Çocuklarla seyahat etmek

Hem çocukları hem de ailelerini mutlu etmeyi çok seviyoruz. Aileniz ile çıkacağınız, KLM ile şimdiye kadar yaptıklarınız arasında en iyi seyahat hakkında her şeyi öğrenin!
 

Çocuklar için özel ücretler

Kid and cabin crew

Çocuklarla seyahatinizi planlamak KLM.com’da son derece kolaydır. Uçuş rezervasyonunuzu yaparken, bebeğinizin veya çocuğunuzun sizinle seyahat edeceğini belirtmeniz yeterlidir. Çocuklar veya bebekler için (uygulanabilirse) indirimli ücretler otomatik olarak hesaplanacaktır.

Aile seyahatiniz için rezervasyon yapın


0 - 1 yaş aralığındaki bebekler
Çocuğunuz 1 yaşın altındaysa hem gidiş hem de dönüş uçuşunuzda, kucağınızda oturarak seyahat edecektir. Her yetişkin 2 bebek ile seyahat edebilir, fakat yalnızca 1 bebek kucağınızda oturabilir. Diğer bebek için ekstra bir koltuk rezerve etmeniz gerekir. Bebeğinize bir koltuk rezerve etmek için lütfen KLM Müşteri İletişim Merkezi ile iletişime geçin.


Tek başına seyahat eden çocuklar
Çocuğunuz 5 ila 14 (14 dahil) yaşları arasında ve tek başına ya da ebeveyn olarak sizden veya kendisine eşlik eden yetişkinden farklı bir seyahat sınıfında mı seyahat ediyor? Bu durumda, çocuk için Refakatsiz Çocuk Yolcu hizmeti zorunludur.

15 ila 17 yaşları arasındaki (17 yaş dahil) çocuklar için ise bu hizmet isteğe bağlıdır. Refakatsiz Çocuk Yolcu hizmetini rezerve etmemeniz halinde çocuğunuz yetişkin yolcu ile aynı hizmeti alır. Uçuş gecikir veya iptal olursa çocuğunuzun KLM personeline yaşını ve yardıma ihtiyaç duyduğu konuyu belirtmesi halinde, ona memnuniyetle yardımcı oluruz. Ancak, uçuş aksaklıkları durumunda göz kulak olunmaları için Refakatsiz Çocuk Yolcu hizmetimiz için rezervasyon yaptığınızdan emin olun.


Çocuklar için Flying Blue
Çocuğunuzun 2 yaşından itibaren bir Flying Blue üyesi olabileceğini ve bir yetişkin gibi Mil Puan kazanabileceğini biliyor muydunuz? Çocuğunuzu şimdi kaydedin. 

 

Seyahate hazırlık

Seyahat belgeleri

 • Çocuğunuz tek başına, yalnızca bir ebeveyn veya veli, veya velayet hakkına sahip olmayan bir yetişkin ile birlikte mi seyahat ediyor? Güvenlik kontrolünden geçmeden önce, bir rıza formu doldurmanız gerekecektir. Yurtdışına seyahat eden çocuk yolcular için rıza formu  hakkında daha fazlasını okuyun (yalnızca İngilizce).
 • Çocuğunuzun sizinkinden farklı bir soyadı mı var? İlişkinizi kanıtlamak için lütfen aile cüzdanını veya doğum belgesini getirin.
 • Avrupa Birliği ülkelerine giden, bu ülkelerden gelen veya buralardan transit geçecek Avrupa Birliği vatandaşlarının çocukları kendi pasaportlarını veya kimlik kartlarını taşımak zorundadırlar. Ebeveynlerinin pasaportlarına adlarının yazılmasına artık izin verilmemektedir. Bu kural Birleşik Krallık veya İrlanda’lı belge sahipleri için geçerli değildir.
 • Çocuk(lar)ınızla, Economy Class’ta, Birleşik Krallık’taki bir havalimanından mı seyahat ediyorsunuz? 16 yaş altı çocuklar için Hava Yolcusu Vergisinin kaldırılması  hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Güney Afrika’ya ve Güney Afrika’dan yapılacak uçuşlarda, çocukların her iki ebeveyn, tek ebeveyn, refakat eden bir yetişkin ile veya tek başına seyahat etmelerine bakılmaksızın çeşitli evraklar getirmesi gereklidir. Güney Afrika’ya ve Güney Afrika’dan seyahat için gerekli belgeler  hakkında daha fazlasını okuyun.
 • Hollanda Savunma Bakanlığı’nın web sitesinde  (tüm uluslar için geçerli) çocuklar ile seyahate ilişkin daha fazla bilgiyi okuyunuz veya ilgili ülke büyükelçiliğin web sitesine bakınız.


Aşılar ve ilaçlar
Tropikal veya alt tropikal bir varış noktasına seyahat edildiğinde, ailenizin tüm doğru aşıları yaptırmış olduğunu kontrol ettiğinizden emin olun. Varış noktası ile ilgili sağlık tavsiyesini  kontrol edin

KLM uçuşlarınıza aileniz için gerekli tüm ilaçları getirebilirsiniz – yalnızca ilaç üzerinde kişinin adının belirtildiğinden emin olun. Paketinde 100 ml (3,4 oz) miktarında sıvıdan daha fazla içeren sıvı bir ilaç getirmek istiyorsanız lütfen doktorunuzdan bir izin beyanı getirmeyi unutmayın.


