Refakatsiz Çocuk Yolcu hizmeti

5 ila 14 yaş aralığındaki (14 yaş dahil) çocuğunuz tek başına mı seyahat ediyor? Refakatsiz Çocuk Yolcu hizmetimiz için rezervasyon yaptığınızdan emin olun. Bu hizmet aynı zamanda 15 ila 17 yaş arası çocuklar (17 yaş dahil) için de ayırtılabilir.
 

Refakatsiz Çocuk Yolcu hizmeti

Stewardess and child

Refakatsiz Çocuk Yolcu hizmetiyle çocuğunuzun güvenle seyahat edeceğinden emin olabilirsiniz. Tek başına seyahat edecek veya yanlarındaki yetişkinden ayrı bir seyahat sınıfında seyahat edecek 5 ila 14 yaş arasındaki (14 yaş dahil) çocuklar için bu hizmetin ayırtılması zorunludur.


Kalkıştan önce ve vardıktan sonra KLM personeli veya KLM için çalışan bir personel, çocuğunuza uçağa kadar ve uçaktan indikten sonra eşlik edecektir, gecikme olması halinde bile. Ayrıca, uçuş esnasında kabin görevlilerimiz çocuğunuza göz kulak olacaktır. Çocuğunuzun uçuş programındaki tüm değişikliklere ilişkin bilgileri size telefon, e-posta veya metin mesajı yoluyla sürekli olarak ileteceğiz. Yolculuk sonunda, çocuğunuzu alması için yetkilendirdiğiniz kişiye çocuğunuzu bizzat teslim edeceğiz.


SMS veya e-posta ile uçuş bilgisi almak hakkında daha fazlasını okuyun.


15 ila 17 yaş arasındaki (17 yaş dahil) çocuklar için ise bu hizmet isteğe bağlıdır. Refakatsiz Çocuk Yolcu hizmetini rezerve etmemeniz halinde, çocuğunuz yetişkin yolcu ile aynı hizmeti alır. Uçuş gecikmesi veya iptali durumunda, çocuğunuzun KLM personeline yaşını ve yardıma ihtiyaç duyduğu konuyu belirtmesi halinde, ona memnuniyetle yardımcı oluruz. Ancak, uçuş aksaklıkları durumunda göz kulak olunmaları için Refakatsiz Çocuk Yolcu hizmetimiz için rezervasyon yaptığınızdan emin olun.

 

Refakatsiz Çocuk Yolcu hizmeti nasıl çalışır

Rezervasyon

Tek başına seyahat edecek çocuklar için kalkıştan en az 24 saat önce Refakatsiz Çocuk Yolcu hizmeti ve uçuş rezervasyonu yapmayı unutmayın. Bu hizmetin rezervasyonu uçuştan ayrı yapılamaz ve hizmeti sadece KLM Müşteri İletişim Merkezi ya da seyahat acenteniz üzerinden rezerve edebilirsiniz.


Hizmet için rezervasyon yaparken çocuğunuza ait bilgiler ile sizin iletişim bilgileriniz istenecektir. Bunların yanında, kalkışta çocuğunuzu havalimanına getirecek kişinin ve indikten sonra çocuğunuzu almaya yetkili kişinin bilgileri de istenecektir. Hizmet için rezervasyon yaparken tüm bu bilgilerin hazır olduğundan emin olun. Bu bilgiler, çocuğunuzun yolculuk boyunca yanında taşıyacağı Talimat formunu doldurmak için kullanılacaktır.

Hazırlık ve check-in

Yalnız seyahat edecek çocuklarınız için güvenlikten geçmeden önce bir rıza formu doldurmanız gerekmektedir. Yurtdışına seyahat eden çocuk yolcular için rıza formu  hakkında daha fazlasını okuyun (yalnızca İngilizce). Ayrıca, bazı ülkeler yalnız seyahat eden çocuk yolcular için ek gereklilikler talep edebilir. Seyahat edilecek varış noktasındaki yerel kuralları kontrol etmeyi unutmayın.

Seyahat esnasında çocuğunuza refakat edebilmemiz için check-in kontuarında Talimat formu teslim ederek bize yetki vermelisiniz. Rezervasyon yaptırdığınız her uçuş için 4 adet doldurulmuş ve imzalanmış form kopyası teslim etmeniz gerekir. Yolculuğum sayfası üzerinden veya online check-in işleminiz sırasında çevrimiçi formu doldurun. Check-in işleminden sonra formda değişiklik yapmak için KLM Müşteri İletişim Merkezi’ni aramanız gerekir. Lütfen formun en güncel halini yanınızda havalimanına getirmeyi ve tüm kopyaları imzalamayı unutmayın.


