Çocuklarla seyahat etmek

Çocukları ve ailelerini mutlu etmeyi çok seviyoruz. Ailenizle çıkacağınız seyahati, KLM ile seyahatleriniz arasında şimdiye kadarkilerin en iyisi yapabileceğinizi öğrenin!

Bluey

Çocuğunuzun KLM ile yolculuğunu daha da eğlenceli hale getirmek için maskotumuz Bluey sürekli etrafınızda olacaktır. Havalimanında ve kabinde Bluey'i bulmaya çalışın.


Çocuklar için uçakta eğlenceyi  keşfedin.

Bluey mascot plane

Rezervasyon

Çocuklarla seyahatinizi ayarlamak KLM.com’da oldukça kolaydır. Uçuş rezervasyonunuzu yaparken, bebeğinizin veya çocuklarınızın sizinle seyahat edeceğini belirtmeniz yeterlidir. Çocuklar ve/veya bebekler için geçerli düşük fiyatlar otomatik olarak hesaplanacaktır.

Aile seyahatiniz için rezervasyon yapın

Çocuğunuzun 2 yaşından itibaren bir Flying Blue üyesi olabileceğini ve bir yetişkin gibi Mil Puan kazanabileceğini biliyor muydunuz? Çocuğunuzu kaydedin


0 - 1 yaş aralığındaki bebekler
Çocuğunuz hem gidiş hem de dönüş uçuşlarında henüz 2 yaşında değilse kucağınızda oturarak seyahat edecektir. Her yetişkin 2 bebek ile seyahat edebilir, fakat yalnızca 1 bebek kucağınızda oturabilir. Diğer bebeğin kendi adına rezervasyonu yaptırılmış bir koltuğu olmalıdır. 0 veya 1 yaşındaki çocuğunuza koltuk rezervasyonu yapmak için lütfen bizimle iletişime geçin.

Bebeğinize bir koltuk rezervasyonu yaptırmak için KLM ile iletişime geçin


Tek başına seyahat eden çocuklar

Çocuğunuz 5 ila 14 (14 dahil) yaşları arasında ve yalnız ya da ebeveyn olarak siz veya eşlik eden başka bir yetişkinden farklı bir seyahat sınıfında mı seyahat ediyor? Bu durumda, Refakatsiz Çocuk hizmeti çocuk için zorunlu olur.

children travelling

Seyahate hazırlık

Seyahat belgeleri
Pasaportlar, vizeler ve daha fazlası hakkında tüm bilgileri öğrenin: 

Hangi seyahat belgelerinin gerekli olduğuna bakın

Yolculuğunuzu kontrol edin
 • Çocuklar ile seyahat hakkında daha fazlasını bilmek ister misiniz? Hollanda Savunma Bakanlığı’nın web sitesinde (tüm uluslar için geçerli) çocuklar ile seyahate ilişkin daha fazla bilgiyi okuyunuz veya ilgili ülke büyükelçiliğin web sitesine bakınız.
 • Çocuğunuzun sizinkinden farklı bir soyadı mı var? Eğer çocuk(lar)ınızla seyahat ediyorsanız fakat sizinle aynı soyadı taşımıyorlarsa, ilişkinizi kanıtlamak için aile cüzdanı ya da doğum belgesini getirin.
 • Çocuk(lar)ınızla birlikte bir BK havalimanından Economy Class’ta mı seyahat ediyorsunuz? 16 yaş altı çocuklar için Hava Yolcusu Vergisinin kaldırılması  hakkında daha fazla bilgi edinin.

Aşılar ve ilaçlar
Tropikal veya alt tropikal bir varış noktasına seyahat edildiğinde, ailenizin tüm doğru aşıları yaptırmış olduğunu kontrol ettiğinizden emin olun: Varış noktası ile ilgili sağlık tavsiyesini kontrol edin

KLM uçuşlarınıza aileniz için gerekli tüm ilaçları getirebilirsiniz – yalnızca ilaç üzerinde kullanıcının adının belirtildiğinden emin olun. Paketinde 100 ml/3,4 oz. miktarında sıvıdan daha fazla içeren sıvı bir ilacı yanınıza almak istiyorsanız doktorunuzdan bir izin beyanı getirmeyi unutmayın.

Hamilelik

Bebek bekliyorsanız uçak ile seyahat yapmanız mümkün olabilir. Ancak, hamileliğiniz 36 haftayı doldurmuşsa uçmanızı tavsiye etmeyiz. Aynı zamanda doğumdan sonraki ilk hafta içinde de uçmanızı tavsiye etmiyoruz. 1'den fazla bebek bekliyorsanız her zaman ilk önce doktorunuza danışmanızı tavsiye etmekteyiz. Komplikasyonlar yaşadıysanız uçmak için doktorunuzdan izin almanız gereklidir.

