Özel bagaj

Sörf tahtasından golf çantasına, her tür özel bagajı yanınıza alabilirsiniz!

Önemli: özel bagaj için rezervasyon yapılmalıdır

Uçağımızda kısıtlı yer olduğundan dolayı, bazı özel bagaj türlerinin taşınmasını mümkün olduğunca erken - kalkışa en fazla 48 saat kala - rezerve etmelisiniz. Bunu kolayca KLM.com adresinden yapabilirsiniz: Yolculuğum bölümünde oturum açın, ‘Yolcu detayları' sekmesine gidin ve 'Bagaj' kısmına inin. Veya KLM Telefonla Rezervasyon ile irtibata geçin.

Kalkıştan önce özel bagajınızı yanınıza alabileceğinizi teyit için rezervasyonunuzun onaylandığından emin olun.

Her KLM uçuşunda spor ekipmanları ve diğer eşyalar için geçerli kuralları ve ücretleri kontrol edin:

Gelinlik

Eğer gelinliğiniz bir kıyafet çantasına paketlenmişse gelinliğinizi el bagajı haricinde kabine getirebilirsiniz. Lütfen çantanın ağırlık ve boyut kısıtlamalarına uyduğundan emin olunuz. El bagajına ilişkin kuralları ve ücretleri kontrol edin.

Ayrıca gelinliğinizi çanta ya da daha önceden alınan ekstra bir çanta hakkı yerine getirmeyi de seçebilirsiniz. Gelinliğinizi taşımak için rezervasyon yaptırmanıza gerek yoktur.

Boeing 737, Embraer 190 ve Embraer 175 uçaklarıyla Avrupa içerisinde olan KLM uçuşlarında kabinlerde sınırlı depolama alanımız vardır, bu yüzden gelinliğinizi yalnızca bagaj olarak getirebilirsiniz.

Müzik aletleri

Müzik aletlerini aşağıdaki 3 şekilde getirebilirsiniz:

1. Bir bavul ya da ekstra bir bavul yerine
Müzik aletiniz Economy Class’ta maks. 23 kg/50,5 lbs Business Class’ta ise maks. 32 kg/70,5 lbs olabilir. Bu, sert kutusunda paketli olmalıdır. Hiçbir hasardan sorumlu olmadığımız için müzik aletinizin uygun biçimde paketlenmiş olduğundan emin olun. Eğer müzik aletiniz 158 cm/62 inç (u + y + g)'den büyükse veya 23 kg/50,5 lbs’den daha ağırsa ekstra ücret alınır.

Müzik aletinin ağırlığı 32 kg’dan (70,5 lbs) veya ölçüsü (u + y + g) 300 cm’den/118 inç fazlaysa KLM Telefonla Rezervasyon vasıtasıyla nakliyesi için kalkıştan en az 48 saat önce rezervasyon yaptırarak onay almanız gerekmektedir.

2. El bagajı olarak
Keman ya da daha küçük bir müzik aletini bir adet el bagajı yerine getirebilirsiniz. Baş üstü bagaj kompartımanına sığmalıdır.

3. Bir ekstra koltukta
Baş üstü bagaj kompartımanına ya da koltuğun altına sığmayan daha büyük müzik aletleri bir koltukta taşınması kaydıyla alınabilir. Bu koltuk önceden KLM Telefonla Rezervasyon yoluyla rezerve edilmelidir.

Her KLM uçuşu için müzik enstrümanlarına ait kuralları ve ücretleri görüntüleyin

Bisikletler ve iki kişilik bisikletler

Bisikletinizi (katlanır) ya da iki kişilik bisikletinizi (elektrikli olmayan) uygun paketleme içerisinde ya da bisiklet kutusunda getirebilirsiniz:

 • Gidonlar bisiklet gövdesi doğrultusunda uzunlamasına döndürülmeli, pedallar ve diğer çıkıntılı kısımlar çıkarılmalı ve lastik basınçları azaltılmalıdır.
 • Amsterdam Schiphol Havalimanı'nda tanesi 20 EUR karşılığında özel KLM bisiklet kutuları mevcuttur (176,5 x 23,0 x 101,5 cm – 69 x 9 x 40 inç). KLM bisiklet kutusu 4,5 kg/10 lbs ağırlığındadır.

