Geciken, kayıp ya da hasarlı bagaj

İlgimiz ve dikkatimize rağmen bagajınız gecikebilir veya kaybolabilir. Yaşanan sorundan dolayı özür dileriz ve en kısa sürede size dönüşü için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.
 

Gecikmiş bagajı rapor etme

Varışta, havalimanında bagajınızın kayıp olduğunu fark ederseniz, lütfen derhal havalimanındaki bagaj alım alanlarında bulunan Bagaj Hizmeti Ofisine başvurunuz. Bu ofis, Amsterdam Schiphol Havalimanında, 9 numaralı bagaj kayışının karşısında, bagaj alım alanındadır.

Bagaj Hizmeti Ofisinde bagaj talebiniz kayda alınır ve sonra kişisel referans numarası ile bir Bagaj Gecikme Raporu (PIR) alırsınız. Geciken bagajınızın durumunu kontrol etmek için bu numaraya ihtiyacınız olur. Bagajınız bulunduktan sonra, teslimatı ayarlamak için size ulaşacağız.

Kalkıştan önce check-in yaptığınız her bir bagaj için bagaj alım etiketi almış olmanız gereklidir. Tüm bagajlarınızı alana kadar bu etiketleri sakladığınızdan emin olun.

Online geciken bagaj raporlaması

KLM veya Air France tarafından işletilen uçuşlarda geciken bagajınızı online olarak da rapor edebilirsiniz. Bu, vardıktan sonraki 2 gün içinde ve ancak aşağıdaki durumlardan birinde yapılabilir:

 • Bagaj(ları)nızı bıraktıktan sonra seçili noktalardan kalkan KLM uçuşunuz iptal edildi ancak bagaj(ları)nız size geri verilmedi.
 • Seçili noktalardan birine vardınız ancak bagajınız sizinle birlikte gelmedi.

Gecikmiş bagajı online rapor etme

Şimdi rapor et

 

Geciken bagajı takip etme

Bagaj Gecikme Raporunda (PIR) yazılı soyadınız ve dosya referans numarası ile, World Tracer sitesi üzerinde geciken bagajınızın durumunu online olarak kontrol edebilirsiniz.

Geciken bagajınızı takip edin 

3 gün içinde bulunmayan bagaj

Bagajınız 3 gün içinde bulunmaz ise, online olarak Bagaj İçeriği ve İstem Formunu (BICF)  doldurmak için World Tracer sitesini kullanabilirsiniz. 3 gün sonra, bu form size otomatik olarak online şekilde gözükecektir. Oturum açmak için lütfen soyadınızı ve dosya referans numaranızı girin ve gerekli bilgileri doldurun. Bu bilgiler aramamızı rafine etmek ve bagajınızı en kısa sürede size teslim etmek için bize yardımcı olacaktır.

21 gün içinde bagajınızı bulamamamız istenmeyen durumlarında, bu form KLM Müşteri Hizmetlerine gönderilecektir.

Geciken bagajlar için bizimle irtibata geçme yolları

Bagajınızın kaybolduğunu bildirdikten sonra, bir irtibat numarası alacaksınız. Bize ayrıca 7/24 Facebook  veya Twitter  üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen kişisel bilgilerinizi sadece özel mesajlarda paylaşın.

 

Hasarlı bagaj

Bagajınızın normal kullanımında çizikler, izler, küçük hasarlar ve kullanıma dair diğer izler meydana gelebilir. Bu hasarlardan firmamız sorumluk kabul etmez.

Eğer bagajınızda diğer başka hasarlar fark ederseniz, lütfen bunu vardığınızda hemen Bagaj Hizmeti Ofisine rapor edin. Hasarı havalimanından ayrıldıktan sonra fark ederseniz, KLM Müşteri İletişim Merkezine varıştan sonraki 7 gün içinde mektup veya e-posta yoluyla ihbarda bulunabilirsiniz.

 

Bagajınızda bir şey eksikse

Bagajınızdaki herhangi bir şey eksikse, bunu vardıktan hemen sonra havalimanındaki Bagaj Hizmetleri Ofisine bildirmelisiniz. Bunu havalimanından ayrıldıktan sonra fark ederseniz, vardıktan sonraki 7 gün içinde e-posta formunu doldurarak eksik eşyalarınızı rapor edebilirsiniz.

 

Uçakta bir şey mi unuttunuz?

Uçakta kişisel bir eşyanızı mı unuttunuz? Nerede ve ne zaman unuttuğunuza bağlı olarak, işte yapabilecekleriniz:

 • Amsterdam Schiphol Havalimanı’na gelen bir KLM uçağında bir şey mi unuttunuz?
  Bize Facebook  ya da Twitter  üzerinden bildirmeniz yeterli. 

  KLM Kayıp ve Bulunan Eşyalar ekibi  eşyanızı bulmak için derhal harekete geçecektir, sadece bizimle 3 gün içinde irtibat kurduğunuzdan emin olun.

  • 3 günden sonra, bulunan tüm eşyalar merkez depoya getirilir. Lütfen Amsterdam Schiphol Havalimanı  ile irtibata geçin. Dünyadaki herhangi bir KLM Crown Lounge’ında bir şey kaybettiyseniz de aynı durum geçerlidir.

 • Farklı bir havalimanına gelen bir KLM uçağında bir şey kaybettiyseniz lütfen ilgili havalimanı çalışanları ile irtibata geçin.

 • Bir Air France uçağının içinde bir şey kaybettiyseniz lütfen Air France Kayıp ve Bulunan Eşyalar Ofisi  ile irtibata geçin. Lütfen bulunan tüm eşyaların sadece 3 ay boyunca saklanacağını unutmayın.

 • Farklı bir havayolu firması tarafından işletilen bir uçuşta bir eşyanızı kaybederseniz ilgili havayolunun müşteri hizmetleri bölümü ile görüşmenizi tavsiye ederiz.


KLM olarak bulunan eşyalar ile en iyi biçimde ilgilenecek olsak da uçaklarımızın içinde kaybolan kişisel eşyalardan sorumlu değiliz.

 

Premium Varış Odası Schiphol

World Business Class yolcusu veya Flying Blue Gold veya Platinum üyesi olarak, herhangi geciken veya hasar gören bagajınızı Amsterdam Schiphol Havalimanındaki Premium Varış Odamızda rapor edebilirsiniz. 9 numaralı bagaj kayışının karşısında genel kontuarın yanında Premium Varış Odasını bulabilir ve kayıp veya zarar görmüş bagajınızı rapor edebilirsiniz.

 

Tazminat

Bagajınızın kaybolma, hasar görme veya içindeki eşyalardan bazılarının kaybolma durumunda masrafların geri ödenmesi ve/veya tazminat için KLM Müşteri İletişim Merkezi ile irtibata geçebilirsiniz.

Lütfen şunları unutmayın:
 • Bagajınızın geç teslim edilmesi sebebiyle yapılan ekstra masrafların geri ödenmesini talep etmek istiyorsanız, bunu geciken bagajınız size teslim edildikten sonra 21 gün içerisinde rapor etmeniz gerekmektedir.
 • Eğer geciken bagaj hasar görmüşse, hasarı geciken bagajınız size teslim edildikten sonra 7 gün içerisinde rapor etmeniz gerekmektedir.
Bu konudaki yükümlülüğümüz sınırlıdır, bu nedenle bagajınızın kaybolması halinde eğer mümkünse sigorta şirketinizle irtibata geçmenizi öneririz. Birçok sigorta malın değeri bazında kaybınızı karşılamaktadır.

KLM’nin yükümlülüğü hakkında daha fazla bilgi alın