Bilet ücretinin iadesi

Eğer yolculuğunuz planlandığı gibi gitmediyse, aksaklık için özür dileriz.
 

Ücret iadesi talep etmeden önce

Unutmayın: ücret iadesi istediğinizde, rezervasyondaki tüm uçuşlar iptal edilir. Ücret iadesi talebinizi işleme koymamız 2-4 hafta sürebilir. Ücret iadesi aynı para biriminde ve biletinizin satın alındığı ödeme şekli ile yapılır.

Aşağıdaki “Ücret iadesi iste” butonu aracılığıyla ya da sosyal medya aracılığıyla online olarak ücret iadesi istemek ücretsizdir. Ayrıca KLM Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak da yapabilirsiniz, bu durumda ücret alınabilir.

Tüm ücret iadesi taleplerinde, banka hesap sahibi yolculardan biri olmalıdır. Eğer eşleşmiyorsa, çevrim içi ücret iadesi talebinize pasaportunuzun bir kopyasını ve imzalanmış bir yetkilendirme mektubu (İngilizce) eklemelisiniz.

Biletinizi bir seyahat acentesinden aldıysanız, ücret iadesi için seyahat acenteniz ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. KLM haricinde farklı bir havayolundan alınan biletler için, lütfen ilgili havayolu ile görüşün.

Lütfen unutmayın: tüm rezervasyonunuz iptal edilecek

Ücret iadesi isteyin
 
 

Bilet ücret iade koşulları

Aşağıda belirtilen durumların herhangi birinde biletinizin kullanılmayan kısmının ücretinin tam olarak iade edilmesi için başvurabilirsiniz:
  • Rezervasyondan sonra 24 saat içerisinde biletinizin ücret iadesini istediğinizde.
  • Bir plan değişikliği ile karşılaşmanız sebebiyle seyahat etmemeye karar verdiğinizde.
  • KLM uçuşunuz iptal edilir ve alternatif bir uçuşa alınmadığınızda.
  • Avrupa uçuşunuz 90 dakikadan daha uzun bir süre geciktiği ve gidiş ve dönüş uçuşlarınız aynı güne planlandığı için seyahatinizi iptal ettiğinizde.
  • 3 saatten fazla geciktiği için KLM uçuşunuzu iptal ettiğinizde.
  • Bağlantılı KLM uçuşunuzda 5 saatten daha uzun süreli gecikme varsa ve artık son varış noktanıza gitmek istemiyorsanız.
  • Bir yolcunun talihsiz bir şekilde vefat etmesi durumunda.
Aşağıdaki durumlarda da ücret iadesi için başvurabilirsiniz. Ancak bu durumlarda, rezervasyon ücreti, yeniden düzenleme bedeli ve ek ücretlerin iadesi yapılmayacaktır.
  • Bilet koşullarınız ücret iadesine izin veriyorsa. Ücret iadesi asıl uçulan uçuş segmentinin ücret ve vergileri baz alınarak hesaplanacak ancak bu hesaba iptal cezası katılmayacaktır.
  • Vize başvurunuz reddedildiyse (başvurunuzun yerel hükümet tarafından reddedildiğini gösteren belgeyi sunmanız halinde).

Ücret iadeleri, biletin satın alındığı ülkede geçerli olan yönetmeliklere ve/veya para iadesinin yapılması gereken ülkede geçerli olan yönetmeliklere tabidir.

Eğer Business Class bilet aldıysanız ve Economy Class’ta yolculuk yaptıysanız, aradaki ücret farkı için ücret iadesi başvurusu yapabilirsiniz. Lütfen KLM Müşteri İletişim Merkezi ile irtibata geçin.

Eğer uçuş(lar)ınızı yukarıda belirtilen sebepler haricinde başka bir sebeple iptal ederseniz ve ücreti iade edilemez bir biletiniz varsa, kullanılmamış havalimanı vergisi için ücret iadesi talep edebilirsiniz. Rezervasyon ücreti, yeniden düzenleme bedeli ve ek ücretlerin iadesi yapılmayacaktır. Eğer bilet şartlarınız ücret iadesine izin vermiyorsa taşıyıcı kaynaklı uluslararası ek ücretlerin iadesi yapılmayacaktır.

Koltuk sayısından fazla rezervasyon yapıldığı için KLM uçuşuyla seyahat edemediniz mi? Tazminat talep edin.