Bilet ücretinin iadesi

Eğer yolculuğunuz planlandığı gibi gitmediyse, aksaklık için özür dileriz.

Önemli: bilet ücretinin iadesini istemeden önce aşağıdakileri okuyun

Ücret iadesi istediğinizde, rezervasyondaki tüm uçuşlarınız iptal edilir.

Ücret iadesi talebinizi işleme almak 2 hafta kadar sürebilir. Ücret iadesi aynı para biriminde ve biletiniz satın alınırken kullanılan ödeme şekli ile yapılır.

Aşağıdaki “Ücret iadesi iste” butonu aracılığıyla ya da sosyal medya aracılığıyla online olarak ücret iadesi istemek ücretsizdir. Ayrıca KLM Hizmet Merkezi’ni arayarak da yapabilirsiniz, fakat bu durumda ücret iade ücreti alınabilir.

Biletinizi bir seyahat acentesinden aldıysanız, seyahat acentenizi ile irtibata geçmelisiniz. KLM haricinde farklı bir havayolundan alınan biletler için, lütfen ilgili havayolu ile görüşün.

Lütfen unutmayın: tüm rezervasyonunuz iptal edilecek

Ücret iadesi isteyin
 

Bilet ücret iade koşulları

Aşağıdaki durumlarda ücret iadesi için başvurabilirsiniz:
  • Bilet koşullarınız ücret iadesine izin veriyorsa. Ücret iadesi asıl uçulan uçuş segmentinin ücret ve vergileri baz alınarak hesaplanacak ancak bu hesaba iptal cezası katılmayacaktır.
  • Biletinizi rezerve ettikten sonraki 24 saat içinde iadesini isterseniz.
  • Plan değişikliğiyle karşı karşıya kaldıysanız ve sonuç olarak seyahat etmemeye karar verdiyseniz.
  • KLM uçuşunuz iptal edilir ve alternatif bir uçuşa alınmazsanız.
  • Avrupa uçuşunuz 90 dakikadan daha uzun bir süre geciktiği ve gidiş ve dönüş uçuşlarınız aynı günde planlandığı için seyahatinizi iptal ettiyseniz.
  • 3 saatten daha uzun bir süre geciktiği için KLM uçuşunuzu iptal ettiyseniz.
  • Bağlantılı KLM uçuşunuzda 5 saatten daha uzun süreli gecikme varsa ve artık son varış noktanıza gitmek istemiyorsanız.
  • Vize başvurunuz reddedildiyse.
  • Yolcunun vefat etmesi gibi talihsiz bir durumda ücret iadesi talep edilebilir.

Ücret iadeleri, biletin satın alındığı ülkede geçerli olan yönetmeliklere ve/veya para iadesinin yapılması gereken ülkede geçerli olan yönetmeliklere tabidir.

Eğer Business Class bilet aldıysanız ve Economy Class’ta yolculuk yaptıysanız, aradaki ücret farkı için ücret iadesi başvurusu yapabilirsiniz. Lütfen KLM Hizmet Merkezi ile irtibata geçin.

Eğer uçuş(lar)ınızı yukarıda belirtilen sebepler haricinde başka bir sebeple iptal ederseniz ve ücret iade edilemez bir biletiniz varsa, kullanılmamış havalimanı vergisi için ücret iadesi talep edebilirsiniz. Rezervasyon ücreti, yeniden düzenleme bedeli ve ek ücretlerin iadesi yapılmayacaktır. Eğer bilet şartlarınız ücret iadesine izin vermiyorsa taşıyıcı kaynaklı uluslararası ek ücretlerin iadesi yapılmayacaktır.

Koltuk sayısından fazla rezervasyon yapıldığı için KLM uçuşuyla seyahat edemediniz mi? Tazminat talep edin