KLM eylem planı

CO2 düzeyini azaltmak ve enerji tasarrufu sağlamak için kısa vadeli çözümlerden, yarınlar için daha temiz, sürdürülebilir yakıtların geliştirilmesini teşvik etmek için uzun vadeli hedeflere. 
 

CO2 azaltımı

Filo yenileme -  KLM, kıtalararası rotalarda önceki türlerinden yaklaşık %20 daha fazla yakıt tasarrufuna sahip en yeni Boeing 787 Dreamliner ve Airbus A330’a yükseltme yaptı. Ayrıca, KLM Cityhopper uçuşları da %10 daha yakıt verimli Embraer jetlerine geçiş yapıyor.

Akıllı uçak konuşlandırma -Uçağın daha iyi kullanımı ile uçuş süreçlerinin iyileştirilmesi yakıt tasarrufu sağlar. Örneğin, yazın en yoğun zamanlarında değişen yolcu sayısı sebebiyle kışın kullandığımızdan daha büyük bir uçak kullanırız.

Daha iyi motor temizliği - Temiz bir motor daha az yakıt tüketir ve daha az CO2 salınımı yapar. Motorları temizlemenin inovatif bir yolu artık düzenli bakımımızın bir parçası. klmtakescare.com  sitesinden daha fazlasını okuyun.

Geleceğin uçağı - KLM, %50 daha verimli ve %50 daha sessiz yeni bir uçak geliştirmeleri için Delft Teknoloji Üniversitesinin araştırmalarını destekliyor. Bu, 2025 yılına kadar uçuşa hazır olabilir.


Sürdürülebilir biyoyakıtların kullanımı - Havayolu endüstrisi daha büyük ölçekte sürdürülebilir biyoyakıtlara geçiş yapabilirse, CO2 emisyonları %80’e kadar azaltılabilir. KLM sürdürülebilir biyoyakıtların kullanımında öncü olmaya ve ortakları ile birlikte bu çalışmaların teşvik edilmesini desteklemeye devam ediyor. KLM sadece biyoçeşitlilik ve gıda güvenliğinin zararına olmayan ham maddelerden elde edilen sürdürülebilir biyoyakıtlar kullanmaktadır. klmtakescare.com  sitesinden daha fazlasını okuyun.
 

CO2 kontrolü

petrol pump

Emisyon Ticaret Sistemi - KLM, emisyon haklarının alınıp satıldığı havayolu endüstrisi için de geçerli olan bir Avrupa Emisyon Ticaret Sisteminde yer almaktadır. Ayrıca, KLM dünya çapındaki etkili iklim politikalarını destekleyerek CO2 emisyonlarının artışını azaltmada aktif olarak yer almaktadır. Ne mutlu ki, ilk küresel sektör örgütü Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu (ICAO) havacılık endüstrisinin yol açtığı CO2 emisyonlarının artışını düzenleme yoluna gidecek. Kirliliğe yol açanların ödeme yapması prensibi, endüstrinin emisyonları sınırlandırması için gerçek bir teşvik olacaktır.


Tek Avrupa Hava Sahası - KLM, uçuş yolları daha verimli oluşturulabilsin diye tek merkezli bir hava trafik kontrol biriminin olmasını arzular. A noktasından B noktasına doğrudan uçmak emisyonları %12’ye kadar azaltabilir.

 

CO2 dengeleme

SIFIRCO2 - Yolcular için olan dengeleme hizmetimizin kullanımı kolaydır ve CO2’nin dengelenmesi açısından havayolu endüstrisindeki en etkili yöntemdir. Bu hizmet yolcuların düşük maliyetler ile kolay ve verimli biçimde CO2 olmadan uçmasını sağlar.

Gold Standard Projeler - SIFIRC02 programının gelirleri Gold Standard Projelerine yatırılıyor. WNF tarafından da başlatılan Gold Standard etiketleri CO2 dengelemesi için en katı çevresel gereklilikleri getirmektedir. Az gelişmiş ülkelerde sürdürülebilir enerji projelerine doğrudan yatırım yapılmasını sağlar. Projenin katı gereklilikleri yerine getirmesi, yerel halka katkı sunması ve yerel çalışanları kullanması gereklidir. klmtakescare.com  sitesinden daha fazlasını okuyun.