KLM HİZMETLERİ tarafından sunulan özel yardım

Havalimanında yardıma gereksiniminiz varsa ya da tıbbi ekipmanlarla seyahat ediyorsanız KLM HİZMETLERİ size yardım etmek için yanınızda olacaktır. Özel yardım için bizimle iletişime geçin!

Özel yardım talebinde bulunun

Şunları yapmak istediğiniz takdirde kalkıştan en az 48 saat önce KLM HİZMETLER ile irtibata geçin:

 • Uçağa binerken, uçaktan inerken ve/veya transfer esnasında havalimanında yardım ayarlayın
 • Kendinize ait (elektrikli) tekerlekli sandalyenizi (scooter tipi) getirin ve/veya uçaktaki tekerlekli sandalyeyi kullanın
 • Özel tıbbi ekipman getirin: uçakta ekipmanlarınızı kullanmayacak olsanız da el bagajınızda veya check-in bagajınızda tıbbi ekipman ile seyahat edecekseniz her zaman KLM HİZMETLER ile irtibata geçin
 • Yardımcı köpeğinizi kabine getirin
 • Yatay konumda kalması gereken bacağınız (alçıda olan) için genişletilmiş bacak desteğini kullanın. Avrupa içindeki KLM uçuşlarında Economy Class'ta 2 ekstra koltuk rezervasyonunun yapılması gerekmektedir. Kıtalararası KLM uçuşlarında Business Class'ta seyahat etmeniz gerekmektedir.
 • KLM HİZMETLER kalkıştan 48 saat önce belirtilmediği takdirde hiçbir servisi garanti edemez.

Özel yardım nasıl talep edilir

 • Şimdi özel yardım talep edin ve Yolculuğum bölümüne giriş yapın
 • Yerel KLM HİZMETLER telefon numarasını göster

 • Ayrıca KLMCARES@KLM.com adresine mail atabilir (İngilizce ya da Felemenkçe), 00800 55622737 numaralı telefondan bizi arayabilir (ücretlendirme olabilir) veya Hollanda içinden 0800 55622737 (sabah 7:00 ve akşam 10:00 arası) numaralı telefondan (ücret alınabilir) bizi arayabilirsiniz.

Kalkış öncesi önemli hususlar

 • Konuşma güçlüğü, uçuş korkusu ya da ilk uçuş tecrübesi konularında yolculara destek sağlanamamaktadır.
 • Özel yardım talebinizi (ve uçuş rezervasyonunuzu) kalkıştan en az 48 saat önce gerçekleştirmeniz gerekir. Uçuşunuz ortak hava yollarımızdan biri tarafından gerçekleştirilecekse, özel yardımı lütfen bu hava yolundan talep edin. KLM sizin tekerlekli sandalyenizi (scooter) veya yürütecinizi - ücretsiz olarak taşır.
 • Standart check-in saatinden en az yarım saat önce havalimanında check-in yaptırmanız gerekir. Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan uçuyorsanız lütfen 16 numaralı gişede check-in yaptırın. Elektrikle çalışan bir tekerlekli sandalye kullanıyorsanız, lütfen 1 saat daha erkenden check-in yaptırın.
 • Lütfen uçuş kartınızın üzerinde belirtilen uçağa biniş saatinde kapıya gidin.
 • Lütfen KLM mürettebatının yolculuğunuzun her aşamasında yardım sunamayacağını unutmayın. Tüm seyahat boyunca yardıma ihtiyacınız varsa birisinin sizinle birlikte seyahat etmesini sağlayın.
Amsterdam Schiphol Havalimanından kalkışınız , buraya varışınız ve transferinize  ilişkin özel yardımlar hakkında daha fazla şey öğrenmek isterseniz videoları izleyin.

Tekerlekli sandalyenizi getirin

Tekerlekli sandalyenizi getiriyorsanız, lütfen kalkıştan en az 48 saat önce bizimle irtibata geçiniz. İmkanlarımızı gözden geçirecek ve derhal size bir yer ayıracağız. Taşıyabileceğimiz (elektrikli) tekerlekli sandalye sayısı sınırlıdır.

Muhtemel hasar ve akülerin akmasını önlemek için tekerlekli sandalyenizin dik biçimde check-in bagajı olarak taşınması gereklidir.

Her bir uçak tipi için tekerlekli sandalyenin maksimum ebadı ve ağırlığı:


Uçak tipiMaks. ölçüler
(u x g x y)
Maks. ağırlık
Boeing 777, 747, 787 ve Airbus 330