Lütfen bisikletinizin ya da iki kişilik bisikletinizin taşımasını kalkıştan en az 48 saat önce KLM Telefonla Rezervasyon yoluyla rezerve ediniz. Her KLM uçuşunda geçerli bisiklet ve iki kişilik bisiklet kuralları ve ücretlerini kontrol ediniz

Golf çantaları

Bir takım golf ekipmanı yalnızca sopalar, toplar ve bir çift golf ayakkabısından oluşabilir.

Bir bavulun yerine veya önceden alınan bir ekstra bavulun yerine bir takım golf ekipmanı getirebilirsiniz. Golf ekipmanlarınızı getirebilmeniz için Yolculuğum bölümünden bize ulaşın.

Her KLM uçuşunda geçerli golf çantası kuralları ve ücretlerini kontrol edin

Flying Blue Golf Club

Eğer Flying Blue Golf Club üyesiyseniz ve seyahatinizdeki tüm uçuşlarınız KLM ya da AIR FRANCE (HOP! dahil), Air Europa veya Air Corsica tarafından işletiliyorsa, standart bagaj hakkı dışında 1 golf çantasını (en fazla 23 kg/50,5 lbs) ücretsiz olarak getirebilirsiniz. Yanınızda Flying Blue Golf belgesini  getirmelisiniz

Kayaklar ve snowboardlar

Bir takım (su-) kayak veya snowboard ekipmanı aşağıdakileri içerebilir:

 • Bir tahta (çanta içinde: maks. uzunluk 300 cm/118 inç) ve bir çift snowboard botu
 • Bir çift (su) kayağı, 2 kayak sopası ve bir çift kayak botu

Bir bavulun yerine veya önceden alınan bir ekstra bavulun yerine yukarıdaki takımlardan birini getirebilirsiniz. Kayak ekipmanının taşınması için rezervasyona gerek yoktur.

Bir el veya (ekstra satın alınmış) check-in bagajı yerine veya el çantanız ya da check-in bagajı içine paketlenmiş halde bir çığdan kurtulma sırt çantası alınabilir. Bunların taşınması için her zaman telefon ile rezervasyon yapmanız gereklidir. Amerika Birleşik Devletleri’ne veya buradan yapılan uçuşlarda, patlayıcı tetikleme mekanizmasına sahip çığdan kurtulma çantalarına elde veya check-in bagajında izin verilmez.

Her KLM uçuşunda geçerli kayak ve snowboard kuralları ve ücretlerini kontrol ediniz

Sörf ekipmanı

 • Sörf ekipmanı (rüzgar, uçurtma, dalga, yarım sörf veya vücut) bir sörf tahtası içerebilir ve sörf tahtası çantasının içinde olmalıdır.
 • Rüzgâr sörfü ekipmanı tahta, direk, yelken ve bumdan oluşabilir ve 1 pakette, tercihen 'sadak çanta' içinde paketlenmelidir.
 • Uçurtma sörfü ekipmanı bir tahta ve uçurtma çantasından oluşabilir ve 1 pakette, tercihen uçurtma sörfü çantası içinde paketlenmelidir.

Kanada, Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılan veya buralardan gelen uçuşlar haricinde, KLM, AIR FRANCE veya Hop! tarafından yapılan ve KL, AF veya A5 uçuş numarasıyla biletlendirilmiş uçuşlara bavul yerine yukarıdaki sörf ekipmanı takımlarından birini getirebilirsiniz. 107 cm/42 inç’den daha büyük ise sörf ekipmanının taşınması için rezervasyon yapmanız gereklidir. Sörf ekipmanınız Economy Class’ta maks. 300 cm/118 inç (çanta dahil) ve maks. 23 kg (50,5 lbs) Business Class’ta ise maks. 32 kg (70,5 lbs) olabilir.

Her KLM uçuşunda geçerli sörf ekipman kuralları ve ücretlerini kontrol ediniz

 

Dalış ekipmanı

Bir dalış ekipmanı takımı; dalış giysisi, yelek, çorap, maske, ayakkabı, palet, bıçak ve regülatörden oluşabilir. Dalış lambaları, ampul ve piller çıkarılmış şekilde el bagajı olarak taşınmalıdır.

