Sınırlı veya yasak maddeler

El bagajınızda veya check-in bagajınızda getirebileceğiniz ve getiremeyeceğiniz eşyalar kesin kurallarla belirlenmiştir. Hazırlanmanıza yardımcı olmak için hangi maddelerin yasaklandığını veya sınırlandığını anlatacağız.
 

Sınırlı ve yasak maddeler için genel kurallar

airport baggage check for security
Bu sayfa sınırlı veya yasak maddeler için var olan bilginin çoğunu içermektedir, ancak yönetmeliklerin bazı kısımları ülke veya havayolu bazında değişkenlik gösterebilir. Her zaman yerel havalimanı ve havayolu kurallarını kontrol edin, özellikle de yolculuğunuzun herhangi bir bölümünde başka bir havayoluna transfer yapacaksanız.

Müşterilerimizin ve ekibimizin güvenliğini sağlamak için, doğrudan veya uyarlanarak, bir kişinin yaralanmasına veya sağlığına zarar vermekte kullanılabileceğine veya bir uçağı tehlikeye atabileceğine inandığımız herhangi bir maddeyi yanınıza götürmenize izin vermeyeceğiz.

Sizin maddeniz bu sayfada bahsedilmemiş mi veya herhangi bir sorunuz var mı? Lütfen seyahat acenteniz veya KLM Müşteri İletişim Merkezi ile iletişime geçin.

Havalimanında gümrüksüz alışveriş yapmak mı istiyorsunuz?
Gümrüksüz satın aldığınız eşyalarla seyahat hakkında daha fazla bilgi edinin
 

Sıvılar ve tozlar

Sıvılar el bagajınızda taşınabilir, ancak sadece 100 ml’yi (3,4 oz) geçmeyecek şekilde küçük kaplarda olmalıdır. Tüm sıvılar, hacmi 1 litreyi geçmeyecek, sıvı geçirmez şekilde kapanabilen, plastik ve şeffaf bir torbaya yerleştirilmelidir. Sıvılar kullanılan torbanın içine kolayca sığabilmeli ve torba kapanabilmelidir. Her kişi bir adet şeffaf plastik torba taşıyabilir. Daha büyük miktarların check-in bagajınızda taşınması gereklidir.

Birleşik Devletler’e giden ve Birleşik Devletler’den gelen uçuşlarda toz ve toz benzeri maddeler yalnızca tanesi 350 ml’yi (12 oz) aşmayacak küçük miktarlarda el bagajınızda taşınabilir. Daha büyük miktarların check-in bagajınızda taşınması gereklidir. Herhangi bir sahtecilik izine rastlanması halinde maddeyi el bagajınızda veya check-in bagajınızda taşımanıza izin verilmez.

El bagajınızda her zaman taşıyabileceğiniz sıvılar ve tozlar şunlardır:
 • Uçuş esnasında tüketilecek bebek maması
 • Reçete ya da hekim raporu ile uçuş esnasında alınacak ilaçlar
 • Uçuş esnasında tüketilecek özel diyet yemekleri
 • Gereklilikleri karşılaması halinde, ölmüş kişinin küllerini barındıran bir kap
 • Kapalı paketlenmiş gümrüksüz ürünler
 

Elektronik cihazlar ve lityum bataryalar

Kusurlu veya geri çağrılmış elektronik cihazlar ya da bataryaların check-in bagajında da el bagajında da kabul edilmeyeceğini lütfen unutmayın.

Yanınızda elektrikli veya akülü tekerlekli sandalye mi getiriyorsunuz? Bunlar için başka kurallar uygulanabilir. Size en uygun çözümü bulabilmemiz için lütfen KLM HİZMETLERİ ile iletişime geçin.

