Çocuklarla seyahat etmek

Hem çocukları hem de ailelerini mutlu etmeyi çok seviyoruz. Aileniz ile çıkacağınız, KLM ile şimdiye kadar yaptıklarınız arasında en iyi seyahat hakkında her şeyi öğrenin!
 

Çocuklar için özel ücretler

Kid and cabin crew

Çocuklarla seyahatinizi ayarlamak KLM.com’da oldukça kolaydır. Uçuş rezervasyonunuzu yaparken, bebeğinizin veya çocuğunuzun sizinle seyahat edeceğini belirtmeniz yeterlidir. Çocuklar veya bebekler için (uygulanabilirse) indirimli ücretler otomatik olarak hesaplanacaktır.

Aile seyahatiniz için rezervasyon yapın


0 - 1 yaş aralığındaki bebekler
Çocuğunuz 2 yaşın altındaysa, hem gidiş hem de dönüş uçuşunuzda, kucağınızda oturarak seyahat edecektir. Her yetişkin 2 bebek ile seyahat edebilir, fakat yalnızca 1 bebek kucağınızda oturabilir. Diğer bebek için, ekstra bir koltuk rezerve etmeniz gerekir. Bebeğinize bir koltuk rezerve etmek için, lütfen KLM Müşteri İletişim Merkezi ile iletişime geçin.


Tek başına seyahat eden çocuklar
Çocuğunuz 5 ila 14 (14 dahil) yaşları arasında ve tek başına ya da ebeveyn olarak siz veya eşlik eden bir yetişkinden farklı bir seyahat sınıfında mı seyahat ediyor? Bu durumda, Refakatsiz Çocuk Yolcu hizmetimiz çocuk için zorunlu olur.

15 ila 17 yaşları arasındaki (17 yaş dahil) çocuklar için ise bu hizmet isteğe bağlıdır. Refakatsiz Çocuk Yolcu hizmetini rezerve etmemeniz halinde, çocuğunuz yetişkin yolcu ile aynı hizmeti alır. Uçuş gecikmesi veya iptali durumunda, çocuğunuzun KLM personeline yaşını ve yardıma ihtiyaç duyduğu konuyu belirtmesi halinde, ona memnuniyetle yardımcı oluruz. Ancak, uçuş aksaklıkları durumunda göz kulak olunmaları için Refakatsiz Çocuk Yolcu hizmetimiz için rezervasyon yaptığınızdan emin olun.


Çocuklar için Flying Blue
Çocuğunuzun 2 yaşından itibaren bir Flying Blue üyesi olabileceğini ve bir yetişkin gibi Mil Puan kazanabileceğini biliyor muydunuz? Sign up your child now.

 

Seyahate hazırlık

Seyahat belgeleri

 • Çocuğunuz tek başına, yalnızca bir ebeveyn veya veli, veya velayet hakkına sahip olmayan bir yetişkin ile birlikte mi seyahat ediyor? Güvenlik kontrolünden geçmeden önce, bir rıza formu doldurmanız gerekecektir. Yurtdışına seyahat eden çocuk yolcular için rıza formu  hakkında daha fazlasını okuyun (yalnızca İngilizce).
 • Çocuğunuzun sizinkinden farklı bir soyadı mı var? İlişkinizi kanıtlamak için lütfen aile cüzdanını veya doğum belgesini getirin.
 • Avrupa Birliği ülkelerine giden, bu ülkelerden gelen veya buralardan transit geçecek Avrupa Birliği vatandaşlarının çocukları kendi pasaportlarını veya kimlik kartlarını taşımak zorundadırlar. Ebeveynlerinin pasaportlarına adlarının yazılmasına artık izin verilmemektedir. Bu kural Birleşik Krallık veya İrlanda’lı belge sahipleri için geçerli değildir.
 • Çocuk(lar)ınızla, Economy Class’ta, Birleşik Krallık’taki bir havalimanından mı seyahat ediyorsunuz? 16 yaş altı çocuklar için Hava Yolcusu Vergisinin kaldırılması  hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Güney Afrika’ya ve Güney Afrika’dan yapılacak uçuşlarda, çocukların her iki ebeveyn, tek ebeveyn, refakat eden bir yetişkin ile veya tek başına seyahat etmelerine bakılmaksızın çeşitli evraklar getirmesi gereklidir. Güney Afrika’ya ve Güney Afrika’dan seyahat için gerekli belgeler  hakkında daha fazlasını okuyun.
 • Hollanda Savunma Bakanlığı’nın web sitesinde  (tüm uluslar için geçerli) çocuklar ile seyahate ilişkin daha fazla bilgiyi okuyunuz veya ilgili ülke büyükelçiliğin web sitesine bakınız.


