Ödeme yöntemleri

Rezervasyonun ne zaman ve hangi ülkede gerçekleştiğine bağlı olarak, rezervasyonunuz için çeşitli ödeme seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. Seçtiğiniz ödeme seçeneği ne olursa olsun, ödemenizin güvenle gerçekleşeceğinden emin olabilirsiniz.

Her ülke için geçerli olan ödeme seçenekleri

KLM.com’dan yaptığınız rezervasyonlarda, her ülke için farklı ödeme seçenekleri sunuyoruz.

Ülkelerdeki ödeme seçeneklerini görmek için tıklayınız

Kredi kartı

KLM.com’dan yaptığınız rezervasyonlarda kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. MasterCard, VISA ve American Express kartları kabul edilmektedir. Rezervasyonun yapıldığı ülkeye bağlı olarak, Diners Club, JCB (Japan Credit Bureau) ya da UATO/Airplus kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Bazı ülkelerde, kredi kartı ile ödeme yapıldığında servis ücreti alınmaktadır.

Uçuşunuzu seçtikten sonra, ödeme seçeneklerinden “kredi kartı” seçeneğini seçiniz. Bir sonraki adımda, kredi kartı veren kurumu seçiniz. Gereken tüm detayları giriniz ve rezervasyonunuzu onaylayınız. Ödemeniz onaylandıktan sonra, e-biletiniz e-posta adresinize gönderilecektir.

Flying Blue – American Express Kart

Günlük harcamalarınız ile Mil Puan kazanın ve kartınız ile AIR FRANCE veya KLM bileti için ödeme yaparken ekstra Mil Puan alın. Her birinin farklı ayrıcalıkları olan Silver, Gold ve Platinum kartlardan birini seçin ve Flying Blue üyeliğinizin seviyesine bakılmaksızın Mil Puan kazanın. Flying Blue – American Express Gold veya Platinum Kartı seçerseniz, ayrıca AIR FRANCE ve KLM ile yaptığınız işlemlerde XP (Deneyim Puanı) kazanacaksınız.

  • Her yıl, bir sonraki Flying Blue seviyesine hızlıca ulaşmanızı veya mevcut seviyenizi korumanızı sağlayan ekstra XP elde edersiniz.
  • Paylaş ve Uç özelliği de Mil Puanlarınızı diğer kart sahipleri ile paylaşmanızı sağlar.
  • Kartınızı kullandığınız her sefer, Mil Puan bakiyenizin geçerliliğini uzatırsınız.

{1}Flying Blue – American Express Kart{2} hakkında daha fazlasını okuyunLink - Flying Blue – American Express

Güvenlik kredi ve banka kartı ödemeleri

Ödeme detaylarınız kodlanacak ve güvenli bir bağlantı kullanılarak gönderilecektir. Güvenlik ayrıntılarını kontrol etmek için, ödeme sayfasına gelerek, farenizin sağ tuşuna tıklayınız ve menüden “Özellikler” ‘i seçiniz. Bu şekilde, bütün bağlantı verilerini içeren ek bir sayfa açılacaktır. “Bağlantı” alanı SSL bağlantısının kullanıldığını göstermektedir. Kart numarası ve son kullanım tarihi dahil kredi kartı bilgileriniz kaydedilmeyecektir.

Kredi veya banka kartınız ile ekstra güvenlikli ödeme

Bazı bankalar Visa ve MasterCard sahiplerine bir PIN kodu veya şifre şeklinde ek bir güvenlik önlemi sunmaktadır. Bu durum, bankaya ve bize, sizin kart sahibi ve kart kullanıcısı olduğunuzu göstermektedir. Kartınız “Verified by Visa” ya da “MasterCard SecureCode” önlemi için uygun ise, sizden bir PIN kodu veya şifre girmeniz istenecektir. Ödeme, sadece doğru kod veya doğru şifre girildiğinde onaylanacaktır.

