innych pasażerów i/lub załogi bądź zagrażać bezpieczeństwu lub punktualności lotu.
 • Pasażerowie, którzy będą potrzebowali opieki medycznej lub będą uzależnieni od konkretnego sprzętu medycznego podczas lotu.
 • Pasażerowie cierpiący na schorzenie, które może doprowadzić do sytuacji zagrażającej życiu lub wymagać specjalnej opieki medycznej niezbędnej dla ich bezpieczeństwa podczas lotu.
 • Pasażerowie potrzebujący osobistej opieki w czasie lotu (podczas spożywania posiłków, chodzenia do toalety, itp.) i podróżujący bez osoby towarzyszącej.
 • Pasażerowie, którzy nie mogą używać siedzeń w samolocie w ich normalnej, wyprostowanej pozycji.

POC − przenośny koncentrator tlenu

Na pokładzie dopuszczalne są jedynie te przenośne koncentratory tlenu, które mogą być zasilane zarówno na baterie, jak i te, które korzystają z mocy netto. Aby korzystać z własnego koncentratora tlenu na pokładzie samolotu, prosimy upewnić się, że zarezerwowali Państwo transport Państwa koncentratora na co najmniej 2 dni robocze przed wylotem, telefonując do KLM CARES.

Baterie do POC

Niestety nie możemy zagwarantować zasilania na pokładzie samolotu przy każdym siedzeniu pasażera, dlatego należy zabrać ze sobą w pełni naładowane baterie. Biorąc pod uwagę obliczenia producenta dotyczące zużycia baterii podczas pracy urządzenia oraz informacje dostarczone przez lekarza, baterie muszą wytrzymać przynajmniej przez 150% oczekiwanego maksymalnego czasu trwania lotu. Baterie powinny być przechowywane pod siedzeniem. Zapasowe baterie można przewozić jedynie w bagażu podręcznym, nigdy w rejestrowanym.

 • Baterie litowe lub na bazie stopu litu mogą zawierać do 2 gramów litu.
 • Baterie litowo-jonowe mogą mieć wskaźnik watogodzin do 100 wat/godzinę.

Wskaźnik watogodzin można sprawdzić na baterii lub w instrukcji. Zapasowe baterie muszą być oddzielnie zabezpieczone, aby zapobiec spięciom, np. poprzez otaśmowanie końcówek lub umieszczenie ich w osobnych plastikowych woreczkach.

Podróżowanie z psem pomocnikiem

Zabierając ze sobą na pokład psa pomocnika należy pamiętać o konkretnych wymogach:

 • Aby zabrać psa przewodnika ze sobą do kabiny należy pobrać i wypełnić Formularz aplikacyjny psa przewodnika i wysłać go na adres KLMCARES@KLM.com. Należy go także mieć ze sobą podczas odprawy na lotnisku. Zalecamy kontakt z KLM CARES przed wylotem, aby potwierdzić transport swojego psa przewodnika.
 • Aby zabrać na pokład psa wsparcia emocjonalnego, zawsze należy się skontaktować z KLM CARES co najmniej na 48 godzin przed wylotem. Należy pobrać i wypełnić Formularz aplikacyjny dla psa wsparcia emocjonalnego i przygotować podpisaną deklarację od swojego lekarza. Uzupełniony formularz wraz z podpisaną deklaracją należy przesłać na adres KLMCARES@KLM.com oraz zabrać je ze sobą na potrzeby odprawy na lotnisku.

Dowiedz się więcej o psie pomocniku podczas lotu.

Skontaktuj się z KLM CARES