Silah izinleri ve lisanslar

Spor ve avcılık amaçlı kullanılan ateşli silah ve mühimmatlar sadece check in bagajı olarak taşınabilir. Bu amaçla yanınızda taşıdığınız silah ve mühimmatların da lisanslı olmaları gerekmektedir.
 

Rezervasyon, belgeler ve lisanlar

Ateşli silah ve mühimmatları bir uçuşta yanınızda getirebilmek için aşağıdaki 3 adımı gerçekleştirmeniz gerekmektedir:

1.Seyahat acenteniz veya KLM Telefonla Rezervasyon aracılığıyla bir rezervasyon yaptırın

2.Şu belgelere sahip olduğunuzdan emin olun:

  • İlgili ateşli silaha yönelik bir lisans
  • İlgili ülkelere yönelik ithalat ve ihracat lisansları
  • Silah ve mühimmatların nakledilmesine yönelik doldurulmuş ve imzalanmış bir beyanname

3.Silah ve/veya mühimmatlarla Hollanda’ya, Hollanda’dan veya Hollanda üzerinden yapılan seyahatler için Hollanda gümrüğü makamlarına bir lisans için başvuruda bulunun (aşağıya bakınız).

 

Silahla seyahat etmek için bir lisansa yönelik başvuru

Ateşli silah ve mühimmat ile seyahat etme izni almak isteyen yolcularımızın gidiş ve dönüş uçuşları için başvuru formu doldurmaları ve aşağıdaki belgelerin kopyalarını vermeleri gerekmektedir:

  • Silah lisansı sahibinin pasaportu
  • Silah lisansı
  • Avcılığın yapılacağı ülkenin daveti veya izni

Ateşli silahları nakletmek üzere lisans başvuru formunu indirmek için lütfen www.belastingdienst.nl  (sadece İngilizce) sayfasına gidin.

Başvuru formları Hollanda gümrük yetkililerinde de, aşağıdaki adreste mevcuttur:

Belastingdienst, Douane, Centrale dienst voor in- en uitvoer
P. O. Box 3070
6401 DN HEERLEN

Hollanda gümrük yetkilileri formlarınızı lisansınızla birlikte iade edecek ve Schiphol Havaalanı’ndaki gümrük yetkililerini ve güvenlik departmanını bilgilendirecektir. Bu süreç sekiz haftaya kadar sürebilir.

Seyahatiniz boyunca gerekli lisans belgelerini yanınızda bulundurmanız ve istenildiği zaman göstermeniz gerekmektedir. Gerekli lisans belgeleriniz yanınızda değilse silah ve mühimmatınıza el konulabilir.

 

İstisnalar: lisans gerekli değildir

Aşağıda belirtilen yolcuların Hollanda Gümrük Yetkililerinden lisans almaları gerekli değildir:

  • Hollanda’ya veya Hollanda’dan yapacakları seyahatlerde, geçerli avcılık lisansları olan ve Hollanda’da ikamet eden avcılar. Söz konusu silahların avcılık lisansında belirtilmiş olması gerekmektedir.
  • Hollanda’ya veya Hollanda’dan yapacakları seyahatlerde, sadece varış ülkesindeki atış klüplerinden alınmış geçerli bir davet veya deklarasyon belgesi sunabilen ve Hollanda’da ikamet eden atış klübü üyeleri.
  • Avrupa Birliği sınırları içinde seyahat eden ve pasaport formatında resmi AB silah belgesine sahip Avrupa Birliği vatandaşları. AB silah belgesi yolcu adına ve sözü geçen silah için çıkartılmış olmalıdır. Lütfen dikkat: bazı Avrupa Birliği ülkelerinin verdiği silah belgeleri Avrupa Birliği referansı taşımamaktadır. Bu belge sahiplerinin bir lisansının olması gerekmektedir.li>
  • Hükümet tarafından görevlendirilmiş olarak seyahat eden ordu personelleri (NATO ve Birleşmiş Milletler).