Aşılar ve ilaçlar
Tropikal veya alt tropikal bir varış noktasına seyahat edildiğinde, ailenizin tüm doğru aşıları yaptırmış olduğunu kontrol ettiğinizden emin olun. Varış noktası ile ilgili sağlık tavsiyesini  kontrol edin

KLM uçuşlarınıza aileniz için gerekli tüm ilaçları getirebilirsiniz – yalnızca ilaç üzerinde kişinin adının belirtildiğinden emin olun. Paketinde 100 ml (3,4 oz) miktarında sıvıdan daha fazla içeren sıvı bir ilaç getirmek istiyorsanız lütfen doktorunuzdan bir izin beyanı getirmeyi unutmayın.


Hamilelik
36 veya daha fazla haftalık hamileyseniz, uçmanızı tavsiye etmeyiz. Aynı zamanda doğumdan sonraki ilk hafta içinde de uçmanızı tavsiye etmiyoruz. 1'den fazla bebek bekliyorsanız her zaman uçmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz. Komplikasyonlar yaşadıysanız uçmak için doktorunuzdan izin almanız gereklidir.

 

Bagaj ve bebek arabaları

Bagaj
Çocuğunuz kendi (rezerve) koltuğuna sahip olması durumunda bir yetişkin ile aynı miktarda el bagajı ve check-in bagajını yanında getirebilir. Buna ek olarak, kendi koltuğu olan her çocuk için bir katlanabilir bebek arabası ve bir araba koltuğu getirebilirsiniz.

Kucağınızda seyahat edecek 2 yaşından daha küçük bir çocuk için ücretsiz olarak aşağıdakileri getirebilirsiniz:

 • Bebek bakımı ürünlerini içeren 1 adet el bagajı, maks. 12 kg (26 lbs) ve maks. 55 x 35 x 25 cm (22 x 14 x 10 inç) boyutlarında.
 • Maks. 10 kg (22 lbs) 1 adet check-in bagajı.* Çocuğunuzun bagajı ebeveynlerinin check-in bagajlarının birinin içinde taşınıyorsa bu bagaj adet başına 23 kg'dan (50,5 lbs) daha ağır olamaz.
 • 1 katlanabilir bebek arabası (ekstra bilgileri aşağıda bulabilirsiniz)
 • 1 çocuk araba koltuğu
* Light bilet opsiyonu bebeğiniz için Amerika Birleşik Devletleri’ne ve Kanada’ya veya Amerika Birleşik Devletleri’nden veya Kanada’dan uçuşlarda check-in bagajı içermez.

Ortak havayollarımızdan bazıları farklı bagaj kurallarına sahip olabilir. Lütfen daha fazla bilgi için seyahat acenteniz ve havayoluyla iletişime geçiniz.

Her KLM uçuşu için dahil bagaj hakkını kontrol edin


Bebek arabası
Şemsiye tipi pusetler (maks. 15 x 30 x 100 cm / 6 x 12 x 39 inç) yeterli yer varsa, kabine alınabilir. Koltuk altına veya baş üstü bagaj bölmesine sığmıyorsa, ekstra ücret almadan taşıma bölümüne alacağız. Daha büyük bebek arabaları için her zaman check in yapılmalıdır.