Lityum bataryalar
100 Wh’ye kadar lityum bataryalı cihazlar el bagajınızda veya check-in bagajınızda tutulabilir. Bu cihazlar check-in bagajında taşınırken tamamen kapatılmış durumda ve gelebilecek hasarlara karşı korunuyor olmalıdır. Her yolcu 100 Wh’ye kadar toplam 15 elektronik cihazı izin talebinde bulunmadan taşıyabilir. 160 Wh’ye kadar lityum bataryalı cihazlar için KLM Müşteri İletişim Merkezi’nden izin talep edilmesi gerekir. 160 Wh’den daha yüksek lityum bataryalı cihazların el bagajı veya check-in bagajında taşınmasına izin verilmez.

Ayrı, yedek lityum bataryalar ve güç bankaları (laptop, cep telefonları ve tıbbi cihazlar gibi cihazlar için) yalnızca el bagajınızda taşınabilir. Her yolcu 100 Wh’ye kadar toplam 20 yedek bataryayı izin talebinde bulunmadan taşıyabilir. 100 Wh’ye kadar olan yedek bataryalar için izin almanıza gerek yoktur. 160 Wh’ye kadar olan yedek bataryalar için KLM Müşteri İletişim Merkezi’nden izin talep edilmesi gerekir. 160 Wh’den daha büyük yedek bataryalara asla izin verilmez. Wh değeri batarya üzerinde belirtilmemişse veya belirlenemiyorsa batarya kabul edilmez. Wh değerini hesaplamak için Amp-saat (Ah) değerini voltaj (V) ile çarpın.

Her batarya ayrı ayrı ve orijinal paketinde paketlenmiş olmalıdır. Ürünlerin paketleri artık elinizde değilse izolasyonlarını sağlamak için batarya temas noktalarını yalıtkan bant ile kapatmanız ve her bataryayı ayrı birer plastik torba ile paketlemeniz gerekir.

 

Ekipman içindeki bataryalar

Yedek bataryalar (güç bankaları dahil)

 

El bagajı

Check-in bagajı

El bagajı

Check-in bagajı

< 100 Wh

#evet#

#evet#

#evet#

#hayır#

100 - 160 Wh

#evet#*

#evet#*

#evet#*

#hayır#

> 160 Wh

#hayır#

#hayır#

#hayır#

#hayır#* Bunun için KLM Müşteri İletişim Merkezi yoluyla izin talep edilmesi gerekir. İzin aldıktan sonra lityum bataryalı 2 cihaz veya yine lityum bataryalı 1 cihaz ve 1 yedek batarya getirebilirsiniz.

Lityum bataryalı cihazınızı uçuş esnasında şarj ederken gözünüzü cihazın üzerinden ayırmayın. Şarj işlemi tamamlandıktan sonra fişi prizden çekin. Cihazınız koltukların arasına kaçarsa daima kabin ekibimizden yardım isteyin. Uçakta yedek bataryalarınızı şarj etmenize izin verilmez.

Akıllı valiz
Lityum saat bataryalarından farklı bir çeşit lityum batarya kullanan valizlerin (akıllı valiz) bataryaları çıkarılabiliyor olmalıdır. Bu valiz, check-in bagajı olarak taşınıyorsa batarya çıkarılmalı ve kabinde taşınmalıdır. Lityum batarya valizden çıkarılamıyorsa bu valizin check-in bagajı veya el bagajı olarak taşınması yasaktır.

Kendi kendine dengede durabilen cihazlar
Lityum batarya ile çalışan, kendi kendine dengede durabilen cihazların veya kişisel hareket cihazlarının batarya bağlantısı kesilmiş ya da bataryaları çıkarılmış olsa bile, el bagajında veya check-in bagajında taşınmalarına izin verilmez. Bunlara hoverboard’lar, airboard’lar, oxboard’lar, e-kaykaylar, waveboard’lar, U-runner’lar ve elektrikli araç bagajları dahildir.

Kendi kendine dengede durabilen cihazlar yalnızca fiziksel engelli yolcular tarafından kullanılabilir. Bunun için KLM HİZMETLERİ’nden izin talep edilmesi gerekir. Talebinizi en geç kalkıştan 48 saat önce olmak kaydıyla, olabildiğince erken yapın.