Hamilelik
36 veya daha fazla haftalık hamileyseniz, uçmanızı tavsiye etmeyiz. Aynı zamanda doğumdan sonraki ilk hafta içinde de uçmanızı tavsiye etmiyoruz. 1'den fazla bebek bekliyorsanız her zaman uçmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz. Komplikasyonlar yaşadıysanız uçmak için doktorunuzdan izin almanız gereklidir.

 

Bagaj ve bebek arabaları

Bagaj
Çocuğunuz, kendi (rezerve) koltuğu olması durumunda yanında bir yetişkin ile aynı miktarda el bagajı ve check-in bagajı getirebilir. Üstelik çocuklarınızın her biri için yanınızda bir adet katlanabilir bebek arabası ve bir adet çocuk oto koltuğu getirebilirsiniz.

Kucağınızda seyahat edecek 2 yaşından küçük çocuğunuz için ek ücret ödemeksizin aşağıdakileri getirebilirsiniz:

 • Bebek bakım ürünleri içeren, maks. 12 kg (26 lbs) ağırlığında ve maks. 55 x 35 x 25 cm (22 x 14 x 10 inç) boyutlarında 1 adet el bagajı.
 • 1 adet katlanabilir bebek arabası (aşağıdaki ek bilgiyi okuyun)
 • 1 adet çocuk oto koltuğu
Kucağınızda seyahat eden çocuğunuz için check-in bagajı hakkı, bilet türünüze bağlıdır. Bilet türleri hakkında daha fazla bilgi edinin veya biletinizdeki ve Yolculuğum bölümündeki net bagaj bilgilerini kontrol edin.

Bebek arabası
Şemsiye tipi pusetler (maks. 15 x 30 x 100 cm / 6 x 12 x 39 inç) yeterli yer varsa kabine alınabilir. Bebek arabanız koltuk altına veya baş üstü bagaj bölmesine sığmıyorsa ekstra ücret almadan taşıma bölümüne alırız. Daha büyük bebek arabaları için daima check-in yapılmalıdır.

Tesislerin izin verdiği durumlarda, çocuğunuzu etiketlenmiş bebek arabasının içinde kalkış kapısına kadar götürebilirsiniz. Bebek arabası kapıda yükleme için teslim edilmelidir. Bebek arabası koruyucu bir kılıfa koyulabilir, fakat içinde başka eşya bulunamaz.

 

Koltuklar

Kid with luggage at the airport

Rezervasyon sırasında Yolculuğum bölümünde veya KLM.com üzerinden online check-in işlemi yaparken oturma planını inceleyerek koltuklarınızı rezerve edebilirsiniz.

Aile olarak seyahat ediyorsanız normal koltuklar size kalkıştan en geç 4 gün önce ücretsiz olarak ayrılacaktır. Hepinizin birlikte oturması için özen göstereceğiz. Bu mümkün olmazsa 11 yaş ve altındaki her bir çocuğun, grubunuzdan bir yetişkinin yanına oturacağını daima garanti ederiz. Elbette hepinizin birlikte oturması için ailenize daha erken bir tarihte koltuk seçimi yapabilirsiniz. Bu durumda, normal koltuk seçimi için ücretli seçeneği kullanmanızı tavsiye ederiz.


Bebek taşıma koltukları
Kıtalararası KLM uçuşlarında, uçak içi bebek taşıma koltukları Yolculuğum bölümünden veya KLM Müşteri İletişim Merkezi ile irtibata geçilerek rezerve edilebilir. Bu taşıma koltukları seyahat gününde 65 cm’den uzun ve 10 kg’dan ağır olmayan bebekler için uygundur. Elimizden geleni yapmamıza rağmen, uçağa bindiğinizde bebeğiniz için bir bebek taşıma koltuğu sağlayabileceğimizin garantisini her zaman veremeyiz.


Çocuk araba koltukları
KLM uçuşlarına, kucağınızda seyahat eden bebekler dahil, her bir çocuk için 1 çocuk araba koltuğunu ücretsiz getirebilirsiniz. Çocuğunuz için koltuk rezervasyonu yaptıysanız kendi çocuk araba koltuğunuzu kabine getirmenizi tavsiye ederiz. Şu gereklilikleri karşıladığınıza emin olun:

 • Çocuk araba koltuğu uçak koltuğunun kol dayanaklarının arasına sığabilmelidir. Bu aralık 42 cm (16,5 inç) genişliğindedir.
 • Çocuğunuz ve çocuk araba koltuğu koltuk üreticisinin talimatlarına göre sabitlenmelidir.
 • Kalkış ve iniş esnasında, çocuk araba koltukları geriye bakacak şekilde yerleştirilebilir. Uygun seyir yüksekliğine çıktıktan sonra öndeki koltuğun yatırılmasına imkan vermek için düz biçimde yerleştirilmelidir.
 • Çocuk araba koltuğunun defosu olmamalıdır. Hava taşımacılığı için onaylı ve açıkça tasdikli olmalıdır.
 • Araba/çocuk koltuğu kullanmak için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekir. Lütfen KLM Müşteri İletişim Merkezi veya yerel KLM bilet ofisiniz ile iletişime geçin.