Çevrimiçi formu henüz doldurmadınız mı? Dilerseniz formu yazdırıp el yazısıyla da doldurabilirsiniz. Gerekirse formu check-in kontuarında doldurabilirsiniz ancak bu işlem için 15 dakika fazladan vakit ayırmaya hazırlıklı olun.

Online check-in sırasında sadece check-in onayı verilir, biniş kartı verilmez. Biniş kartınızı havalimanındaki check-in kontuarlarından almalısınız.

18 yaşında veya daha büyük bir ebeveyn ya da vasinin, çocuğu kalkıştan en az 2,5 saat önce check-in kontuarına getirmesi gerekir. Çocuğu havalimanına getiren kişi geçerli bir kimlik belgesi getirmeli ve çocuğun uçağı kalkana kadar havalimanında kalmalıdır.


Schiphol Amsterdam Havalimanı’ndan Kalkış

Amsterdam Schiphol Havalimanı’nda Refakatsiz Çocuk Yolcular için check-in işlemi, Giden Yolcu Salonu 1’de 8 numaralı kontuarda (Avrupa uçuşları için) ve Giden Yolcu Salonu 2’de 16 numaralı kontuarda (kıtalararası uçuşlar için) yapılmaktadır. Biniş kartınızı alıp bagajınızı teslim ettikten sonra çocuğa, Giden Yolcu salonu 1 ve Giden Yolcu salonu 1a arasında yer alan özel Refakatsiz Çocuk Yolcu hizmet kontuarına kadar eşlik etmelisiniz. Kalkıştan en geç 75 dakika önce kontuarda olduğunuzdan emin olun.


Transfer

Amsterdam Schiphol Havalimanı’nda uzun sürecek bir transfer olması halinde çocuğunuzu Junior Jet Lounge’a götürürüz. Burada çocuğunuz meşrubat içip resim yaparak, oyuncaklarla ve bilgisayar oyunlarıyla oynayarak veya en güncel filmleri seyrederek keyifli vakit geçirebilir. Lounge’ımızda, armut koltuklarda güzel bir kitap eşliğinde (çeşitli dillerde) dinlenmek için bir oda da mevcuttur.


KLM refakatsiz çocuk yolcular için yalnızca KLM, Air France ve Delta Air Lines uçuşları için transfere izin vermektedir. Sorularınız için lütfen KLM Müşteri İletişim Merkezi ile iletişime geçin.


Varış

Varıştan sonra çocuğunuzu, Talimat formundaki bilgilere göre çocuğu almaya yetkili kişiye götüreceğiz. Bu kişinin geçerli bir kimlik getirmesi gerekmektedir. Çocuğunuzu bir kurum veya kuruluşu temsil eden herhangi birine teslim etmeyiz.

 

Ücretler

Çocuğunuzun yaşı önemli olmaksızın Refakatsiz Çocuk Yolcu hizmeti için bir yetişkin biletine ek olarak hizmet ek ücreti kadar ücret alınır. Tek yön biletler için hizmet ek ücretlerinin tam olarak ne olduğunu görmek için aşağıdaki tabloya göz atın. Gidiş dönüş biletleri için ek ücret belirtilenin iki katıdır. Refakatsiz Çocuk Yolcu ücreti rezervasyon başına 4 çocuğa kadar sadece bir kez alınacaktır. Akraba olsun veya olmasın, aynı rezervasyon koduna sahip olmaları yeterlidir.


Unutmayın, aşağıdaki ücretler yerel para birimine dönüştürülecektir. Bazı ülkelerde yerel vergi eklenebilir.


Tek yön biletler için hizmet ek ücreti
EUR
Avrupa içi direkt uçuş100
Kıtalararası direkt uçuş150
Bir Avrupa havalimanından, Amsterdam Schiphol Havalimanı aracılığıyla, diğer bir Avrupa havalimanına200
Bir Avrupa havalimanından, Amsterdam Schiphol Havalimanı aracılığıyla, bir kıtalararası havalimanına (ya da tam tersi)250
Bir kıtalararası havalimanından, Amsterdam Schiphol Havalimanı aracılığıyla, diğer bir kıtalararası havalimanına300
Amsterdam Schiphol Havalimanı dışında 2 havalimanı arasındaki KLM uçuşu100
Amsterdam Schiphol Havalimanından, Birleşik Devletler’deki bir varış noktası aracılığıyla, bir kıtalararası havalimanına250