Özel bagaj

Sörf tahtasından golf çantasına, her tür özel bagajı yanınıza alabilirsiniz!
 

Önemli: özel bagaj için rezervasyon yapılmalıdır

Uçağımızda kısıtlı yer olduğundan, bazı özel bagaj türlerinin taşınması için mümkün olduğunca erken - kalkıştan en geç 48 saat önce - rezervasyon yapmalısınız. Bunu kolayca KLM.com üzerinden yapabilirsiniz: Yolculuğum bölümünde oturum açın, "Yolcu detayları" sekmesine gidin ve "Bagaj" kısmına inin. Veya, KLM Müşteri İletişim Merkezi ile iletişime geçin.

Kalkıştan önce özel bagajınızı yanınıza alabileceğinizden emin olmak için rezervasyonunuzun onaylandığından emin olun.

 

Gelinlik

Eğer gelinliğiniz bir kıyafet çantasına paketlenmişse gelinliğinizi el bagajı yerine kabine getirebilirsiniz. Lütfen çantanın ağırlık ve boyut kısıtlamalarına uyduğundan emin olunuz. El bagajına ilişkin kuralları kontrol edin.

Gelinliği check-in bagajı olarak veya önceden satın alınmış ekstra check-in bagajı yerine de getirmeyi tercih edebilirsiniz. Gelinliğinizin taşınması için rezervasyon yaptırmanıza gerek yoktur.

Boeing 737, Embraer 190 ve Embraer 175 uçaklarıyla Avrupa içerisindeki KLM uçuşlarında kabinlerde sınırlı depolama alanımız vardır, bu yüzden gelinliğinizi yalnızca check-in bagajı olarak getirebilirsiniz.

 

Müzik aletleri

Müzik aletinizi aşağıdaki 3 şekilde getirebilirsiniz:

1. Check-in bagajı olarak
Müzik aletiniz Economy Class’ta maks. 23 kg (50,5 lbs) Business Class’ta ise maks. 32 kg (70,5 lbs) ağırlığında olabilir. Sert çantasında paketlenmiş olmalıdır. Hiçbir hasardan sorumlu olmadığımız için müzik aletinizin uygun biçimde paketlenmiş olduğundan emin olun. Eğer müzik aletiniz B + G + Y 158 cm'den (62 inç) büyükse veya 23 kg’dan (50,5 lbs) daha ağırsa Economy Class’ta ekstra ücret uygulanır.

Müzik aletinizin ağırlığı 32 kg’dan (70,5 lbs) veya B + G + Y 300 cm’den (118 inç) fazlaysa lütfen KLM Müşteri İletişim Merkezi üzerinden rezervasyon yaptırın. Bir ücret ödemeniz gerekecektir. Kalkıştan en geç 48 saat önce, ama mümkün olan en kısa süre içerisinde rezervasyonunuzu yapın.

2. El bagajı olarak
Keman ya da daha küçük bir müzik aletini bir adet el bagajı yerine kabine getirebilirsiniz. Baş üstü bagaj kompartımanına sığmalıdır.

3. Ekstra bir koltuk üzerinde
Baş üstü bagaj kompartımanına ya da koltuğun altına sığmayan daha büyük müzik aletleri bir koltukta taşınması kaydıyla kabine alınabilir. Müzik aletiniz 140 cm’den (55 inç) uzun, 45 kg’dan (100 lbs) ağır olamaz. Bu koltuk önceden KLM Müşteri İletişim Merkezi üzerinden rezerve edilmelidir.

Her KLM uçuşunda geçerli müzik aletlerine ait kuralları ve ücretleri kontrol edin

 

Bisikletler ve iki kişilik bisikletler

Maks. 23 kg’lık (katlanır) bisikletiniz ya da iki kişilik bisikletinizi (elektrikli olmayan) koruyucu bisiklet kutusunda, konteyner veya çanta içerisinde getirebilirsiniz. Bu kutu, konteyner veya çanta özel olarak bisiklet taşınması için tasarlanmış olmalıdır. Bisikletinizi korumanın en iyi yolu sert bir kılıf kullanmaktır. Fakat, yumuşak kılıflar da içi koruyucu ambalaj malzemeden yapıldığı sürece kabul edilmektedir.