Aynı zamanda çocuk araba koltuğu için ücretsiz check-in yapabilirsiniz. Bu durumda yukarıdaki kurallar geçerli değildir.

KLM uçuşunda çocuğunuz için koltuk rezervasyonu yaptığınız takdirde, aşağıdaki koşulları sağlıyorsanız uçak içinde Çocuk Uçuş Kısıtlama Sistemi (CARES) de kullanabilirsiniz:

 • Çocuğunuz ve CARES, üreticinin talimatlarına göre sabitlenmelidir.
 • CARES'te hiçbir defo olmamalıdır. CARES uçuş için onaylanmış ve bunu gösterir şekilde işaretlenmiş olmalıdır.
 • CARES kullanmak için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekir. Lütfen KLM Müşteri İletişim Merkezi veya yerel KLM bilet ofisiniz ile iletişime geçin.


Kabin içi yatak/bacak desteği uzatma
Çocuğunuz için koltuk rezervasyonu yaptıysanız bir kabin içi yatak/bacak desteği uzatma getirebilirsiniz (ör. Wick, BedBox, Fly Tot, 1st Class Kid Seyahat Yastığı, Plane Pal). Bu gibi cihazlara doğrudan koltuğa bağlanmadığı sürece izin verilir. Koltuğa bağlanan kabin içi yatakların/bacak desteği uzatmalarının (Fly LegsUp veya FlyeBaby gibi) kullanımına izin verilmez. Lütfen bu ürünlerin kalkış, taksi veya iniş sırasında kullanılamayacağını ve diğer yolculara engel olmaması gerektiğini unutmayın. Çocuğunuzun güvenliği için herhangi bir sıcak içeceği veya yemeği çocuğunuzun tepsi masasına koymamanızı öneririz. Bunun yanında, lütfen emniyet kemerinin gerektiği gibi kullanılabilmesi için çocuğunuzun başının uçağın kuyruk kısmına baktığına emin olun.

 

Uçakta

Bluey mascot plane

Yemekler
2 yaşındaki ve daha büyük çocuklar için kıtalararası KLM uçuşlarında özel çocuk yemekleri bulunmaktadır – ekstra ücret alınmaz. Kalkıştan en az 24 saat önce, uçuşunuzun rezervasyonunu yaparken veya Yolculuğum bölümünden rezervasyon yaptığınıza emin olun. Örneğin mini hamburger ve patates kızartmasından oluşan bir akşam yemeği gerçek bir ziyafet olacaktır. Menü uçuşa göre farklılık göstermektedir, fakat maskotumuz Bluey her yemek kutusunda olacaktır, yanında bir genç pilot macera oyunu veya genç pilot diploması da sizi bekliyor olacaktır.

Bebekler için, kendi bebek yemeğinizi getirmenizi tavsiye ediyoruz. Sıvı taşınmasına ilişkin kısıtlamalar bebek maması için uygulanmamaktadır. Kıtalararası KLM uçuşlarında yalnızca birkaç özel bebek yemeği mevcuttur. Bunlar ücretsiz olup önceden sipariş edilmesi gerekli değildir. Her 0-2 yaşındaki her çocuk ücretsiz bir Bluey önlüğü alır.

Özel yemekler hakkında daha fazlasını okuyun


Eğlence
Kıtalararası KLM uçuşlarında uçakta yer alan 2 yaşındaki ve daha büyük tüm çocuklar, içinde bir hafıza oyunu ve bir tic-tac-toe oyunu ile kurşun kalemler, anahtarlık, kart oyunu, çıkartma, bagaj etiketi ve daha fazlasını içeren bir Bluey oyun seti alırlar. Bir Bluey göz maskesi çocuğunuzun uçuş sırasında biraz dinlenmesine yardımcı olacaktır. Avrupa uçuşlarında, çocuklar bir Bluey pasaport kılıfı ve bir etkinlik defteri alırlar.

Kıtalararası KLM uçuşlarında her koltukta bir kabin içi eğlence sistemi bulunmaktadır. Filmlerden oyunlara o kadar çok şey var ki - uçuş hepsini deneyebileceği kadar uzun sürmeyecektir.

Yakında uçuyor musunuz? Neler göreceğinize bakın 

Hem Avrupa hem de kıtalararası KLM uçuşlarında, farklı tipteki elde oynanan oyun cihazları ve tabletler gibi taşınabilir elektronik cihazların kullanılmasına izin veriyoruz. Cihazınızı uçuş moduna almanız veya mobil servis hizmetini kapatmanız ve cihazınız etrafa ses veriyorsa kulaklık kullanmanız gereklidir.