Check-in

Zamandan kazanın ve havalimanında sıra beklemeyin. Online check-in:

 • Uçuş bilgilerinizi ve seyahatinizle ilgili en son haberleri görüntüleyin
 • Koltuklarınıza bakın – ailenizin birlikte oturmasını sağlayacağız
 • Biniş kartlarınızı e-postanıza alın veya evde bastırın

Online check-in kalkıştan 30 saat önce başlar (Amerika Birleşik Devletleri'nden gelen veya oraya yapılan uçuşlar için 24 saat). Sizi e-posta ile bilgilendireceğiz.

Kid sitting on the luggage

Uçakta

Yemekler
2 yaşındaki ve daha büyük çocuklar için kıtalararası KLM uçuşlarında özel çocuk yemekleri bulunmaktadır – ekstra ücret alınmaz. Kalkıştan en az 24 saat önce, uçuşunuzun rezervasyonunu yaparken veya Yolculuğum bölümünden siparişinizi verdiğinize emin olun. Örneğin mini hamburger ve patates kızartmasından oluşan bir akşam yemeği gerçek bir ziyafet olacaktır. Menü uçuşa göre farklılık göstermektedir, fakat Bluey her yemek kutusunda olacaktır, buna ek olarak bir genç pilot macera oyunu veya genç pilot diploması da sizi bekliyor olacaktır.

Bebekler için, kendi bebek mamanızı getirmenizi tavsiye etmekteyiz. Havalimanında sıvı getirme ile ilgili her türlü kısıtlama bebek yemeği konusunda geçerli değildir. Kıtalararası KLM uçuşlarında yalnızca birkaç özel bebek yemeği mevcuttur. Bunlar ücretsiz olup önceden sipariş edilmesi gerekli değildir. 0-2 yaşındaki her bebek ücretsiz bir Bluey önlüğü alır.

Özel yemekler hakkında daha fazlasını okuyun

Eğlence
Kıtalararası KLM uçuşlarında uçakta yer alan 2 yaşındaki ve daha büyük tüm çocuklar, içinde bir hafıza oyunu ve bir tic-tac-toe oyunu ile kurşun kalemler, anahtarlık, kart oyunu, çıkartma, bagaj etiketi ve daha fazlasını içeren bir Bluey oyun seti alırlar. Bir Bluey göz maskesi çocuğunuzun biraz dinlenmesine yardımcı olacaktır. Avrupa uçuşlarında çocuklar bir Bluey pasaport kılıfı ve bir etkinlik defteri alırlar.

Kıtalararası KLM uçuşlarında her koltukta bir kabin içi eğlence seti bulunmaktadır. Bluey çocuğunuza eğlenceye giden yolu gösterecektir. Filmlerden oyunlara o kadar çok şey var ki - uçuş hepsini deneyebileceğiniz kadar uzun sürmeyecek.

Yakında uçuyor musunuz? Nelerin açık kalabileceğini öğrenin

Hem Avrupa hem de kıtalararası uçuşlarda farklı tipteki elde oynanan oyun cihazları ve tabletler gibi taşınabilir elektronik cihazların kullanılmasına izin vermekteyiz. Cihazınızı uçuş moduna almanız veya mobil servis hizmetini kapatmanız yeterlidir.

Koltuklar
Koltuklarınızı rezervasyon yaparken, Yolculuğum bölümünde veya KLM.com’da online check-in yaparken oturma planını kullanarak rezerve edebilirsiniz.


 • Aile olarak seyahat ediyorsanız, normal koltuklar size kalkıştan en az 4 gün önce ücretsiz olarak verilecektir. Hepinizin birlikte oturması için özen göstereceğiz. Bu mümkün olmasa bile, grubunuzdaki her bir çocuğun bir yetişkinin yanına oturmasını garanti altına alırız. Elbette, hepinizin birlikte oturması için ailenize daha erken bir tarihte koltuk seçimi yapabilirsiniz. Bu durumda, normal koltuk seçimi için ücretli seçeneği kullanmanızı tavsiye ederiz.
 • Eğer kucağınızda bir bebek ile seyahat edecekseniz (dönüş uçuşunda maks. 2 yaşında) belirli bir ücret karşılığında kendiniz ve rezervasyonunuzdaki herkes için koltuk ayırtabilirsiniz. Koltukları kendiniz ayırtmazsanız, aileniz için uygun normal koltukların verilmesini sağlayacağız.

Bebek taşıma
Kıtalararası KLM uçuşlarında, uçak içi bebek taşıma Yolculuğum bölümünden veya bizimle irtibata geçilerek rezerve edilebilir. Bunlar seyahat gününde 65 cm’den uzun olmayan ve 10 kg’dan ağır olmayan bebekler için uygundur. Elimizden geleni yapıyor olmamıza rağmen, uçağa bindiğinizde bebeğiniz için bir bebek taşımanın müsait olacağı garantisini veremeyiz.

Araç/çocuk koltukları
KLM uçuşlarında, kucağınızda seyahat eden bebekler dahil, her bir çocuk için, herhangi bir ücret ödemeden 1 araç/çocuk koltuğu getirebilirsiniz. Çocuğunuz için bir koltuk rezervasyonu yaptıysanız kendi araç/çocuk koltuğunuzu kabine getirmenizi tavsiye ederiz.