 • Gidonlar bisiklet gövdesi doğrultusunda uzunlamasına döndürülmeli, pedallar ve diğer çıkıntılı kısımlar çıkarılmalı ve lastik basınçları azaltılmalıdır.
 • Amsterdam Schiphol Havalimanında tanesi 20 EUR karşılığında özel KLM bisiklet kutuları mevcuttur (176,5 x 23 x 101,5 cm / 69 x 9 x 40 inç). KLM bisiklet kutusu 4,5 kg (10 lbs) ağırlığındadır.
 • Lütfen unutmayın: uluslararası düzenlemeler sebebiyle yanında e-bisiklet veya elektrikli bisiklet getiremezsiniz.

Lütfen bisikletinizin ya da iki kişilik bisikletinizin taşımasını kalkıştan en az 48 saat önce KLM Müşteri İletişim Merkezi üzerinden rezerve edin. Bisiklet veya iki kişilik bisiklet için her zaman fazla bagaj ücreti ödemeniz gerekmektedir. Her KLM uçuşunda geçerli bisiklet ve iki kişilik bisiklet kuralları ve ücretlerini kontrol edin

 

Golf çantaları

Bir takım golf ekipmanı yalnızca sopalar, toplar ve bir çift golf ayakkabısı içeren bir golf çantasından oluşabilir.

Bir takım golf ekipmanını check-in bagajı olarak veya önceden satın alınmış ekstra check-in bagajı yerine getirebilirsiniz. Golf ekipmanlarınızı getirebileceğinizden emin olmak için Yolculuğum bölümü üzerinden bize ulaşın.

Her KLM uçuşunda geçerli golf çantası kuralları ve ücretlerini kontrol edin

Flying Blue Golf Club

Eğer Flying Blue Golf Club üyesiyseniz ve seyahatinizdeki tüm uçuşlarınız KLM, Air France (HOP! dahil) veya Air Corsica tarafından işletiliyorsa, standart bagaj hakkınıza ek olarak maks. 23 kg (50,5 lbs) 1 golf çantasını ücretsiz olarak getirebilirsiniz. Yanınızda Flying Blue Golf belgesini getirmelisiniz

 

Kayaklar ve snowboardlar

Bir takım (su-) kayak veya snowboard ekipmanı aşağıdakileri içerebilir:

 • Bir tahta (çanta içinde: maks. uzunluk 300 cm / 118 inç) ve bir çift snowboard botu
 • Bir çift (su) kayak, 2 kayak sopası ve bir çift kayak botu

Yukarıdaki takımlardan birini check-in bagajı olarak veya önceden satın alınmış ekstra check-in bagajı yerine getirebilirsiniz. Kayak veya snowboard ekipmanının taşınması için rezervasyona gerek yoktur.

Bir el veya (ekstra satın alınmış) check-in bagajı yerine veya el çantanız ya da check-in bagajı içine paketlenmiş halde bir çığdan kurtulma sırt çantası alınabilir. Bunların taşınması için her zaman telefon ile rezervasyon yapmanız gereklidir. Amerika Birleşik Devletleri’ne veya buradan veya üzerinden yapılan uçuşlarda, patlayıcı tetikleme mekanizmasına sahip çığdan kurtulma çantalarına elde veya check-in bagajında izin verilmez.

Her KLM uçuşunda geçerli kayak ve snowboard kuralları ve ücretlerini kontrol edin

 

Sörf ekipmanı

 • Sörf ekipmanı (rüzgar, kite, dalga, yarım sörf veya vücut) bir sörf tahtası içerebilir ve sörf tahtası çantasının içinde olmalıdır.
 • Rüzgar sörfü ekipmanı tahta, direk, yelken ve bumdan oluşabilir ve 1 pakette, tercihen 'sadak çanta' içinde paketlenmelidir.
 • Kitesurf ekipmanı bir tahta ve kite çantasından oluşabilir ve 1 pakette, tercihen kitesurf çantası içinde paketlenmelidir.

KLM, Air France veya HOP! tarafından işletilen ve KL, AF veya A5 uçuş numarasıyla biletlenmiş uçuşlara bavul yerine yukarıdaki sörf ekipmanı takımlarından birini getirebilirsiniz. Kanada, Meksika ve Birleşik Devletler’den veya bu noktalara seyahat ederken veya diğer havayolları tarafından işletilen uçuşlarda, bir ücret uygulanabilir. 107 cm’den (42 inç) daha büyük ise sörf ekipmanının taşınması için rezervasyon yapmanız gereklidir. Sörf ekipmanınız maks. 300 cm (118 inç) (çanta dahil) ve Economy Class’ta maks. 23 kg (50,5 lbs) Business Class’ta ise maks. 32 kg (70,5 lbs) olabilir.

