Podróżowanie z psem asystującym

Jeśli zamierzasz zabrać ze sobą wyszkolonego psa asystującego na pokład lotu KLM, skontaktuj się z KLM CARES i wypełnij wszystkie niezbędne formularze.
 

Przewóz psa asystującego

Pies asystujący to pies przeszkolony do pomocy osobie z niepełnosprawnością. Jeśli chcesz podróżować z wyszkolonym psem asystującym, umożliwimy Ci to bez dodatkowych opłat. Prosimy skontaktować się z KLM CARES  nie później niż 48 godzin przed wylotem, abyśmy mogli zorganizować weryfikację.

 
Na wszystkich lotach KLM pies asystujący musi mieścić się w wyznaczonym miejscu. Niedozwolone są żadne inne zwierzęta asystujące poza psami.

W niektórych krajach mogą obowiązywać ograniczenia związane z przewozem zwierząt. Dlatego też zalecamy podjęcie wszelkich możliwych środków ostrożności (takich jak zabranie ze sobą ważnego paszportu zwierzęcia oraz książeczki zdrowia ze szczepieniami).

Psy asystujące na wszystkich lotach
Jeśli chcesz wziąć na pokład przeszkolonego psa asystującego, pobierz i wypełnij formularz wniosku dotyczącego psa asystującego  i wyślij go do KLM CARES . Formularz należy mieć przy sobie podczas odprawy na lotnisku.

Psy asystujące na lotach do i ze Stanów Zjednoczonych
Jeśli chcesz wziąć przeszkolonego psa asystującego na pokład lotów do i ze Stanów Zjednoczonych, pobierz i wypełnij formularz wniosku dotyczącego psa asystującego . Oprócz tego musisz pobrać i wypełnić dodatkowy formularz dotyczący przewozu zwierząt Amerykańskiego Departamentu Transportu (DOT) . Oba formularze wyślij do KLM CARES . Formularze należy także mieć przy sobie podczas odprawy na lotnisku.

 

Na lotnisku

Aby otrzymać kartę pokładową, udaj się do stanowiska odprawy. Zalecamy przybycie na lotnisko na co najmniej 30 minut przed standardowo zalecanym czasem.

Jeśli pies nie będzie się odpowiednio zachowywał w przestrzeni publicznej, nie zostanie uznany za psa asystującego, nawet jeśli asystuje pasażerowi niepełnosprawnemu fizycznie lub jest niezbędny dla jego zdrowia emocjonalnego. W takim przypadku zwierzę nie zostanie wpuszczone na pokład. W razie wątpliwości personel KLM może zażądać dodatkowych informacji potwierdzających, że pies rzeczywiście jest psem asystującym. Jeśli nie będziesz w stanie udzielić wiarygodnego ustnego wyjaśnienia, pracownicy mogą poprosić o przedstawienie dodatkowych dowodów na piśmie.

Jeśli któryś odcinek Twojego lotu ma trwać planowo 8 lub więcej godzin, możemy zażądać przedłożenia dokumentu, który potwierdzi, że pies asystujący nie będzie musiał w tym czasie załatwiać potrzeb fizjologicznych lub że jest w stanie zrobić to w sposób niewywołujący ryzyka dla zdrowia ani problemów natury higienicznej na pokładzie.

 

Podczas lotu

Zasadniczo pasażerowie podróżujący z psem pomocnikiem mogą siedzieć na każdym z miejsc, chyba że pies blokuje przejście lub inny obszar, do którego musi być zachowany dostęp ze względów bezpieczeństwa. Podczas całego lotu pies musi mieć założone szelki (jak w trakcie podróży samochodem) i być przywiązany do Twoich pasów bezpieczeństwa.

Jeśli okaże się, że pies asystujący nie mieści się w przydzielonym miejscu, przydzielimy Ci inne miejsce na pokładzie w tej samej klasie podróży, gdzie pies albo zmieści się pod siedzeniem przed pasażerem, albo nie będzie blokował przejścia. Jeśli to konieczne, poprosimy pozostałych pasażerów o zmianę miejsca. Nie mamy jednak obowiązku zaoferować więcej przestrzeni dla psa niż na oryginalnie zarezerwowanym miejscu, miejsca w innej klasie podróży niż ta, która została wykupiona, oraz odmówić miejsca innemu pasażerowi na tym samym locie. Jeśli na pokładzie nie będzie żadnego miejsca odpowiedniego dla pasażera i jego psa, które nie będzie blokować przejścia, wówczas zaoferujemy opcję podróży późniejszym lotem lub przewozu psa asystującego w luku bagażowym.