Pomoc specjalna podczas podróży

Potrzebujesz pomocy specjalnej na lotnisku lub na pokładzie? Dowiedz się więcej na temat korzystania z naszych specjalnie przystosowanych usług i udogodnień oraz tego, jak możemy pomóc podczas planowania i rezerwowania lotu.
 

Zwracanie się o pomoc specjalną

Zalecamy zwrócić się o specjalną pomoc z jak największym wyprzedzeniem, jednak nie później niż 48 godzin przed wylotem, abyśmy mieli czas ją zorganizować. Im więcej będziemy wiedzieli na temat Twoich specjalnych potrzeb, tym lepiej będziemy przygotowani, aby Ci pomóc. Jeśli otrzymamy prośbę 48 godzin przed wylotem, w dalszym ciągu zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zorganizować pomoc, jednak nie możemy zagwarantować, że zdążymy na czas.

Chcesz zamówić pomoc specjalną?

Skontaktuj się z KLM CARES

Należy zwrócić się o pomoc specjalną jeśli:

 • potrzebujesz pomocy na lotnisku lub podczas wchodzenia na pokład, wysiadania z samolotu lub przesiadki;
 • zabierasz własny (elektryczny) wózek lub skuter inwalidzki;
 • zabierasz specjalistyczny sprzęt medyczny, nawet jeśli nie będziesz z niego korzystać na pokładzie samolotu;
 • zabierasz na pokład psa asystującego;
 • ze względów zdrowotnych musisz trzymać nogę (w gipsie) w pozycji poziomej;
 • potrzebujesz pomocy ze względu na zaburzenia wzroku lub słuchu;
 • nie jesteś w stanie wejść po schodach lub nie możesz chodzić;
 • nie jesteś w stanie przejść dłuższych odległości (np. pomiędzy strefą odpraw a bramką wylotu, pomiędzy bramką a halą przylotów lub pomiędzy bramkami w przypadku przesiadki);
 • musisz skorzystać ze sprzętu medycznego na pokładzie (np. tlenu medycznego).

Kiedy zwracanie się po pomoc specjalną nie jest możliwe lub konieczne

Samodzielne organizowanie pomocy asystenta lub osoby towarzyszącej w podróży

 • Jeśli podróżujesz w pojedynkę i nie będziesz w stanie samodzielnie się ewakuować w razie sytuacji awaryjnej, konieczna jest pomoc asystenta, który pomoże Ci w trakcie lotu. Możesz zorganizować pomoc asystenta we własnym zakresie lub poprosić personel KLM na lotnisku o pomoc w znalezieniu takiej osoby. Bez asystenta, który pomoże Ci podczas lotu, nie wpuścimy Cię na pokład.
 • Jeśli konieczna jest pomoc przy podawaniu leków, korzystaniu z toalety lub jedzeniu, należy samodzielnie zadbać o osobę towarzyszącą, która będzie pomagać pasażerowi podczas lotu. W takich przypadkach nie możemy zaoferować pomocy specjalnej.

Pomoc specjalna oferowana przez linie partnerskie
W przypadku lotów operowanych przez KLM możesz polegać na dostępności wszystkich usług i udogodnień związanych z opieką specjalną. Jednak niektóre z naszych lotów operowane są przez linie partnerskie. Nie wszystkie usługi i udogodnienia będą dostępne na tych lotach. Skontaktuj się z biurem podróży lub bezpośrednio z liniami lotniczymi w celu sprawdzenia, z których udogodnień możesz skorzystać.

 

Na lotnisku

Wylot z lotniska Amsterdam Schiphol
Jeśli wylatujesz z lotniska Amsterdam Schiphol, pomoc zostanie zapewniona przez obsługę lotniska Schiphol. Dla pasażerów, którzy mają trudności z przemieszczaniem się pomiędzy strefami parkingu a halą odlotów, dostępne są wózki inwalidzkie oraz pomoc obsługi. Aby poprosić o pomoc, należy skontaktować się z lotniskiem Amsterdam Schiphol .

Jeśli zamówiono pomoc personelu, należy odprawić się przy jednym z następujących stanowisk:

 • Klasa Economy: stanowisko odprawy nr 8 (kraje strefy Schengen) lub nr 16 (kraje spoza strefy Schengen)
 • Klasa Business: stanowiska odpraw nr 10 lub 11

Po odprawie i zdaniu bagażu lub jeśli odprawiłeś(-aś) się wcześniej online, przejdź do stanowiska pomocy na lotnisku, które znajduje się w hali odlotów. Personel lotniska chętnie pomoże Ci w dotarciu na miejsce.

Prosimy o przybycie na lotnisko Amsterdam Schiphol co najmniej 30 minut przed standardowo zalecanym czasem lub na godzinę przed, jeśli zabierasz własny elektryczny wózek inwalidzki. Przesiadasz się na lotnisku Amsterdam Schiphol? Zalecamy, aby w swoich planach uwzględnić co najmniej 90 minut na przesiadkę.

Obejrzyj filmy, aby dowiedzieć się więcej na temat pomocy specjalnej w momencie wylotu  oraz przylotu i przesiadki  na lotnisku Amsterdam Schiphol. Na lotnisku Amsterdam Airport Schiphol można liczyć na pomoc

służb medycznych . Dostępne jest także pogotowie ratunkowe.

Poczekalnie na lotnisku Amsterdam Schiphol
Pomagamy w dotarciu do i z poczekalni pasażerom upoważnionym do skorzystania z niej, jeśli pozwala na to czas. Poczekalnie KLM na lotnisku Amsterdam Schiphol są dostępne dla pasażerów o ograniczonej mobilności oraz wyposażone w toalety przystosowane do ich szczególnych potrzeb. Poczekalnie KLM Crown Lounge nie posiadają pryszniców przystosowanych do potrzeb pasażerów o ograniczonej mobilności.

Dowiedz się więcej na temat poczekalni i zasad dostępu do nich

Wylot z innego lotniska
Skontaktuj się z biurem podróży lub bezpośrednio z lotniskiem w celu sprawdzenia, z których udogodnień możesz skorzystać.

 

Wchodzenie i opuszczanie pokładu samolotu

Personel pomoże pasażerowi przy wchodzeniu na pokład, opuszczaniu samolotu i przesiadaniu się na inny lot, o ile taka usługa została zamówiona z wyprzedzeniem, a pasażer zarejestrował się w punkcie pomocy specjalnej. Dla większego bezpieczeństwa oraz z uwagi na prywatność, pasażerowie o ograniczonej mobilności mogą wejść na pokład jako pierwsi. Z tych samych względów po przylocie ci sami pasażerowie zostaną poproszeni o opuszczenie samolotu jako ostatni.

 

Podczas lotu

Nasz personel pokładowy posiada wysokie kwalifikacje, aby móc zapewnić bezpieczeństwo w trakcie lotu oraz wygodę wszystkich pasażerów. Podczas lotu możesz przedstawić im swoje życzenia i potrzeby. Zaznaczamy jednak, że nasi stewardzi i stewardessy nie mogą pomagać pasażerom w kwestiach związanych z higieną osobistą oraz jedzeniem. Oprócz tego nie wolno im także podnosić i przenosić pasażerów ani świadczyć usług medycznych. Jeśli konieczna jest pomoc przy podawaniu leków, korzystaniu z toalety lub jedzeniu, należy samodzielnie zadbać o osobę towarzyszącą, która będzie pomagać pasażerowi podczas lotu.

Potrzebujesz specjalnego posiłku ze względu na dietę medyczną? Na międzykontynentalnych lotach KLM można zamówić wiele różnych posiłków specjalnych.