 • Araç/çocuk koltuğu uçak koltuğunun kol dayanaklarının arasına sığabilmelidir, bu aralık 42 cm (16,5 inç) genişliğindedir.
 • Çocuğunuz ve çocuk koltuğu koltuk üreticisinin talimatlarına göre sabitlenmelidir.
 • Kalkış ve iniş esnasında çocuk koltukları geriye bakacak şekilde yerleştirilebilir. Uygun seyir yüksekliğine çıktıktan sonra öndeki koltuğun yatırılmasına imkan vermek için düz biçimde yerleştirilmelidir.
 • Araba koltuğu öndeki koltuğun yatabilme özelliğini engellemeyebilir.
 • Çocuk koltuğunun defosu olmamalıdır ve hava taşımacılığı için onaylı ve görsel olarak onaylanmış olması gerekmektedir.
 • Bir araç/çocuk koltuğu kullanmak için önceden rezervasyon yaptırmanız gereklidir. Lütfen KLM Telefonla Rezervasyon veya yerel KLM bilet ofisiniz ile iletişime geçin.

Yukarıdaki kuralların geçerli olmadığı durumlarda araba/çocuk koltuğunuzu ücretsiz olarak check-in yapabilirsiniz.

Bir KLM uçuşunda çocuğunuz için bir koltuk rezerve ettiyseniz Çocuk Havacılık Emniyet Sistemini (CARES) de kullanabilirsiniz:

 • Çocuğunuz ve CARES, üreticinin talimatlarına göre sabitlenmelidir.
 • CARES'te hiçbir defo olmamalıdır, CARES uçuş için onaylanmış olmalı ve bunu gösterir işaretlemeye sahip olmalıdır.
 • CARES kullanmak istiyorsanız önceden rezervasyon yapmanız gerekmektedir. Lütfen KLM Telefonla Rezervasyon veya yerel KLM bilet ofisiniz ile iletişime geçin.

Kabin içi yatak/ bacak desteği uzatma
Eğer çocuğunuz için bir koltuk rezervasyonu yaptıysanız, bir kabin için yatak/ bacak desteği uzatma getirebilirsiniz (BedBox, Fly Tot, 1st Class Kid Travel Pillow, Plane Pal v.b.) Bu gibi cihazlara direkt olarak koltuğa bağlanmadığı sürece izin verilir. Koltuğa bağlanan kabin içi yataklar/ bacak desteği uzatmaları (Fly LegsUp veya FlyeBaby v.b.) kullanımına izin verilmez. Kalkış, taksi veya iniş sırasında kullanılamayacağını ve diğer yolculara engel olmaması gerektiğini unutmayın. Çocuğunuzun güvenliği için herhangi sıcak içecek ve yemekler için çocuğunuzun tepsi masasını kullanmamanızı öneririz. Ayrıca, emniyet kemerinin gerektiği gibi kullanılabilmesi için çocuğunuzun başının uçağın kuyruk kısmına baktığına emin olunuz.

Bagaj ve bebek arabaları


Bagaj
Çocuğunuzun kendi (rezerve) koltuğuna sahip olması durumunda bir katlanabilir bebek arabası ve araç/çocuk koltuğu dahil bir yetişkin ile aynı miktarda el bagajı ve check-in bagajını yanında getirebilir.

Kucağınızda seyahat edecek 2 yaşından daha küçük bir çocuk için aşağıdakileri getirebilirsiniz:

 • Bebek bakımı ürünlerine sahip 1 adet el bagajı, maks. 12 kg (26 lbs) ve maks. 55 x 35 x 25 cm (22 x 14 x 10 inç) boyutlarında.
 • 1 adet check-in bagajı, maks. 10 kg (22 lbs). Çocuğunuzun bagajı ebeveynlerinin check-in bagajlarının birinin içinde taşınıyorsa bu bagaj adet başına 23 kg'dan (50,5 lbs) daha ağır olamaz.
 • 1 katlanabilir bebek arabası
 • 1 araç/çocuk koltuğu
Ortak havayollarımızdan bazıları farklı bagaj kurallarına sahiptir. Lütfen daha fazla bilgi için seyahat acenteniz ve ilgili havayoluyla iletişime geçiniz.

Bebek arabası
KLM uçuşlarında her bir çocuk için, herhangi bir ücret ödemeden 1 katlanabilir bebek arabası getirebilirsiniz. Bebek arabası (maks. 15 x 30 x 100 cm (6 x 12 x 39 in) koltuğun altına veya baş üstü bagaj bölmesine sığmadığı takdirde ekstra ücret ödemeden check-in yaptırabilirsiniz. Tesislerin izin verdiği durumlarda, çocuğunuzu kalkış kapısına kadar etiketlenmiş bebek arabasının içinde götürebilirsiniz. Bebek arabası kapıda yükleme için teslim edilmelidir. Bebek arabası koruyucu bir kılıfa sahip olabilir, fakat içinde başka eşya bulunamaz.