Podróż do Stanów Zjednoczonych

Podczas lotu do Stanów Zjednoczonych obowiązują specjalne zasady. Jeżeli nie jesteś zobowiązany do posiadania wizy, będziesz potrzebować autoryzacji podróży ESTA. Oprócz tego linie lotnicze muszą zbierać dane osobowe od pasażerów.

Bagaż do/ze Stanów Zjednoczonych

 • Żaden toner lub wkład drukujący ważący więcej niż 453 gramy lub więcej nie mogą zostać wniesione na pokład samolotu lecącego do Stanów Zjednoczonych. Dotyczy to zarówno bagażu podręcznego, jak i rejestrowanego.
 • W związku z kontrolą bagażu pod kątem obecności materiałów wybuchowych nie zezwala się na zamykanie bagażu na zamek, z wyjątkiem zamków zaaprobowanych przez TSA (Administrację Bezpieczeństwa Transportu Stanów Zjednoczonych). Tego typu zamki można kupić w wielu sklepach z walizkami.

Podczas rezerwacji lotu

Wprowadzony przez rząd Stanów Zjednoczonych program „Bezpieczny lot” wymaga od linii lotniczych rejestrowania niektórych danych osobowych w chwili rezerwacji lotu. Informacje te obejmują płeć, datę urodzenia oraz imię i nazwisko, dokładnie tak, jak są wpisane do paszportu.

Jesteśmy zobowiązani do przekazywania tych informacji na temat wszystkich naszych pasażerów do Administracji Bezpieczeństwa Transportu Stanów Zjednoczonych (TSA) na co najmniej 72 godziny przed odlotem. Jeżeli lot zostanie zarezerwowany w czasie krótszym niż 72 godziny przed odlotem, prześlemy te informacje „Bezpieczny lot” podczas dokonywania rezerwacji.

Aby uniknąć dodatkowych kosztów oraz mieć pewność, że zostaną Państwo wpuszczeni na pokład samolotu, prosimy o podanie informacji dotyczących „Bezpiecznego lotu” w wymaganym terminie. W przypadku rezerwacji lotu za pośrednictwem agenta biura podróży prosimy upewnić się, że odpowiednie informacje zostały przekazane na czas. Powyższych danych potrzebujemy również w przypadku odprawy dokonywanej online lub poprzez automat samoobsługowy na lotnisku.

Konieczna może być także elektroniczna autoryzacja podróży (ESTA). W tym celu trzeba będzie do tego podanie Informacji o pasażerach wymaganych przed odprawą (API). Więcej informacji można znaleźć poniżej.

Autoryzacja podróży ESTA

Rezydenci krajów objętych Programem Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Programme) mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wizy, jednakże muszą wystąpić o dodatkową autoryzację podróży (ESTA). Bez tej autoryzacji nie zostaną oni wpuszczeni na pokład samolotów lecących do Stanów Zjednoczonych.

Pasażerowie ze wszystkich krajów wybierający się do Stanów Zjednoczonych muszą posiadać autoryzację podróży ESTA, aby móc dokonać odprawy online lub w automacie samoobsługowym na lotnisku.

Wniosek o autoryzację ESTA można złożyć bezpośrednio lub upoważnić do tego naszego partnera CIBT, który zrobi to w Państwa imieniu za opłatą.

Dowiedz się więcej na temat ESTA i krajów objętych Programem Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver)

Kontrola dokumentów przed wylotem

Jeśli podróżują Państwo z lotniska Amsterdam Schiphol do Stanów Zjednoczonych na pokładzie samolotu linii Delta Air Lines, muszą Państwo poddać się dodatkowej kontroli dokumentów przed dotarciem do bramki odlotów, zgodnie z informacją na karcie pokładowej. W tym centralnym punkcie kontroli bezpieczeństwa otrzymają Państwo również właściwy numer bramki. Prosimy zarezerwować dodatkowy czas na tę kontrolę.

Paszport

Wszystkie osoby podróżujące do Stanów Zjednoczonych muszą posiadać e-paszport, który może zostać odczytany przez maszynę. W zależności od tego, gdzie został wydany, paszport powinien posiadać zdjęcie cyfrowe oraz wbudowany chip.

Niemowlęta oraz starsze dzieci muszą posiadać swoje własne paszporty. Nie mogą podróżować na podstawie paszportu jednego z rodziców.

Posiadając czasowy lub awaryjny paszport, który nie jest e-paszportem, nie ma możliwości podróżowania w ramach Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver). W takim przypadku należy złożyć wniosek o wizę na podróż do Stanów Zjednoczonych.

Informacje o pasażerach wymagane przed odprawą

W przypadku pasażerów podróżujących do Stanów Zjednoczonych musimy zebrać różne dane osobowe. Zalecamy podawanie Informacji o pasażerach wymaganych przed odprawą (API) tak wcześnie, jak to możliwe:

 • Pracownikowi biura podróży
 • Poprzez Moja Podróż
 • Podczas dokonywania odprawy online, od 24 godzin do godziny przed wylotem
 • w automacie na lotnisku. Jeżeli odlatują Państwo z lotniska, gdzie odprawa możliwa jest jedynie przy stanowisku, nasz personel zarejestruje Państwa dane w paszporcie.


Mogą Państwo również pobrać formularz API przed podróżą. Dane API obejmują:

 • Nazwisko i imię
 • Datę urodzenia i płeć
 • Numer paszportu
 • Kraj wydania paszportu
 • Datę upływu ważności paszportu
 • Obywatelstwo
 • Kraj zamieszkania
 • Tymczasowy adres pobytu. Adres musi zawierać numer domu, ulicę, miasto, skrót używany dla stanu oraz kod pocztowy.


Nie muszą Państwo podawać informacji dotyczących adresu tymczasowego, jeżeli:

 • Są Państwo oficjalnymi rezydentami w Stanach Zjednoczonych.
 • Podczas podróży do miejsca docelowego znajdującego się poza Stanami Zjednoczonymi mają Państwo przesiadkę na terenie Stanów Zjednoczonych i transfer ten jest zrealizowany w ciągu 8 godzin. W tym przypadku podczas wypełniania adresu prosimy wpisać „Przelot do kraju poza Stanami Zjednoczonymi” oraz numer lotu końcowej części podróży. 
 • Płyną Państwo w rejs statkiem. Podczas wypełniania adresu prosimy wpisać: „Podróż linią rejsową”, podając nazwę statku, miasto i stan, w którym rozpoczął się rejs.
 • Będą Państwo podróżować przez Stany Zjednoczone samochodem kempingowym. Jeżeli to możliwe, prosimy o wskazanie planowanej lokalizacji.


Pobierz formularz Informacji o pasażerach wymaganych przed odprawą
Zobacz usługi odprawy według lotniska odlotu