Pasażerowie ze specjalnymi wymaganiami medycznymi

Aby odbyć podróż lotniczą, może być potrzebne pozwolenie medyczne. Pamiętaj też, aby mieć przy sobie receptę lekarską na wszystkie leki oraz sprzęt medyczny, który ze sobą zabierasz.
 

Pozwolenie medyczne

Jeżeli dotyczy Cię jedna z poniższych sytuacji, prosimy o skonsultowanie się z lekarzem przed podróżą. W niektórych przypadkach pasażer lub pracownik biura podróży musi wypełnić Formularz informacji medycznych A, a lekarz pasażera musi wypełnić i podpisać Formularz informacji medycznych B. Prosimy o przesłanie formularzy do służb medycznych na lotnisku nie później niż 48 godzin przed wylotem, abyśmy mogli się przygotować.

  • Pasażerowie cierpiący na choroby zakaźne.
  • Pasażerowie, którzy będą potrzebowali opieki medycznej lub będą korzystać z określonego sprzętu podczas lotu.
  • Pasażerowie cierpiący na schorzenie, które może doprowadzić do sytuacji zagrażającej życiu lub wymagać specjalnej opieki medycznej niezbędnej dla ich bezpieczeństwa podczas lotu.
  • Pasażerowie, którzy nie mogą korzystać z siedzeń w samolocie w ich standardowej, pionowej pozycji.
  • Pasażerowie cierpiący na chorobę lub będący w stanie fizycznym skutkującym nietypowym zachowaniem, które mogą negatywnie wpływać na wygodę i samopoczucie innych pasażerów lub załogi, bądź potencjalnie zagrażać bezpieczeństwu lub punktualności lotu
  • Pasażerki w ciąży z komplikacjami.
  • Podróżujący samotnie pasażerowie z zaburzeniami psychicznymi wymagający pomocy

Karta medyczna dla uczestników programu lojalnościowego

Dla regularnie latających pasażerów z dolegliwościami zdrowotnymi stworzyliśmy kartę medyczną dla uczestników programu lojalnościowego (FREMEC), która pozwala uniknąć konieczności każdorazowego wypełniania formularza informacji medycznej. Okres ważności jest podany na karcie. Karta FREMEC jest dostępna dla pasażerów podróżujących co najmniej dwa razy w roku. Dzięki karcie możemy spełniać Twoje potrzeby, gdy tylko jest to możliwe. Nadal jednak należy dokonać rezerwacji z co najmniej 48-godzinnym wyprzedzeniem. Aby uzyskać więcej informacji na temat karty medycznej FREMEC, skontaktuj się z .

 

Wnoszenie leków i sprzętu medycznego na pokład

Upewnij się, że wszystkie leki potrzebne Ci podczas lotu znajdują się w bagażu podręcznym. Wszelkie ograniczenia dotyczące wnoszenia płynów na pokład samolotu nie odnoszą się do leków. Nie należy pakować ich do bagażu rejestrowanego, ponieważ jest przewożony w luku bagażowym samolotu i nie będzie do niego dostępu podczas lotu. Zabierz ze sobą receptę na leki i strzykawki w języku angielskim, na wypadek gdyby celnicy lub ochroniarze mieli jakieś pytania.

Miejsce w lodówkach w naszych samolotach jest ograniczone, dlatego zalecamy zaopatrzyć się w torbę termiczną lub termos. Możemy jednak przechować w lodówce na pokładzie leki w niewielkich opakowaniach.

Można wnieść na pokład niektóre sprzęty medyczne lub pomocnicze, o ile mieszczą się pod siedzeniem lub mogą zostać przymocowane do sąsiadującego siedzenia. Nie możemy zagwarantować zasilania na pokładzie, dlatego należy wziąć ze sobą odpowiednią liczbę w pełni naładowanych baterii. Muszą wystarczyć na co najmniej 150% przewidywanego maksymalnego czasu trwania lotu. Baterie także powinny być przechowywane pod siedzeniem.

Dowiedz się więcej na temat ograniczeń dotyczących przewożenia baterii (litowych) na pokładzie

 

Tlen na pokładzie

Na wszystkich lotach KLM jesteśmy w stanie zapewnić suplementację tlenem. Nasz personel pokładowy pomoże Ci w obsłudze tego urządzenia. Zapas tlenu medycznego działa niezależnie od zapasu tlenu używanego w sytuacjach awaryjnych. Korzystanie z tej usługi wiąże się ze standardową opłatą. Aby ją zamówić, należy złożyć formularz informacji medycznej co najmniej 48 godzin przed wylotem.

Jesteśmy w stanie dopasować zapas tlenu do dokładnej ilości wymaganej przez daną dolegliwość (maksymalnie 5,2 litra na minutę). Usługa dostępna wyłącznie na pokładzie samolotu. Jeśli potrzebujesz suplementacji tlenem na lotnisku, KLM jest w stanie ją zapewnić wyłącznie na lotnisku Amsterdam Schiphol.

Przenośny koncentrator tlenu

Przenośny koncentrator tlenu (POC) jest dozwolony do użytku na pokładzie tylko jeśli jest zasilany bateryjnie lub zarówno bateryjnie, jak i sieciowo. Prosimy dokonać rezerwacji przewozu urządzenia POC odpowiednio wcześniej przed wylotem. Prosimy skontaktować się z nie później niż 48 godzin przed wylotem, abyśmy mogli się przygotować.

Niestety nie możemy zagwarantować zasilania na pokładzie samolotu przy każdym siedzeniu pasażera, dlatego należy zabrać ze sobą w pełni naładowane baterie do urządzenia POC. Muszą wystarczyć na co najmniej 150% przewidywanego maksymalnego czasu trwania lotu. Należy przechowywać je pod siedzeniem. Zapasowe baterie można przewozić jedynie w bagażu podręcznym, nigdy w rejestrowanym.