152 x 139 x 149 cm / 

59,5 x 54,5 x 58,5 inç

Maks. ağırlık yok
Boeing 737

112 x 113 x 85 cm / 

44 x 44,5 x 33 inç

Maks. ağırlık yok
Embraer 175,190
Fokker 70

120 x 100 x 70 cm / 

47 x 39 x 27,5 inç

150 kg / 331 lbs


Uçaktaki imkanlar

 • Katlanabilir uçak içi tekerlekli sandalye: tüm KLM ve KLM Cityhopper uçaklarında uçuşta kullanım için mevcuttur.
 • Tuvalet imkanları: KLM’nin tüm Boeing 777, Boeing 787 ve Airbus A330 uçaklarında tekerlekli sandalyelerin girebileceği tuvaletler mevcuttur. Boeing 737, Boeing 747, Embraer 190 ve Fokker 70 uçaklarımız tuvalet alanını genişletebilmek için katlanabilir perdeye sahiptir. Tuvalete gidip gelirken ekibimiz size yardımcı olacaktır. Maalesef, tuvalet alanında sizlere yardımcı olamıyoruz.
 • Tuvalet tutunma barları: tüm KLM uçaklarımızdaki tuvalet tutunma barları mevcuttur.
 • Hareket eden kol dayanakları: tüm uçaklarımızda kol dayanağına sahip koridor koltukları ve orta koltuklar vardır, böylece koltuğunuza rahatça geçebilirsiniz. Hareket eden kol dayanaklı koltuk sayısı ve yerleri uçak tipine göre değişebilir.
 • Koltuk çözümlerinin FHİ tarafından tanımlanan uçuş güvenliği düzenlemelerine uygun olup olmadığını görmek için Ortotik Konumlandırma Cihazı gibi özel koltuk çözümleri Uçuş Standartları ve Uygunluğu departmanımız tarafından her zaman kontrol edilir. Uygunsuzluk söz konusu ise, maalesef uçağa kabul edilemez. Lütfen talebinizi kalkıştan en geç 2 iş günü önce KLM HİZMETLERİNİ arayarak bildiriniz.

   

Tıbbi Bilgi Formları

Eğer aşağıdaki durumlardan biri size uyuyorsa, lütfen seyahatinizden önce doktorunuza danışın. Bazı durumlarda, seyahat acentesi veya tarafınızca Tıbbi Bilgi Formu A belgesinin doldurulması gerekmektedir, doktorunuz da Tıbbi Bilgi Formu B belgesini doldurmak ve imzalamak durumundadır. Lütfen bu formların uçuşunuza en geç 48 saat kala KLM’ye teslim edilmesini sağlayın.

 • Bulaşıcı hastalığı bulunan yolcularımız.
 • Herhangi bir hastalık veya fiziksel koşuldan dolayı diğer yolcularımızın veya uçuş ekibinin uçuş konforunu ve memnuniyetini etkileyebilecek veya uçuş güvenliğini ve zamanlamasını etkileyebilecek yolcularımız.
 • Uçuş esnasında tıbbi bakım veya spesifik tıbbi ekipman desteğine ihtiyaç duyan yolcularımız.
 • Yaşamsal tehdit oluşturabilecek hastalıkları olan veya uçuş esnasında güvenlikleri için özel bir ilaç desteğine ihtiyaç duyabilecek yolcularımız.
 • Uçuş esnasında (yemek, tuvalet ve benzeri ihtiyaçları için) kişisel yardım gereken, yalnız seyahat eden yolcularımız.
 • Koltuklarını normal veya dik durumda kullanamayacak olan yolcularımız.

POC - Taşınabilir Oksijen Yoğunlaştırıcı

Sadece batarya ile çalışan POC cihazları veya hem batarya hem de elektrik ile çalışan POC cihazlarına uçakta izin verilir. Uçakta kendi POC cihazınızı kullanmak için, lütfen KLM HİZMETLER ile kalkıştan en az 2 iş günü önce görüşerek POC cihazınızın taşınması için rezervasyon yapın.

POC Bataryaları

Maalesef uçakta size bir güç kaynağı verebileceğimiz taahhüdünde bulunamıyoruz, bu nedenle tamamen şarj edilmiş bataryalarınızı yanınızda getirmelisiniz. İmalatçının bu cihazın kullanımda olduğu durum için belirlediği tahmini batarya kullanım ömrü ve doktorunuzun verdiği bilgiler temel alındığında bataryalarınızın uçuşunuzun tahmini süresinin en azından %150'si kadar uzun bir süre dayanması gerekmektedir. Bataryaların koltuğunuzun altında saklanması gerekmektedir. Yedek bataryalara sadece el bagajınızda izin verilir, asla check-in bagajına koyamazsınız.

 • Lityum metal veya lityum alaşım bataryalar 2 grama kadar lityum içerebilir
 • Lityum iyon bataryalar 100 watt/saat'e kadar bir watt-saat derecesine sahip olabilir

Watt/saat derecesini bataryaların üzerinde veya kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz. Yedek bataryalar kısa devrenin önüne geçilmesi için, ör. kutup kısımları bantlanarak veya ayrı bir plastik torba ya da keseye konularak özel biçimde korunmalıdır.

Yardımcı köpeğinizle seyahat

Eğer yardımcı köpeğinizi uçuşa getiriyorsanız, bazı gereklilikleri yerine getirmelisiniz:

 • Yardımcı Köpeğinizi kabine getirebilmek için, lütfen Yardımcı Köpek Başvuru Formu’nu doldurun ve tamamlanmış formu KLMCARES@KLM.com adresine gönderin. Ayrıca lütfen havalimanında check-in yaparken yanınızda getirin. Yardımcı köpeğinizin taşıma onayı için kalkıştan önce KLM HİZMETLER ile iletişime geçmeniz önerilir.
 • Kabine, Duygusal Destek köpeği getirmek için, lütfen her zaman kalkıştan en az 48 saat önce KLM HİZMETLER ile iletişime geçin. Duygusal Destek Köpeği Başvuru Formu’nu indirin ve doldurun ve sağlık hizmetleri uzmanınızdan imzalı bir beyan alın. Tamamlanmış formu, imzalı beyan ile birlikte lütfen KLMCARES@KLM.com adresine gönderin ve havalimanında check-in yaparken yanınızda getirin.

Yardımcı köpeğinizi yanınızda getirmeyle ilgili daha fazla okuyun.

KLM HİZMETLER ile iletişime geçin