Elektronik sigaralar
Birçok varış noktası için e-sigaranızı veya diğer çeşit elektronik sigaralarınızı (ekstra bataryaları dahil) yalnızca yanınızda getirebilirsiniz. Bunları check-in bagajınızda taşımanıza asla izin verilmez. Kurallar ülkeden ülkeye değişebildiğinden yolculuğunuzun parçası olan ülkelerin yasal sınırlamalarını her zaman kontrol etmenizi öneririz. Uçuşta elektronik sigara kullanmanıza veya şarj etmenize asla izin verilmez.

Birleşik Devletler veya Kanada varışlı uçuşlar için elektronik cihaz kontrolü
Birleşik Devletler veya Kanada varış noktalı uçuşlar için el bagajında bulunan ve pille çalışan tüm elektronik cihazlar ekstra kontrolden geçirilecektir. Kapıda bu cihazların çantalarından veya kılıflarından çıkarılması, açılması ve çalışır olduğunun gösterilmesi gereklidir. Kırık, eksik veya hasar görmüş elektronik cihazlar kabul edilmez.
 

Yasak maddeler

Ateşli silahlar
El bagajınızda herhangi bir silah, ateşli silah veya bir cisim fırlatarak ciddi yaralanmalara neden olabilecek (veya neden olabilecek gibi görünen) diğer cihazlar getiremezsiniz. Bunlara aşağıdakiler dahildir, ancak bunlarla sınırlı değildir:
 • Tabanca, altıpatlar, tüfek ve pompalı tüfek gibi her türlü ateşli silah
 • Oyuncak silahlar, replikalar ve gerçek silahla karıştırılabilecek taklit silahlar
 • Ateşli silah bileşenleri (teleskopik gözlem ekipmanı ve vizörler hariç)
 • Havalı tabancalar, havalı tüfekler, pellet atan silahlar ve BB silahlar (plastik boncuk atan silahlar)
 • İşaret fişeği silahları ve başlangıç atışı silahları
 • Yay, tatar yayı ve oklar
 • Zıpkın türü silahlar
 • Sapan ve mancınık
Atıcılık ve avcılık amaçlı kullanılan ateşli silah ve mühimmatı, bazı katı kurallar dahilinde, nakliye rezervasyonu yapmanız durumunda ve yalnızca tüm gerekli izin ve ruhsatlara sahipseniz check-in bagajı olarak getirebilirsiniz.

