Pasażerowie o ograniczonej mobilności

Podróżujesz z własnym (elektrycznym) wózkiem inwalidzkim lub balkonikiem albo musisz podróżować w pozycji poziomej? Naszym celem jest zapewnienie komfortowej podróży dla wszystkich pasażerów o ograniczonej mobilności.
 

Podróżowanie z własnym wózkiem inwalidzkim

Jeśli chcesz zabrać swój własny wózek inwalidzki, przetransportujemy go bez dodatkowych opłat.

Chcesz zabrać ze sobą wózek inwalidzki elektryczny lub zasilany bateriami? Pamiętaj o ograniczeniach dotyczących . Skontaktuj się z , a pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Wózki inwalidzkie dozwolone na pokładzie
Składane ręczne wózki inwalidzkie należące do pasażerów są dozwolone na pokładzie, pod warunkiem, że nie przekraczają dopuszczalnych wymiarów i wagi bagażu podręcznego: 55 x 35 x 25 cm (21,5 x 13,5 x 10 cali) oraz 12 kg (26 funtów). W przypadku lotów do i ze Stanów Zjednoczonych wózki inwalidzkie są dozwolone, jeśli ich wymiary nie przekraczają 33 x 92 x 107 cm (13 x 36 x 42 cali). Należy pamiętać, że dysponujemy ograniczoną ilością miejsca na wózki inwalidzkie w kabinie pasażerskiej. Jeśli skończy się wolne miejsce, niestety nie będziemy mogli przetransportować Twojego wózka inwalidzkiego na pokładzie.

Wózki inwalidzkie jako bagaż rejestrowany
Wszystkie rodzaje wózków inwalidzkich, zarówno ręczne jak i elektryczne, mogą być transportowane jako bagaż rejestrowany. Zalecamy zarezerwowanie tej usługi z jak największym wyprzedzeniem, jednak nie później niż 48 godzin przed wylotem, abyśmy mieli czas się przygotować. Liczba (elektrycznych) wózków inwalidzkich, które możemy przetransportować, jest ograniczona i zależy do wielkości samolotu.

Dopuszczalny rozmiar i waga wózków inwalidzkich przewożonych jako bagaż rejestrowany w zależności od typu samolotu:

Typ samolotu

Maks. wymiary
(dł. x szer. x wys.)

Maks. waga

Boeing 777, 747, 787 i Airbus 330

152 x 139 x 149 cm /
59,5 x 54,5 x 58,5 cali

Brak maks. wagi

Boeing 737

112 x 113 x 85 cm /
44 x 44,5 x 33 cali

Brak maks. wagi

Embraer 175 i 190

120 x 100 x 70 cm /
47 x 39 x 27,5 cali

150 kg / 331 funtów


Twój wózek inwalidzki zostanie zmierzony na lotnisku. Wszystkie wózki inwalidzkie przewożone jako bagaż rejestrowany będą transportowane wyłącznie w pozycji pionowej, aby uniknąć uszkodzeń oraz wycieku baterii podczas lotu.

Dowiedz się więcej na temat rezerwacji przewozu wózka inwalidzkiego

 

Wózek inwalidzki na lotnisku

W zależności od rodzaju Twojego wózka możesz mieć możliwość korzystania z niego po odprawie.

Ręczny wózek inwalidzki
Prosimy o odprawienie ręcznego wózka inwalidzkiego co najmniej 30 minut przed standardowo zalecanym czasem przybycia na lotnisko. Dostępne na lotnisku wózki inwalidzkie znajdują się w hali odlotów.

Jeśli chcesz korzystać ze swojego wózka inwalidzkiego do czasu dotarcia od bramki, poinformuj nas o tym podczas dokonywania rezerwacji. Twój wózek zostanie oznaczony jako bagaż rejestrowany w chwili odprawy, jednak załadujemy go do samolotu dopiero przy bramce. Prosimy o stawienie się przy bramce w wyznaczonym czasie podanym przez personel naziemny. Obsługa przy bramce zadba o to, aby osoby niepełnosprawne mogły wejść na pokład przed pozostałymi pasażerami, co zapewni im komfort.

W przypadku lotów z czasem przesiadki krótszym niż 3 godziny nie będzie możliwe korzystanie z wózka inwalidzkiego, który został odprawiony jako bagaż rejestrowany na lotnisku. W tym wypadku wózek zostanie przetransportowany bezpośrednio do kolejnego samolotu zgodnie z planem podróży pasażera. Jeśli czas na przesiadkę wynosi więcej niż 3 godziny, zadbamy o to, aby Twój wózek inwalidzki czekał na Ciebie przy bramce, o ile taka usługa została zamówiona z co najmniej 48-godzinnym wyprzedzeniem i jeśli zezwala na to lotnisko transferowe.

Na niektórych lotniskach wózek inwalidzki może zostać zwrócony pasażerowi przy bramce przylotu. Jeśli nie jest to możliwe, wózek zostanie przewieziony do hali przylotów i umieszczony obok pasa bagażowego wraz z innymi ręcznymi lub elektrycznymi wózkami inwalidzkimi bądź skuterami. W takim przypadku lotnisko udostępni pasażerowi wózek inwalidzki, którym będzie mógł się przemieścić do pasa bagażowego.

Elektryczny lub zasilany akumulatorem wózek inwalidzki
Zamierzasz zabrać swój własny elektryczny lub zasilany bateriami wózek inwalidzki? Ten typ wózków musi być transportowany jako bagaż rejestrowany. Zalecamy przybycie na lotnisko co najmniej godzinę przed standardowo zalecanym czasem.