Tesisler izin veriyorsa, çocuğunuzu kalkış kapısına kadar etiketlenmiş bebek arabasının içinde götürebilirsiniz. Bebek arabası kapıda yükleme için teslim edilmelidir. Bebek arabası koruyucu bir kılıfa sahip olabilir, fakat içinde başka eşya bulunamaz.

 

Koltuklar

Kid with luggage at the airport

Koltuklarınızı rezervasyon yaparken, Yolculuğum bölümünde veya KLM.com üzerinden online check-in yaparken oturma planını kullanarak rezerve edebilirsiniz.

Aile olarak seyahat ediyorsanız, normal koltuklar size kalkıştan en az 4 gün önce ücretsiz olarak verilecektir. Hepinizin birlikte oturması için özen göstereceğiz. Bu mümkün olmasa bile, her bir çocuğun, grubunuzdan bir yetişkinin yanına oturmasını garanti altına alırız. Elbette, hepinizin birlikte oturması için ailenize daha erken bir tarihte koltuk seçimi yapabilirsiniz. Bu durumda, normal koltuk seçimi için ücretli seçeneği kullanmanızı tavsiye ederiz.


Bebek taşıma
Kıtalararası KLM uçuşlarında, uçak içi bebek taşıma Yolculuğum bölümünden veya KLM Müşteri İletişim Merkezi ile irtibata geçilerek rezerve edilebilir. Bu yataklar seyahat gününde 65 cm’den uzun olmayan ve 10 kg’dan ağır olmayan bebekler için uygundur. Elimizden geleni yapıyor olmamıza rağmen, uçağa bindiğinizde bebeğiniz için bir bebek taşıma sağlayabileceğimizin garantisini her zaman veremeyiz.


Çocuk araba koltukları
KLM uçuşlarında, kucağınızda seyahat eden bebekler dahil, her bir çocuk için, herhangi bir ücret ödemeden 1 çocuk araba koltuğu getirebilirsiniz. Çocuğunuz için bir koltuk rezervasyonu yaptıysanız kendi çocuk araba koltuğunuzu kabine getirmenizi tavsiye ederiz. Şu gereklilikleri karşıladığınıza emin olun:

 • Çocuk araba koltuğu uçak koltuğunun kol dayanaklarının arasına sığabilmelidir, bu aralık 42 cm (16,5 inç) genişliğindedir.
 • Çocuğunuz ve çocuk araba koltuğu koltuk üreticisinin talimatlarına göre sabitlenmelidir.
 • Kalkış ve iniş esnasında, çocuk araba koltukları geriye bakacak şekilde yerleştirilebilir. Uygun seyir yüksekliğine çıktıktan sonra öndeki koltuğun yatırılmasına imkan vermek için düz biçimde yerleştirilmelidir.
 • Çocuk araba koltuğunun defosu olmamalıdır ve hava taşımacılığı için onaylı ve görsel olarak onaylanmış olması gerekmektedir.
 • Bir araba/çocuk koltuğu kullanmak için önceden rezervasyon yaptırmanız gereklidir. Lütfen KLM Müşteri İletişim Merkezi veya yerel KLM bilet ofisiniz ile iletişime geçin.

Aynı zamanda çocuk araba koltuğunu ücret ödemeden check-in yaptırabilirsiniz, bu durumda yukarıdaki kurallar geçerli değildir.

Bir KLM uçuşunda çocuğunuz için bir koltuk rezervasyonu yaptığınız takdirde, şu koşulları sağlıyorsanız, uçak içinde bir Çocuk Uçuş Kısıtlama Sistemi (CARES) de kullanabilirsiniz:

 • Çocuğunuz ve CARES, üreticinin talimatlarına göre sabitlenmelidir.
 • CARES'te hiçbir defo olmamalıdır, CARES uçuş için onaylanmış olmalı ve bunu gösterir işaretlemeye sahip olmalıdır.
 • CARES'in kullanımı ile ilgili önceden rezervasyon yaptırmanız gereklidir. Lütfen KLM Müşteri İletişim Merkezi veya yerel KLM bilet ofisiniz ile iletişime geçin.


