Evcil hayvanlarla seyahat

Çoğu KLM uçuşunda kedinizi veya köpeğinizi yanınıza alabilirsiniz. Evcil hayvanınızın KLM ile seyahatini sorunsuz ve güvenli bir halde gerçekleştirmek için, size çeşitli seyahat seçenekleri sunuyoruz.
 
 

Evcil hayvanınız için rezervasyon

Daima evcil hayvanınız için KLM Müşteri İletişim Merkezi üzerinden ayrı bir rezervasyon yaptırın. Bilet rezervasyonunuzu yaptıktan sonra en kısa süre içinde, ancak her koşulda kalkıştan en geç 48 saat önce rezervasyonunuzu yaptırmanızı kesinlikle öneririz.
 
 

Kabindeki evcil hayvanlar

KLM uçuşlarının birçoğunda Economy Class kabinine ve Avrupa içerisindeki KLM uçuşlarının birçoğunda Business Class kabinine bir küçük kedi veya köpeği yanınıza alabilirsiniz. Şu gereklilikleri karşıladığınıza emin olun:

 • Evcil hayvanınız en az 10 haftalık olmalıdır.
 • Evcil hayvanınız maks. 46 x 28 x 24 cm (U x G x Y) ölçülerinde uygun bir evcil hayvan seyahat çantası içinde seyahat etmelidir. Evcil hayvanınız rahatlıkla ayağa kalkabiliyor ve uzanabiliyor olmalıdır.
 • Evcil hayvanınız ve taşıma çantası veya kutusunun toplam ağırlığı maks. 8 kg (18 lbs) olabilir.
 • Taşıma çantası önünüzdeki koltuğun altına konulmalıdır (bu sebeple acil çıkış sıraları bu hizmet haricindedir). Uçuş sırasında, evcil hayvanınızı seyahat çantası veya taşıma çantasından çıkarmanıza izin verilmez.

Kabinde sınırlı sayıda taşıma çantası için yer olduğunu unutmayınız. Maalesef, kıtalararası KLM uçuşlarında Business Class'ta kabine evcil hayvan getirmeniz mümkün değildir, çünkü önünüzdeki koltukta evcil hayvanınızı koyabileceğiniz bir yer yoktur. 


Yardımcı köpeğinizi kabine getirmeniz halinde özel kurallar geçerlidir. Hizmet hayvanları ile seyahat ile ilgili KLM HİZMETLERİ kısmından daha fazla bilgi alabilirsiniz.

 
 

Taşıma bölümündeki evcil hayvanlar

Kediniz veya köpeğiniz pek çok KLM uçuşunda uçağın havalandırmalı taşıma bölümünde seyahat edebilir.* Şu gereklilikleri karşıladığınıza emin olun:

 • Evcil hayvanınız en az 10 haftalık olmalıdır.
 • Evcil hayvanınız IATA kuralları ile uyumlu bir taşıma çantasında seyahat etmelidir (örneğin “Sky” ve “Vari” markaları). Evcil hayvanınızın taşıma çantasına ilişkin kesin kurallar için aşağıya bakınız.
 • Evcil hayvanınız ve taşıma çantasının toplam ağırlığı en fazla 75 kg (165 lbs) olabilir.
 • Birbirine uygun, benzer ebatta her biri en çok 14 kg (30 lbs) ağırlığında 2 yetişkin hayvan 1 taşıma çantasında birlikte seyahat edebilir. Bu aynı zamanda birlikte doğmuş, her biri en fazla 6 aylık ve 14 kg (30 lbs) ağırlığında olan 3 hayvan için de geçerlidir.

* Evcil hayvanınız Boeing 787-9 ve Boeing 787-10 uçaklarımızın taşıma bölümünde seyahat edemez. Kış döneminde evcil hayvanınız 2 saatten uzun süren KLM Cityhopper uçuşlarında (Embraer 175 ve Embraer 190) taşıma bölümünde seyahat edemez.

Lütfen uçuş sırasında taşıma bölümünde seyahat eden evcil hayvanlara yemek veya su veremeyeceğimizi unutmayın.

Boxer, Pekin ve İran kedisi gibi küçük ve kalkık burunlu hayvanlar yüksek sıcaklık ve stresten dolayı uçuş esnasında nefes alma sorunu yaşayabilir. Sağlık göz önüne alındığında bu tür birçok küçük ve kalkık burunlu hayvan bagaj bölümünde taşınamaz. Bununla birlikte bu hayvanlar kabin bölümünde veya kargo olarak taşınabilir. İngiliz ve Fransız bulldog, Boston terrier ve pug cinsi köpekler yalnızca kabin bölümünde taşınabilir.