Bankanızın ekstra güvenlik önlemini sunmasına rağmen, kartınızın bu programa dahil olmadığı durumda, bankanız size ödeme sürecinde, bu güvenlik seçeneğine abone olmak isteyip istemediğinizi sorabilir. Bu “Alışveriş sırasında aktifleştirme” olarak adlandırılmaktadır ve bu süreçte KLM’nin hiçbir etkisi bulunmamaktadır. “Verified by Visa”, “MasterCard SecureCode” ve “American Express SafeKey” programlarına katılım doğrudan bankanıza giden bir bağlantı ile yapılır. KLM’nin bu bilgiye erişmesi veya onu kontrol etmesi mümkün değildir. Bu hizmete abone olduğunuzda, rezervasyonunuzu tamamlayabillirsiniz.

“Verified by Visa”, “MasterCard SecureCode” ve “American Express SafeKey” hakkında daha fazla bilgi için bankanız ile irtibata geçmenizi öneririz.

“MasterCard SecureCode” hakkında daha fazla bilgi 

“Verified by Visa” hakkında daha fazla bilgi 

“American Express SafeKey” hakkında daha fazlasını okuyun

Kredi veya banka kartınızda duran tutar

KLM.com üzerinde rezervasyon için kredi veya banka kartı kullanırken, banka hesabınızdan yaptığınız satın alım için gerekli tutarın çekildiğini birkaç gün içinde görebilirsiniz. Aslında bankanız KLM ödemenizi sonlandırana kadar bu miktarı rezerve eden, sonrasında ise hesabınızdan gerçekten çekilir. Bu işlem 30 güne kadar sürebilir. Bu süre zarfında, hesapta tutulan miktar bloke altına alınabilir: başka amaçlar için kullanılamaz.

Tek işlemde çoklu bilet satın alırken, bazı bankalar yanlışlıkla tutarı iki kez çekmektedir: birini toplam tutar diğerini ise her bir ayrı bilet için. Sonuç olarak, bu sizin sonraki harcamalarınızda kullanabileceğiniz bakiyenizi azaltmaktadır. Bu rahatsızlık için özür dileriz ancak bu işlem KLM’nin kontrolü dışındadır. Dilerseniz ayrılan miktarın serbest bırakılmasını talep etmeniz için bankanızla iletişime geçebilirsiniz.

Online Bankacılık

“Gerçek Zamanlı Online Bankacılık (RTOB)” olarak da bilinen online bankacılık size online olarak güvenli ve kolay alışveriş yapma fırsatını sunmaktadır. Ödeme hizmetleri “iDeal, CUP Online, eNets ve Doğrudan E-bankacılık” seçeneklerini içermektedir. RTOB ile yapılan ödeme KLM.com’da ücretsizdir. Bu ödeme seçeneğini, uçak kalkış saatinden 2 saat öncesinde kullanabilirsiniz.

Uçuşunuzu seçtikten sonra, ödeme seçenekleri arasından, ülkenizde geçerli olan online bankacılık yöntemini seçiniz. Bankanızı seçiniz ve gerekli olan bilgiyi giriniz. Ödemeniz onaylandıktan sonra, ödeme miktarı hesabınızdan çekilecektir. Bankadan, ödemenin gerçekleştiğine dair onay geldiğinde, e-biletiniz e-posta adresinize gönderilecektir. Bu süreç, bir çok ülkede 1 saatten az zaman almaktadır.

Online bankacılık ile, ortağımız Ingenico ePayments aracılığıyla ödeme yapmaktasınız. Ingenico ePayments hakkında daha fazla bilgiyi bu sayfanın alt bölümünde bulabilirsiniz.

E-Wallet

Bir E-Wallet ile çeşitli ödeme seçeneklerini birleştirebilir (örneğin kredi kartınız ve banka hesabınız) ve 1 dijital cüzdan ile ödeyebilirsiniz.

  • PayPal: yaklaşık 40 ülkede KLM.com üzerinde geçerlidir (American Express Kartlar ile yapılamaz)
  • Alipay: Çin ve Hong Kong (sadece yerel kredi ve banka kartları)

Lütfen tam miktarı E-Wallet'iniz ile ödeyebileceğinizden emin olun, bazı E-Wallet'ler tek seferde ödenen miktarı sınırlamaktadır. E-Wallet sağlayıcınız ödemenin yapıldığı konusunda bizi bilgilendirdiğinde biletinizi genellikle 1 saat içinde e-posta vasıtasıyla size göndereceğiz.

