Sürdürülebilir seyahat hakkında her şey

Havayolu ile seyahat, dünyanın dört bir yanında insanları birbirine bağlar ve dünya çapında refah sağlayıp iş imkanları yaratır, ancak aynı zamanda çevre üzerinde de etkileri vardır. Bu doğrultuda, CO₂ emisyonunu azaltmak için etkin olarak çalışıyor ve havacılık için sürdürülebilir bir gelecek yaratma yolunda önderliği üstleniyoruz.
 

Bluey mascot plane


 

Bilinçli Uçun

Bilinçli Uçun, havacılık için sürdürülebilir bir gelecek yaratma yolunda üstlendiğimiz önderliğin bir parçasıdır. Ürünlerimizin ve işlemlerimizin daha sürdürülebilir olması için sürekli yatırımlar yapıyor, yenilikler getiriyoruz. Ama bundan daha fazlasına ihtiyacımız var. Havayolu olmanın başka bir büyük sorumluluk getirdiğini biliyoruz: çocuklarımıza da keşfedecek bir dünya bıraktığımızdan emin olmak. Bilinçli Uçun ile bütün dünyayı karşılıklı sorumluluğumuz konusunda farkındalığa çağırıyoruz. Yalnızca birlikte çalışırsak başarılı olabiliriz, bu yolda daha sürdürülebilir yarınlar için bize katılın.

Neler yapabileceğinizi öğrenin. 

 
 

KLM’nin Karbon azaltmaya yönelik yol haritası

Havacılık sektöründeki en büyük oyunculardan biri olarak karbon ayak izimiz konusunda sorumluluk almanın önemli olduğuna inanıyoruz. Bu sebeple bir Karbon Azaltma Yol Haritamız var. Bu harita günümüzün mevcut çözümlerini yarının yenilikçi gelişmeleriyle birleştiriyor. Güncel amacımız, yolcu başına CO₂’yi 2020’ye kadar %20 oranında azaltmaktır (2011 ile karşılaştırıldığında). Bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz: 2018 sonunda karbon emisyonumuzu halihazırda %17 oranında azalttık.

Şimdiden 2020’nin ötesine bakmaya başladık. 2030 yılında toplam CO₂ ayak izimizi 2005’e kıyasla %15 oranında azaltmayı hedefliyoruz.

Karbon azaltma yol haritası  hakkında daha fazlasını okuyun.

 
 

KLM Takes Care

Kendi CO₂ azaltma yatırımlarımıza ek olarak, yolcularımızın da çevre üzerindeki etkilerini azaltmada aktif bir rol oynamak isteyeceklerini biliyoruz. İşte bu yüzden 2008 yılında SIFIRCO2 isimli CO₂ dengeleme hizmetini başlattık: küçük bir katkıyla uçuşunuzu CO₂ nötr hale getirebilirsiniz. Bu hizmeti kullanarak Global Goals için Gold Standard ile CO₂ azaltma projelerine yatırımda bulunmuş olursunuz. CO₂ azaltmanın yanında bu projeler, yerel sürdürülebilir gelişimi de destekler.

Varış noktası başına gerçek hesaplamaya göz atın (yalnızca İngilizce dilinde mevcut).


Bu hesaplamalar uçak türüne, uçulan mesafeye ve bu uçuşa özgü fiili yük faktörüne göre yapılır. Uçuşlarınızın CO₂ emisyonunu online olarak kolayca dengeleyin: rezervasyon yaparken ya da Yolculuğum sayfasından SIFIRCO2’yi seçin.

Emisyon verilerinin ve karbon emisyonlarının hesaplanması için kullanılan yöntemin doğrulaması, KPMG Sürdürülebilirlik tarafından yapılır. KPMG beyanını veya hesaplama yöntemlerinin açıklamasını indirin.

 
 

KLM Takes Care

Bluey mascot plane
While we naturally want to limit our environmental impact whenever possible, our ambition extends further. Not only are we working on finding the best solutions for attaining that goal, we’re also pro-actively striving to make a positive contribution to society. And in those efforts, every good idea is welcome. On the KLM Takes Care platform , you’ll find examples of what we are doing to achieve more sustainable aviation.