Silahlar için izin ve ruhsatlar hakkında daha fazla bilgi edinin

Şok cihazları
El bagajınızda şok edici veya hareket kabiliyetini yok etmek için tasarlanmış cihazlar getiremezsiniz. Örneğin:
 • Şok tabancası, şok copu, üvendire, balistik iletilen enerji sistemleri gibi şok cihazları
 • Hayvan bayıltma ve öldürmekte kullanılan cihazlar
Ucu sivri veya kesici cisimler
Yaralanmalara sebep olabilecek ucu sivri veya keskin cisimleri el bagajınızda getiremezsiniz. Bu cisimler metalden veya silah olarak kullanılabilecek kadar sert başka bir malzemeden yapılmış olabilir. Bunlara aşağıdakiler dahildir, ancak bunlarla sınırlı değildir:
 • Baltalar, el baltaları, satırlar ve doğramak için tasarlanmış diğer eşyalar
 • 6 cm/2,35 inçten uzun bıçaklar veya makaslar (farklı yerel kurallar geçerli olabilir)
 • Buz baltaları ve buz kıracakları
 • Tıraş bıçakları
 • Maket bıçakları
 • Buz patenleri
 • Kılıçlar ve kılıçlı bastonlar
 • Tığ ve iğneler
El aletleri
El bagajınızda ucu sivri veya kesici bir silah olarak kullanılabilecek herhangi bir alet getiremezsiniz. Örneğin:
 • Levyeler
 • Matkap ve matkap uçları (kablosuz, taşınabilir elektrikli matkaplar dahil)
 • Tornavida ve keski gibi 6 cm/2,35 inçten daha büyük bıçağa veya şafta sahip aletler (farklı yerel kurallar geçerli olabilir)
 • Testereler (taşınabilir, kablosuz elektrikli testereler dahil)
 • Pürmüz lambaları
 • Hayvan bayıltma tabancaları, endüstriyel zımba tabancaları ve vida tabancaları
Keskin olmayan aletler
El bagajınızda vurarak yaralamaya sebep olabilecek herhangi bir keskin olmayan alet getiremezsiniz. Bunlara aşağıdakiler dahildir, ancak bunlarla sınırlı değildir:
 • Beyzbol ve softball sopaları
 • Her türlü sopa ve cop
 • Bilardo, snooker, üçtop sopaları
 • Balık oltası
 • Golf sopası, hokey sopası, hokey benzeri oyun sopaları ve kriket sopaları
 • Kayık veya kano kürekleri
 • Muşta gibi dövüş sanatları ekipmanları
 • Kaykaylar ve longboard’lar
Patlayıcı ve yanıcı maddeler
El bagajınıza ve check-in bagajınıza yolcuların veya ekibin sağlığına veya uçağın güvenliğine risk oluşturabilecek herhangi bir cihazı ve yanıcı veya patlayıcı maddeleri almamalısınız. Bunlara aşağıdakiler dahildir, ancak bunlarla sınırlı değildir:
 • Mühimmat
 • Patlayıcı kapsülü
 • Fünye ve patlatıcı
 • Patlayıcılar, patlayıcı cihazlar, patlayıcı maddeler, replika veya taklit patlayıcılar
 • Mayınlar, el bombaları ve diğer askeri patlayıcı cihazlar
 • Her çeşit havai fişek veya işaret fişeği (kestane fişekleri, içinden hediye çıkan Noel oyuncakları ve oyuncak kapsül mermiler dahil)
 • Sis bombaları veya duman fişekleri
 • Dinamit, barut ve plastik patlayıcılar
 • Petrol, dizel, çakmak gazı, alkol, etanol gibi yanıcı sıvı ve katılar
 • Sprey boya kutuları, terebentin ve boya tineri
 • Hacmen %70’i aşan alkolik içecekler
 • Çok miktarda bütan, propan, asetilen, oksijen gibi gaz ve gaz tüpleri
Küçük çakmaklar ve güvenli kibritler kişi başına bir adet alınabilir ve el bagajı olarak alınamazlar.

Kimyasal ve zehirli maddeler
Yolcuların veya ekibin eşyalarına ya da sağlığına veya uçağın güvenliğine risk oluşturabilecek herhangi bir kimyasal veya zehirli madde getiremezsiniz. Örneğin:
 • Biber gazı ve göz yaşartıcı gaz gibi etkisizleştirici spreyler
 • Asitler ve alkaliler, ör. akabilir “ıslak” piller
 • Cıva ve klor gibi aşındırıcı veya ağartıcı maddeler
 • Yangın söndürme cihazları
 • Enfekte kan, bakteri ve virüs gibi, bulaşıcı veya biyolojik olarak zararlı maddeler
 • Kendi kendine alev alabilen veya yanabilen maddeler
 • Zehirler
 • Tıbbi veya ticari izotoplar gibi radyoaktif maddeler
 • Yazıcı veya yazıcı kartuşları
Diğer yasak maddeler
Genel olarak, hayvan bazlı hiçbir ürün getirmemelisiniz. Bu, avlanma sonucu gelen hayvanları da (ve parçalarını) kapsar.

Filipinler’e giden veya buradan dönen uçuşlarda dolu mermiler veya boş mermi kovanlarından yapılan takılar veya kolyeler yasaktır.

Kenya, Tanzanya ve Ruanda’ya seyahat eden yolcuların, bu ülkelere girerken yanlarında herhangi bir plastik torba bulundurmalarına izin verilmemektedir. Gümrüksüz eşya mı satın alıyorsunuz? Uçağa binmeden önce plastik torbayı atmanızı tavsiye ederiz.