 
 

Taşıma çantaları

Kennel image describing the rules

Evcil hayvanınızı taşıma bölümünde taşırken taşıma çantasının birkaç kurala uyması gerekmektedir:

 • Taşıma çantası, fiberglas veya sağlam plastik bir gövdeye sahip olmalıdır. Ahşap, metal çubuk veya kaynaklı tel taşıma çantalarına izin verilmemektedir.
 • Tekerlekler çıkarılmış veya içeri çekilebiliyorsa içeri çekilmiş ya da bantlanmış olmalıdır.
 • Kapının hem üst hem de alt kısımında bulunan kilitleri kilitleyebilen merkezi bir kilit sistemi bulunmalıdır. (A)
 • Kapı menteşesi ve kilitleme pimleri çantaya, pimlerin takılı olduğu kapı açıklığının üst ve altında bulunan yatay çıkıntının ötesinde en az 1,6 cm (5/8 inç) geçmelidir. (B)
 • Taşıma çantasının 2 parçası cıvatalarla birleştirilmiş olmalıdır. Herhangi bir başka kilitleme sistemine kesinlikle izin verilmemektedir. (C)
 • Taşıma çantası, evcil hayvanınızın üst tarafa dokunmadan ayağa kalkabilmesi için, rahatça dönebileceği ve normal bir pozisyonda uzanabileceği seviyede yeterli büyüklüğe sahip olmalıdır.
 • Taşıma çantasının zemininde battaniye, gazete veya başka emici madde olmalıdır. Hasıra izin verilmediğini lütfen unutmayınız.
 • Taşıma çantasında 2 sabit mama kabı veya yiyecek ve su için 2 bölmesi olan 1 sabit mama kabı olmalıdır.

Böyle bir taşıma çantasını büyük bir evcil hayvan mağazasından ya da nakliyede uzmanlaşmış acentelerden satın alabilirsiniz. Evcil hayvanınızın taşıma çantasının yan tarafına hayvanın adını ve beslenme talimatlarını belirten bir etiket yapıştırdığınıza emin olun.

 
 

Kargo olarak evcil hayvanlar

Yanınıza 3’ten fazla mı evcil hayvan almak istiyorsunuz? Bu sayının üzerindeki evcil hayvanlar kargo olarak gönderilmelidir. Evcil hayvanınız, aşağıdaki durumlarda da Air France-KLM Cargo tarafından kargo olarak taşınmalıdır:

 • Evcil hayvanınız ve taşıma çantasının birlikte ağırlığı 75 kg’dan (165 lbs) fazlaysa.
 • Taşıma çantası 292 cm’den/115 inç (u + g + y) büyükse.
 • Evcil hayvanınız sizinle aynı uçuşta seyahat etmiyorsa.
 • Evcil hayvanınız evcil hayvanların yalnızca kargo olarak taşınmasına izin verilen bir ülkeye seyahat ediyorsa.


Evcil hayvanınızı kargo olarak taşımak için özel bir kargo acentesiyle irtibata geçmelisiniz. Hollanda’daki kargo acentelerinin listesini Air France-KLM Cargo web sitesinde bulabilirsiniz. Ya da Uluslararası Evcil Hayvan ve Hayvan Taşımacılığı Derneğinin  web sitesinde daha fazlasını okuyun.

 
 

Kalkıştan önce

Aşı, seyahat belgeleri ve diğer önemli hususları önceden ayarladığınızdan emin olun. Hangi evrakların gerekli olduğunu ve evcil hayvanınızın taşınmasıyla ilgili kuralları öğrenmek için, kalkış, transfer ve varış ülkelerinin elçiliklerine danışmanızı öneririz.

Seyahat için aşağıdaki web sitelerinde daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz:
 • Avrupa Birliğine, Avrupa Birliğinden veya Avrupa Birliği içindeki yolculuklar için okuyun: Avrupa Komisyonu mevzuatları. 
 • Bazı ülkeler ülkelerine evcil hayvan getirilmesine ve/veya bunların ülkelerinden çıkarılmasına izin vermemektedir. Bu istisnalara ait daha fazla bilgi için, lütfen IATA web sitesine  bakınız.
 
 

Ücretler

Evcil hayvanınızı seyahate hazırlayın:
 • Uçuştan önce 5 gün boyunca evcil hayvanınızın taşıma çantasına alışmasını sağlayın.
 • Kalkıştan önceki 2 saat boyunca evcil hayvanınızın bir şeyler yiyip içmesine izin vermeyin. Kalkıştan hemen önce köpeğinizi yürütün.
 • Evcil hayvanınıza sakinleştirici vermenizi kesinlikle önermiyoruz. Bu durumda evcil hayvanın yeni ortamına alışması daha uzun sürebilir ve uçuş esnasında vücut ısısı düşebilir. Her durumda, evcil hayvanınızı sakinleştirme işlemini sadece veterinere danışarak yapınız.


Havalimanında evcil hayvanınız, seyahat evrakları ve taşıma çantası için bir kontrol listesi  kullanacağız (sadece İngilizce dilinde).

Evcil hayvanlar için check-in işlemleri vakit alabilir. Bu yüzden, belirlenen uçuş saatinden 3 saat önce havalimanına gelmeniz ve evcil hayvanınızın taşıma bölümünde taşınmasıyla ilgili doldurulmuş kontrol listesini getirmeniz önerilir.
 
 

Ücretler ve transfer

Evcil hayvanınızı yanınıza almak için, varış noktasına bağlı olarak, 30 EUR ila 200 EUR bir ücret uygulanacaktır. Ek olarak, evcil hayvanınız check-in bagajı olarak seyahat ederken Amsterdam Schiphol Havalimanındaki transfer 3 saat veya daha uzun sürerse, transfer sırasında evcil hayvanınızın bakım masrafları olarak ek 150 EURO (veya 200 USD/CAD) ödemeniz gerekecektir.

Hayvan otelinde evcil hayvanınıza yiyecek ve içecek bir şeyler vereceğiz. Köpekler yürüyüşe çıkarılacak ve kediler daha büyük bir taşıma çantasında kalırken yeni bir kedi kumluğuna sahip olacaktır.

Hayvan oteli hakkında daha fazlasını okuyun (Air France KLM CARGO web sitesi) 