Kabin içi yatak/bacak desteği uzatma
Eğer çocuğunuz için bir koltuk rezervasyonu yaptıysanız, bir kabin için yatak/bacak desteği uzatma getirebilirsiniz (Wick, BedBox, Fly Tot, 1st Class Kid Travel Pillow, Plane Pal vb.). Bu gibi cihazlara direkt olarak koltuğa bağlanmadığı sürece izin verilir. Koltuğa bağlanan kabin içi yataklar/bacak desteği uzatmaları (Fly LegsUp veya FlyeBaby vb.) kullanımına izin verilmez. Kalkış, taksi veya iniş sırasında kullanılamayacağını ve diğer yolculara engel olmaması gerektiğini unutmayın. Çocuğunuzun güvenliği için herhangi sıcak içecek ve yemekler için çocuğunuzun tepsi masasını kullanmamanızı öneririz. Bunun yanında, emniyet kemerinin gerektiği gibi kullanılabilmesi için çocuğunuzun başının uçağın kuyruk kısmına baktığına emin olunuz.

 

Uçakta

Bluey mascot plane

Yemekler
2 yaşındaki ve daha büyük çocuklar için kıtalararası KLM uçuşlarında özel çocuk yemekleri bulunmaktadır – ekstra ücret alınmaz. Kalkıştan en az 24 saat önce, uçuşunuzun rezervasyonunu yaparken veya Yolculuğum bölümünden rezervasyon yaptığınıza emin olun. Örneğin mini hamburger ve patates kızartmasından oluşan bir akşam yemeği gerçek bir ziyafet olacaktır. Menü uçuşa göre farklılık göstermektedir, fakat maskotumuz Bluey her yemek kutusunda olacaktır, yanında bir genç pilot macera oyunu veya genç pilot diploması da sizi bekliyor olacaktır.

Bebekler için, kendi bebek yemeğinizi getirmenizi tavsiye ediyoruz. Sıvı taşınmasına ilişkin kısıtlamalar bebek maması için uygulanmamaktadır. Kıtalararası KLM uçuşlarında yalnızca birkaç özel bebek yemeği mevcuttur. Bunlar ücretsiz olup önceden sipariş edilmesi gerekli değildir. Her 0-2 yaşındaki her çocuk ücretsiz bir Bluey önlüğü alır.

Özel yemekler hakkında daha fazlasını okuyun


Eğlence
Kıtalararası KLM uçuşlarında uçakta yer alan 2 yaşındaki ve daha büyük tüm çocuklar, içinde bir hafıza oyunu ve bir tic-tac-toe oyunu ile kurşun kalemler, anahtarlık, kart oyunu, çıkartma, bagaj etiketi ve daha fazlasını içeren bir Bluey oyun seti alırlar. Bir Bluey göz maskesi çocuğunuzun uçuş sırasında biraz dinlenmesine yardımcı olacaktır. Avrupa uçuşlarında, çocuklar bir Bluey pasaport kılıfı ve bir etkinlik defteri alırlar.

Kıtalararası KLM uçuşlarında her koltukta bir kabin içi eğlence sistemi bulunmaktadır. Filmlerden oyunlara o kadar çok şey var ki - uçuş hepsini deneyebileceği kadar uzun sürmeyecektir.

Yakında uçuyor musunuz? Neler göreceğinize bakın 

Hem Avrupa hem de kıtalararası KLM uçuşlarında, farklı tipteki elde oynanan oyun cihazları ve tabletler gibi taşınabilir elektronik cihazların kullanılmasına izin veriyoruz. Cihazınızı uçuş moduna almanız veya mobil servis hizmetini kapatmanız ve cihazınız etrafa ses veriyorsa kulaklık kullanmanız gereklidir.