Na lotnisku nie dysponujemy materiałami do pakowania, którymi moglibyśmy zabezpieczyć wózek inwalidzki w transporcie. Aby zapobiec uszkodzeniom, zalecamy, by wszystkie części, które można odczepić, takie jak poduszki i podnóżki, przewozić w bagażu podręcznym. Części te zostaną potraktowane jako dodatkowy dopuszczalny bagaż podręczny. Jeśli odczepienie tych części nie jest możliwe, prosimy o przyklejenie ich taśmą do wózka. W zależności od typu wózka inwalidzkiego możemy także poprosić o odłączenie baterii lub przewodów zasilania oraz o zaizolowanie styków akumulatora, aby zapobiec zwarciom.

Po odprawie możesz skorzystać z jednego z wózków inwalidzkich dostępnych na lotnisku. Jeśli pasażer jest całkowicie zależny od własnego wózka inwalidzkiego, prosimy skontaktować się z , a sprawdzimy, jak możemy pomóc.

Wózki inwalidzkie na lotnisku
Na każdym lotnisku dostępne są wózki inwalidzkie służące do przemieszczania się pomiędzy stanowiskiem odprawy a bramkami oraz do użytku po przylocie. Ponieważ wózki te nie są przystosowane do ręcznej obsługi przez pasażera, musi go pchać pracownik obsługi lub osoba towarzysząca pasażerowi. Do przemieszczenia się od bramki do miejsca w samolocie zostanie wykorzystany inny, mniejszy rodzaj wózka inwalidzkiego.

Na lotnisku Amsterdam Schiphol i na niektórych innych lotniskach dla transportu pasażerów o ograniczonej mobilności dostępny jest wózek elektryczny. Nie jesteśmy jednak w stanie zagwarantować, którego z wózków inwalidzkich (elektrycznego czy ręcznego) użyjemy.

Alternatywne sposoby wejścia na pokład
W niektórych przypadkach wejście na pokład i opuszczanie samolotu odbywa się poprzez klatkę schodową. Jeśli pasażer nie jest w stanie wejść i zejść ze schodów i poinformował nas o tym z wyprzedzeniem, zapewnimy mu alternatywny sposób wejścia na pokład. Do tego celu możemy użyć specjalnie zaadaptowanej ciężarówki. Sposoby te nie zawsze są najbardziej wygodne, jednak dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić pasażerom poczucie bezpieczeństwa, prywatność oraz komfort.

 

Podróżowanie z balkonikiem

Możesz bezpłatnie odprawić swój balkonik. Jeśli chcesz korzystać z balkonika do czasu, gdy znajdziesz się przy bramce, poinformuj nas o tym podczas dokonywania rezerwacji. Balkonik zostanie oznaczony jako bagaż rejestrowany, jednak załadujemy go do samolotu dopiero przy bramce.

 

Udogodnienia podczas lotu

Dysponujemy następującymi udogodnieniami dla pasażerów o ograniczonej mobilności:

  • Składane wózki inwalidzkie dostępne są na pokładzie wszystkich samolotów KLM i KLM Cityhopper. Wózki te zostały specjalnie zaprojektowane, aby mieścić się w przejściu na pokładzie samolotu. W dowolnym momencie można poprosić załogę o jeden z nich, aby przemieścić się do i z toalety. Nasi stewardzi/stewardessy pomogą w obsłudze wózka, nie wolno im jednak podnosić ani przenosić pasażerów.
  • Toalety na pokładzie wszystkich samolotów KLM są wyposażone w uchwyty. Toalety dostępne dla wózków inwalidzkich znajdują się na pokładzie wszystkich samolotów KLM Boeing 777, Boeing 787 i Airbus A330. Nasze samoloty Boeing 737, Boeing 747 i Embraer 190 są wyposażone w składaną zasłonę, dzięki której można zwiększyć powierzchnię toalety. Nasi stewardzi/stewardessy pomogą w przemieszczeniu się do i z toalety, nie wolno im jednak asystować w środku pomieszczenia. Jeśli konieczna jest pomoc przy korzystaniu z toalety, należy samodzielnie zadbać o osobę towarzyszącą, która będzie pomagać pasażerowi podczas lotu.
  • We wszystkich samolotach dysponujemy miejscami przy przejściu i w środkowym rzędzie z ruchomymi podłokietnikami, dzięki którym można łatwo dostać się na swoje miejsce. Liczba i położenie miejsc przy przejściu z ruchomymi podłokietnikami może różnić się w zależności od rodzaju samolotu. Prosimy skontaktować się z , aby zarezerwować odpowiednie miejsce.


Specjalne udogodnienia do siedzenia, takie jak siedziska ortopedyczne, będą każdorazowo poddawane weryfikacji przez nasz dział ds. standardów i zgodności lotu, aby upewnić się, że są zgodne przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa. Jeśli okaże się, że nie są zgodne z przepisami, nie będzie można wnieść ich na pokład. Prosimy skontaktować się z nie później niż 48 godzin przed wylotem, abyśmy mogli zorganizować weryfikację.

 

Przewóz chorych na noszach

Jeśli musisz podróżować w pozycji poziomej ze względów medycznych, możesz skorzystać z noszy. Usługa ta jest dodatkowo płatna. W większości przypadków zostanie zarezerwowana przez organizację, która odpowiada za Twój transport.

Będziesz podróżować w osobnej części kabiny pasażerskiej, tak, aby nie przeszkadzali Ci inni pasażerowie, oraz aby zapewnić Ci komfortową podróż i prywatność. Wymagana jest jednak obecność osoby, która będzie w stanie udzielić Ci pomocy medycznej podczas podróży.

Aby zarezerwować usługę przewozu chorych na noszach, należy skontaktować się z .