Her KLM uçuşunda geçerli sörf ekipman kuralları ve ücretlerini kontrol edin

 

Dalış ekipmanı

Bir dalış ekipmanı takımı; dalış giysisi, yelek, çorap, maske, ayakkabı, palet, bıçak ve regülatörden oluşabilir. Dalış lambaları, ampul ve piller çıkarılmış şekilde el bagajı olarak taşınmalıdır.

Bir takım dalış ekipmanını check-in bagajı olarak veya önceden satın alınmış ekstra check-in bagajı yerine getirebilirsiniz. Bir takım dalış ekipmanının taşınması için rezervasyon yapmanız gereklidir.

Unutmayın: Hava tüpleri (dalış tüpleri) boş olmalıdır ve valf açık olmalı ya da çıkarılmalıdır. Yalnızca özel bir ücret karşılığında taşınabilen hava tüplerinin taşınması için her zaman rezervasyon yapmanız gereklidir.

Her KLM uçuşunda geçerli dalış ekipman kuralları ve ücretlerini kontrol edin

 

Balıkçılık ekipmanı

Maks. 300 cm (118 inç) boyutundaki bir takım balıkçılık ekipmanı Economy Class’ta maks. 23 kg (50.5 lbs), Business Class’ta ise maks. 32 kg (70.5 lbs) olabilir ve olta çubukları, bir makara, bir kepçe ve bir çift balıkçı botu ile bir balıkçılık malzeme kutusundan oluşabilir. Bunların birlikte, tek bir paket halinde paketlenmiş olması gereklidir.

Bir takım balıkçılık ekipmanını check-in bagajı olarak veya önceden satın alınmış ekstra check-in bagajı yerine getirebilirsiniz. Balıkçılık ekipmanının taşınması için rezervasyona gerek yoktur.

Her KLM uçuşunda geçerli balıkçılık ekipman kuralları ve ücretlerini kontrol edin

 

Atıcılık ve avcılık sporları için silahlar

Ateşli silahlar ve mühimmatını, atış ve avcılık amaçlarıyla yalnızca el bagajı olarak, bazı kati koşullar altında getirebilirsiniz. Ateşli silahı ve mühimmatı check-in bagajı olarak veya önceden satın alınmış ekstra check-in bagajı yerine getirebilirsiniz ancak ateşli silah ve mühimmatın taşınması için her zaman rezervasyon yapmanız gereklidir.

Bir silah ya da silah kılıfı dışında ayrıca maks. 5 kg spor/avcılık mühimmatı, atış matı, küçük aletler ve kulak koruyucu da getirebilirsiniz.

Unutmayın:

 • Tüm gerekli izinlere sahip olmalısınız ve yanınızda bulundurmalısınız.
 • Mühimmat yalnızca atış sporu amaçları için kullanılabilir.
 • Ateşli silahlar boş olmalı ve bir bavulda ya da diğer bir çantada güvenli bir şekilde paketlenmiş olmalıdır. Fişekler güvenli bir şekilde, tercihen bir bavul içinde paketlenmiş olmalıdır.
 • Tüfekler mühimmattan ayrı olarak taşınmalıdır. Ateşli silahlar ve mühimmat diğer kişisel eşyalardan ayrı bir şekilde paketlenmelidir.
 • Mühimmatı barındıran bagaj 'patlayıcı madde' etiketi taşıyamaz.
 • Patlayıcı ya da yanıcı atış çekirdeği olan mühimmatın taşınmasına izin verilmez.
 • Bagajınız için check-in yaparken silahınızın boş olduğunu ve mühimmatınızın ayrı olarak paketlendiğini beyan etmeniz gereklidir.

Ateşli silahlar ve mühimmatlara ilişkin izinler ile ilgili daha fazlasını okuyun

 

Diğer spor ekipmanları

Eğer aşağıdaki gereklilikleri sağlıyorsa diğer spor ekipmanlarını da getirebilirsiniz:

 • B + G + Y maks. 300 cm (118 inç)
 • Maks. 23 kg (50,5 lbs) Economy Class'ta
 • Maks. 32 kg (70,5 lbs) Business Class'ta

Daha büyük veya daha ağır parçaların taşınması için bir ücret ödemeniz gerekecektir ve mümkün olduğunca erken ve kalkıştan en geç 48 saat önce KLM Müşteri İletişim Merkezi üzerinden rezervasyon yaptırmalısınız.