Bir takım dalış ekipmanını bavul ya da önceden alınan ekstra bir bavul yerine getirebilirsiniz. Bir takım dalış ekipmanının taşınması için rezervasyon yaptırmanız gerekir.

Unutmayın: Hava tüpleri (dalış tüpleri) boş olmalıdır ve valf açık olmalı ya da çıkarılmalıdır. Yalnızca özel bir ücret ile alınabilen hava tüplerinin taşınabilmesi için her zaman rezervasyon yaptırmalısınız.

Her KLM uçuşunda geçerli dalış ekipman kuralları ve ücretlerini kontrol ediniz

Balıkçılık ekipmanı

Maksimum 300 cm (118 inç) boyutundaki bir takım balıkçılık ekipmanı Economy Class’ta en fazla 23 kg (50,5 lbs), Business Class’ta ise en fazla 32 kg (70,5 lbs) olabilir ve olta çubukları, bir makara, bir kepçe ve bir çift balıkçı botu ile bir balıkçılık malzeme kutusundan oluşabilir. Bunların birlikte paketlenmiş olması gereklidir.

Bir bavulun yerine veya önceden alınan bir ekstra bavulun yerine bir takım balıkçılık ekipmanı getirebilirsiniz. Balıkçılık ekipmanının taşınması için rezervasyona gerek yoktur.

Her KLM uçuşunda geçerli balıkçılık ekipman kuralları ve ücretlerini kontrol ediniz

Atıcılık ve avcılık sporları için silahlar

Ateşli silahları ve mühimmatını atış ve avcılık amaçlarıyla yalnızca check-in bagajı olarak ve bazı katı koşullar altında getirebilirsiniz. Ateşli silahı ve mühimmatı bir bavul ya da önceden alınan ekstra bir bavul yerine getirebilirsiniz ancak ateşli silah ve mühimmatın nakliyesi için her zaman rezervasyon yaptırmanız zorunludur.

Bir silah ya da silah kılıfı dışında ayrıca en fazla 5 kg spor/avcılık mühimmatı, atış matı, küçük aletler ve kulak koruyucu da getirebilirsiniz.

Unutmayın:

 • Tüm gerekli izinlere sahip olmalısınız ve yanınızda bulundurmalısınız.
 • Mühimmat yalnızca atış sporu amaçları için olabilir
 • Ateşli silahlar boş olmalı ve bir bavulda ya da diğer bir çantada güvenli bir şekilde paketlenmiş olmalıdır. Fişekler güvenli bir şekilde, tercihen bir bavul içinde paketlenmiş olmalıdır.
 • Tüfekler mühimmattan ayrı olarak nakledilmelidir. Ateşli silahlar ve mühimmat diğer kişisel eşyalardan ayrı bir şekilde paketlenmelidir.
 • Mühimmatı barındıran bagaj 'patlayıcı madde' etiketi taşıyamaz.
 • Patlayıcı ya da yanıcı atış çekirdeği olan mühimmatın nakliyesine izin verilmez.
 • Bagajınız için check-in yaparken silahınızın boş olduğunu ve mühimmatınızın ayrı olarak paketlendiğini beyan etmeniz gereklidir.

Ateşli silahlar ve mühimmatla ilgili daha fazlasını okuyun

Diğer özel bagaj

Diğer tür spor ekipmanlarını ve diğer eşyaları bir bavul ya da önceden alınan ekstra bir bavul yerine, şu şartlarla getirebilirsiniz:

 • Maks. 158 cm/62 inç (u + g + y)
 • Maks. 23 kg/50,5 lbs Economy Class'ta
 • Maks. 32 kg/70,5 lbs Business Class'ta

Daha büyük ve/veya daha ağır parçalarda bir ücret ödemeli ve mümkün olduğunca erken ve kalkıştan en geç 48 saat önce KLM Telefonla Rezervasyon yoluyla taşıma için rezervasyon yaptırmalısınız. 300 cm’den (u+g+y) daha büyük veya 32 kg’dan daha ağır bir eşya getirmek isterseniz, KLM Telefonla Rezervasyon üzerinden onay almanız gereklidir.

Her KLM uçuşundaki tüm özel bagajlar için kuralları ve ücretleri kontrol ediniz: