Evcil hayvanlarla seyahat

Evcil hayvanınızın KLM ile seyahatini sorunsuz ve güvenli bir halde gerçekleştirmek için, size çeşitli seyahat seçenekleri sunuyoruz.

Kabindeki evcil hayvanlar

Aşağıda belirtilen koşulların karşılanması kaydıyla, KLM uçuşlarının birçoğunda Economy Class kabinine ve Avrupa içerisindeki KLM uçuşlarının birçoğunda Business Class kabinine bir küçük kedi veya köpek alınabilir:

 • Maksimum 46 (uzunluk) x 28 (genişlik) x 24 (yükseklik) cm boyutlarında uygun bir evcil hayvan seyahat çantasında. Evcil hayvanız rahatça ayağa kalkabilmeli ve uzanabilmelidir.
 • Evcil hayvan + seyahat çantası veya taşıma çantasının toplam ağırlığı en fazla 8 kg (18 lbs) olabilir.
 • Taşıma çantası önünüzdeki koltuğun altına konulmalıdır (bu sebeple çıkış sıraları bu hizmet haricindedir). Evcil hayvanınızı seyahat çantası veya taşıma çantasından çıkarmanıza izin verilmez.

Daima telefonla evcil hayvanınız için rezervasyon yaptırın. Kabinde sınırlı sayıda taşıma çantası için yer olduğunu unutmayınız. Bu sebeple, bilet rezervasyonunuzu yaptıktan sonraki en geç 24 saat içinde, ancak her koşulda kalkıştan en geç 48 saat önce gereken rezervasyonunuzu yaptırmanızı kesinlikle öneririz. Maalesef, kıtalararası KLM uçuşlarında Business Class'ta kabine evcil hayvan getirmeniz mümkün değildir, çünkü önünüzdeki koltukta evcil hayvanınızı koyabileceğiniz bir yer yoktur. Lütfen taşıma çantanızın boyutları ve ağırlığının uygun olduğundan emin olun. Yardımcı köpeğinizi kabinde yanınızda getirmek istiyorsanız, lütfen gereklilikleri yerine getirdiğinizden emin olun.

KLM Telefonla Rezervasyon ile irtibata geçin

Check-in bagajı olarak evcil hayvanlar

Aşağıda belirtilen koşulların karşılanması kaydıyla, kediniz veya köpeğiniz uçağın havalandırmalı bölümünde check-in bagajı olarak seyahat edebilir:

 • 'Sky' ve 'Vari' markaları gibi IATA kuralları ile uyumlu bir taşıma çantasında. Evcil hayvanınızın taşıma çantasına yönelik kesin kurallar için aşağıya bakınız.
 • Evcil hayvanınız ve taşıma çantasının toplam ağırlığı en fazla 75 kg (165 lbs) olabilir.
 • Birbirine denk uygun, benzer ebatta her biri 14 kg’a (30 lbs) kadar iki yetişkin hayvan. Veya aynı anda doğmuş en fazla altı aylık her biri 14 kg’a (30 lbs) kadar üç hayvan.
Check-in bagajı olarak yolcu başına en fazla üç evcil hayvanı kabul ediyoruz. Bu sınırın üzerindeki evcil hayvanlar kargo olarak taşınmalıdır edilmelidir.


Daima telefonla evcil hayvanınız için rezervasyon yaptırın. Bilet rezervasyonunuzu yaptıktan sonraki en geç 24 saat içinde, ancak her durumda kalkıştan önceki en geç 48 saat içinde bu işlemi yapmanızı kesinlikle öneririz. Her yolcunun 3 evcil hayvan getirebileceğini, ancak taşıma bölmesine sınırlı sayıda taşıma çantasının alınabildiğini unutmayın.

Pug, boxer, buldog, Pekin ve İran kedisi gibi küçük ve kalkık burunlu hayvanlar yüksek sıcaklık ve stresten dolayı uçuş esnasında nefes alma sorunu yaşayabilir. Sağlıklı olmalarını sağlamak için, çoğu küçük ve kalkık burunlu hayvanlar sadece kabinde veya kargo olarak taşınmaktadır. Maalesef, İngiliz ve Fransız buldogları, Boston terrierleri ve pugları da taşıma bölümünde veya kargo olarak taşımıyoruz.

Lütfen taşıma çantanızın boyutları ve ağırlığının uygun olduğundan emin olun.

KLM Telefonla Rezervasyon ile irtibata geçin

Taşıma çantaları

Kennel image describing the rules

Evcil hayvanınızı check-in bagajı olarak taşırken taşıma çantasının birkaç kurala uyması gerekmektedir:

 • Taşıma çantası, fiberglas veya sağlam plastik bir gövdeye sahip olmalıdır. Ahşap, metal çubuk veya kaynaklı tel taşıma çantalarına izin verilmemektedir.
 • Tekerlekler çıkarılmış veya içeri çekilebiliyorsa içeri çekilmiş ya da bantlanmış olmalıdır.
 • Kapıda, hem üst hem de alt kısımda bulunan kilitleri kilitleyebilen merkezi bir kilit sistemi bulunmalıdır. (A)
 • Kapı menteşesi ve kilitleme pimleri çantaya, pimlerin takılı olduğu kapı açıklığının üst ve altında bulunan yatay çıkıntının ötesinde en az 1,6 cm (0,62 inç) geçmelidir. (B)
 • Taşıma çantasının iki parçası cıvatalarla birleştirilmiş olmalıdır. Herhangi bir başka kilitleme sistemine kesinlikle izin verilmemektedir. (C)
 • Taşıma çantası, evcil hayvanınızın üst tarafa dokunmadan ayağa kalkabilmesi için; rahatça dönebileceği ve normal bir pozisyonda uzanabileceği seviyede yeterli büyüklüğe sahip olmalıdır.
 • Taşıma çantasının zemininde battaniye, gazete veya başka emici madde olmalıdır. Hasıra izin verilmediğini unutmayınız.

Böyle bir taşıma çantasını büyük bir evcil hayvan mağazasından ya da nakliyede uzmanlaşmış acentelerden satın alabilirsiniz. Taşıma çantası hakkında daha fazlasını şuradan okuyun: www.iata.org .

Kargo olarak evcil hayvanlar

Evcil hayvanınız, aşağıdaki durumlarda AIR FRANCE-KLM Cargo tarafından kargo olarak taşınmalıdır:

 • Evcil hayvanınız ve taşıma çantasının ağırlığı 75 kg’dan (165 lbs) fazlaysa.
 • Taşıma çantası 292 cm’den (115 inç) (u + g + y) büyükse.
 • Evcil hayvanınız sizinle aynı uçuşta seyahat etmiyorsa.
 • Evcil hayvanınız evcil hayvanların yalnızca kargo olarak taşınmasına izin verilen bir ülkeye seyahat ediyorsa.


Evcil hayvanınızı kargo olarak taşımak için, özel bir kargo acentesiyle irtibata geçmelisiniz. Hollanda’daki kargo acentelerinin listesini AIR FRANCE-KLM Cargo internet sitesinde bulabilirsiniz.

AIR FRANCE-KLM Cargo sitesine gidin (yalnızca İngilizce)
Ya da Uluslararası Evcil Hayvan ve Hayvan Taşımacılığı Derneğinin  internet sitesinde daha fazlasını okuyabilirsiniz.

Seyahat evrakları ve sağlık belgeleri

Hangi evrakların gerekli olduğunu ve evcil hayvanınızın taşınmasıyla ilgili kuralları öğrenmek için, kalkış ve varış ülkelerinin elçiliklerine danışmanızı öneririz.

Seyahat için aşağıdaki web sitelerinde daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz:
 • Avrupa Birliği içinde veya gidiş veya dönüş uçuşları için: Avrupa Komisyonu mevzuatlarını  okuyunuz
 • Bazı ülkeler ister el bagajı ister check-in bagajı olarak olsun, ülkelerine evcil hayvan getirilmesine ve/veya bunların ülkelerinden çıkarılmasına izin vermemektedir. Bu istisnalara ait daha fazla bilgi için, lütfen IATA web sitesine bakınız. Evcil hayvanınızı kargo olarak taşımak için lütfenAIR FRANCE-KLM Cargo  ile temas kurun


Engelli insanlara veya arama kurtarma ekiplerine yardım etmek üzere özel eğitilmiş servis hayvanları için özel kurallar geçerlidir. KLM Hizmetleri üzerinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Havalimanında evcil hayvanınız, seyahat evrakları ve taşıma çantası için bir kontrol listesi kullanacağız.

Evcil hayvanlar için havalimanı kontrol listesini okuyun

KLM Hizmetleri hakkında daha fazlasını okuyun

Kalkıştan önce

Evcil hayvanınızı seyahate hazırlayın:
 • Uçuştan önceki 5 gün boyunca evcil hayvanınızın taşıma çantasına alışmasını sağlayın.
 • Kalkıştan en az 2 saat önce evcil hayvanınıza hafif bir mama ve/veya su verin ve köpeğinizi kalkıştan hemen önce yürütün. Uçuş esnasında evcil hayvanınıza yemek veya su verilmeyecektir.
 • Evcil hayvanınızı sakinleştirme işlemini yalnızca veterinere danışarak yapınız.


Evcil hayvanlar için check-in işlemleri vakit alabilir. Bu yüzden, belirlenen uçuş saatinden 3 saat önce havalimanına gelmeniz ve evcil hayvanınızın check-in bagajı olarak taşınmasıyla ilgili doldurulmuş formu getirmeniz önerilir.

Evcil hayvanınızı check-in bagajı olarak taşımak için gereken formu indirin (sadece İngilizce dilinde).
Evcil hayvanlar için havalimanı kontrol listesini okuyun

Ücretler

Ücretler, varış noktasına göre değişmektedir. Ayrıca, evcil hayvanınız check-in bagajı olarak seyahat ederken Amsterdam Schiphol Havalimanındaki transfer 2 saat veya daha uzun sürerse, transfer sırasında evcil hayvanınızın bakım masrafları olarak ek 150 EURO (veya 200 USD/CAD) ödemeniz gerekecektir.

Hayvan otelinde evcil hayvanınıza yiyecek ve içecek verilir, köpekler yürüyüşe çıkarılır ve kediler daha büyük bir taşıma çantasında kalırken yeni bir kedi kumluğuna sahip olur.

Daima en az 48 saat öncesinden telefonla rezervasyon yaptırın.

Her KLM uçuşunda evcil hayvanınız için taşıma ücretini görüntüleyin

Hayvan oteli hakkında daha fazlasını okuyun (AIR FRANCE KLM CARGO web sitesi) 