Havale ile ödeme

Havale ile ödeme, rezervasyon ile uçak kalkış saati arasındaki sürenin en az 14 gün olması halinde gerçekleşebilmektedir.  

Havale yoluyla ödemeyi tercih ettiyseniz, sizden bir takım detaylar girilmesi istenecektir. Tüm bilgiler, kesinlikle gizli tutulacaktır. Rezervasyonunuz tamamlandığında, bir referans kodu elde edeceksiniz.  

Referans kodu,12 rakamdan oluşmakta olup, havale yapılırken, doğru rezervasyonu bulmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu nedenle, bu kodun banka havalesi yapılırken doğru girilmesi çok önemlidir.  

Ödeme referans kodunu elde ettiğinizde, paranızı kendi banka hesabınızdan aktarabilirsiniz. Bu işlem, online bankacılık, aktarma formu ve nakit aktarması şeklinde yapılabilir. Lütfen, ödemenin, rezervasyonun yapıldıktan 48 saat içinde yapıldığına emin olunuz.  

Bankanız, bu seçenek için sizden aktarma ücreti alabilmektedir. Uluslararası para aktarmalarında, sizden bilet ücreti haricinde “sınır ötesi aktarma” ücreti talep edilecektir. Daha fazla bilgi için bankanızla iletişime geçebilirsiniz. Ödemenizin tamamının elimize ulaşmadığı durumda, biletinizin düzenlenmesi gecikebilir.  

Ödemenizin tamamının bize ulaşması durumunda, e-biletiniz e-posta adresinize gönderilecektir. Bu gönderim, ödemenizin yapıldığı günden itibaren 5 iş günü içinde gerçekleşecektir.

Havale ile ödemelerinizde, ortağımız Ingenico ePayments aracılığıyla ödeme yapmaktasınız. Bununla birlikte, Hollanda Antilleri, Aruba, Ekvator, Gana, İran, Nijerya, Umman, Peru, Suudi Arabistan, Surinam, Tayland ve Güney Kore’de yaptığınız rezervasyonlarda, paranızı doğrudan bize aktarmanız gerekecektir. Ödemeniz her koşulda güvende olacaktır.

Ingenico ePayments hakkında daha fazla bilgiyi bu sayfanın alt bölümünde bulabilirsiniz.

Nakit ve PIN ödemesi

Online rezervasyon işlemini gerçekleştikten sonra, nakit ya da PIN kodlu bir banka kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Bu durumda, ödemenizi KLM bilet ofisinde yaparak, biletinizi elde edebilirsiniz. PIN ödemelerini yalnızca Hollanda, Hollanda Antilleri ve Surinam’daki ofislerimizde kabul etmekteyiz.

Nakit veya PIN ödemeleri için genelde masraf alınmaz.

Bilet ofisimizde ödeme yapmak istiyorsanız, lütfen rezervasyon onayınızı ve e-posta adresinize gelen rezervasyon kodunu yanınızda getirmeyi unutmayınız. Unutmayın: Lütfen her bilet ofisinin nakit ödemeleri kabul etmediğini göz önünde bulundurunuz.

Ingenico ePayments ve WorldPay hakkında

Ingenico ePayments, online ödemeleri ve bizim adımıza ödemeleri yöneten bir kuruluştur. Buna Gerçek Zamanlı Online Bankacılık, banka havaleleri ve otomatik ödemeler dahildir.

“Ingenico ePayments” aracılığıyla ödeme yaptığınızda, biletinizi işliyoruz ve ödemenin yapıldığına dair onayı aldığımızda, size e-posta ile gönderiyoruz.  

Ödeme detaylarınız güvenli olarak “Ingenico ePayments”’e gönderilecektir ve sadece işlemi gerçekleştirmek için kullanılacaktır. Bilgileriniz, kesinlikle 3. partilerle paylaşılmayacak ve ticari amaçlar için kullanılmayacaktır.

“Ingenico ePayments” ağının online hizmetinden yararlanmamızın amacı, ödemelerinizin her zaman güvenli ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesidir.

Ingenico ePayments’a ek olarak, ayrıca WorldPay’in de çeşitli ödeme hizmetlerini kullanıyoruz.