Geciken, kayıp ya da hasarlı bagaj

Bagajınız, gösterdiğimiz tüm ilgi ve dikkate rağmen gecikir ya da kaybolursa, en kısa sürede size dönüşü için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Gecikmiş bagajı rapor etme

Bagaj alım alanında bagajınızın olmadığını görürseniz, lütfen derhal havalimanındaki bagaj alım alanlarında bulunan Bagaj Hizmeti Ofisine başvurunuz. Schiphol Havalimanında bu ofis 9 numaralı bagaj alım alanının karşısındadır.

Bagaj Hizmeti Ofisinde bagaj talebiniz kayda alınır ve sonra kişisel referans numarası ile bir Bagaj Gecikme Raporu (PIR) alırsınız. Geciken bagajınızın durumunu kontrol etmek için bu numaraya ihtiyacınız olur. Bagajınız bulunduktan sonra, teslimatı ayarlamak için size ulaşacağız.

Kalkıştan önce check-in yaptığınız her bir bagaj için bagaj alım etiketi almış olmanız gereklidir. Tüm bagajlarınızı alana kadar bu etiketleri sakladığınızdan emin olun.

Gecikmiş bagajı online rapor etme
KLM veya AIR FRANCE tarafından yapılan uçuşlarda geciken bagajınızı online olarak da rapor edebilirsiniz (2 gün içinde), şu durumlarda bu geçerlidir:

 • Çanta(ları)nızı bıraktıktan sonra seçili noktalardan kalkan KLM uçuşunuz iptal edildi ancak çanta(ları)nız size geri verilmedi ise veya:
 • Seçili noktalardan birine vardınız ancak bagajınız sizinle birlikte gelmedi

Gecikmiş bagajı online rapor etme

Şimdi rapor et

Geciken bagajı takip etme

Bagaj Gecikme Raporunda (PIR) yazılı soyadınız ve dosya referans numarası ile, World Tracer sitesi üzerinde geciken bagajınızın durumunu online olarak kontrol edebilirsiniz.

Geciken bagajınızı takip edin

3 gün içinde bulunmayan bagaj

Bagajınız 3 gün içinde bulunmaz ise, online olarak Bagaj İçeriği ve İstem Formunu (BICF) doldurmak için World Tracer sitesini kullanabilirsiniz. Bagajınız 3 gün içinde bulunmadığında bu BICF size otomatik olarak online şekilde gözükecektir. Lütfen soyadınızı ve dosya referans numaranızı girin. Daha fazla bilgi girmeniz durumunda aramamızı daha detaylı yapabiliriz. Bu bilgiler bagajınızı en kısa sürede size teslim etmek için bize yardımcı olacaktır.

21 gün sonrasına kadar bagajınızı bulamamamız istenmeyen durumlarında, bu form KLM Müşteri Hizmetlerine gönderilecektir.

Geciken bagajlar için bizimle irtibata geçme yolları

Bagajınızın kaybolduğunu bildirdikten sonra, bir irtibat numarası alacaksınız. Bize ayrıca 7/24 Facebook veya Twitter üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen kişisel bilgilerinizi sadece özel mesajlarda paylaşın:

www.facebook.com/klm

www.twitter.com/klm

Hasarlı bagaj

Bagajınızın normal kullanımında çizikler, izler ve küçük hasarlar meydana gelebilir. Bu hasarlardan firmamız sorumluk kabul etmez.

Eğer bagajınızda diğer başka hasarlar oluştuysa lütfen bunu varışınızda hemen raporlayın. Ya da vardıktan sonraki 7 gün içinde Müşteri Hizmetlerine yazılı olarak istemde bulunabilirsiniz.

Müşteri Hizmetlerine bir e-posta gönderin

Bagajınızda bir şey eksikse

Bagajınızdaki herhangi bir şey eksikse, bunu vardıktan hemen sonra havalimanındaki Bagaj Hizmetleri Ofisine bildirmelisiniz. Ya da vardıktan sonraki 7 gün içinde Müşteri Hizmetleri e-posta formunu doldurarak eksik eşyalarınızı bildirebilirsiniz.

KLM Müşteri Hizmetlerine bir e-posta gönderin

Uçakta bir şey mi unuttunuz?

Amsterdam Schiphol Havalimanına gelen bir KLM uçağında, uçakta kişisel bir eşyanızı mı bıraktınız? İşte yapabilecekleriniz:

 • Bize Facebook’ta KLM ya da Twitter’da KLM üzerinden bildirmeniz yeterli. KLM Kayıp ve Bulunan Eşyalar ekibi eşyanızı bulmak için derhal harekete geçecektir, sadece bizimle 3 gün içinde irtibat kurduğunuzdan emin olun. 3 günden sonra, bulunan tüm eşyalar Amsterdam Schiphol Havalimanı’nın Müşteri İletişim merkezine getirilir: iletişim bilgilerini göster - ayrıca dünya çapındaki KLM Crown Salonlarından birinde bir şey kaybettiyseniz de aynı durum geçerlidir.
 • Farklı bir havalimanına gelen bir KLM uçağının içinde bir şey kaybettiyseniz, lütfen ilgili havalimanı çalışanları ile irtibata geçin.
 • Bir Air France uçağının içinde bir şey kaybettiyseniz, lütfen Air France Kayıp ve Bulunan Eşyalar Ofisi ile irtibata geçin. Lütfen bulunan tüm eşyaların sadece 3 ay boyunca saklanacağını unutmayın:
  • Web sitesi: airfrance.franceobjetstrouves.fr 
  • Faks: +33 1 41 56 20 68
 • Farklı bir havayolu firması tarafından yapılan bir uçuşta bir eşyanızı kaybederseniz, ilgili havayolunun müşteri hizmetleri bölümü ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

KLM bulunan eşyalar ile en iyi biçimde ilgilenecek olsa da, uçaklarımızın içinde kaybolan kişisel eşyalardan sorumlu değiliz.

Premium Varış Odası Schiphol

World Business Class yolcu veya Flying Blue Gold veya Platinum üyesi olarak, Amsterdam Schiphol Havalimanındaki Premium Varış Odamızı kullanarak herhangi gecikmiş veya hasar görmüş bagajınızı bildirebilirsiniz.

9 numaralı bagaj kayışının karşısında genel kontuarın yanında Premium Varış Odasını bulabilir ve kayıp veya zarar görmüş bagajınızı rapor edebilirsiniz.

Tazminat

Bagajınızın kaybolma, hasar görme veya içindeki eşyalardan bazılarının kaybolma durumunda masrafların geri ödenmesi ve/veya tazminat için KLM Müşteri Hizmetleri ile irtibata geçebilirsiniz.

Lütfen şunları unutmayın:
 • Bagajınızın geç teslim edilmesi sebebiyle yapılan ekstra masrafların geri ödenmesini talep etmek istiyorsanız, bunu gecikmiş bagajınız size teslim edildikten sonra 21 gün içerisinde rapor etmeniz gerekmektedir.
 • Eğer gecikmiş bagaj hasar görmüşse, hasarı gecikmiş bagajınız size teslim edildikten sonra 7 gün içerisinde rapor etmeniz gerekmektedir.
Bu konudaki yükümlülüğümüz sınırlıdır, bu nedenle bagajınızın kaybolması halinde eğer mümkünse sigorta şirketinizle irtibata geçmenizi öneririz. Birçok sigorta malın değeri bazında kaybınızı karşılamaktadır.

KLM Müşteri Hizmetlerine bir e-posta gönderin
KLM’nin yükümlülüğü hakkında daha fazla bilgi alın