Yardımcı köpeğinizle seyahat

Rehber köpeğiniz veya duygusal destek köpeğiniz KLM uçuşunuza sizinle birlikte gelecekse lütfen KLM HİZMETLERİ ile iletişime geçin ve gerekli formları doldurduğunuzdan emin olun.
 

Yardımcı köpeğinizi yanınızda getirmek

Yardımcı köpeğinizle seyahat etmek isterseniz gerekli ayarlamaları ücretsiz olarak sizin için yaparız. Sizin için bu ayarlamayı gerçekleştirebilmemiz adına, kalkıştan en geç 48 saat önce KLM HİZMETLERİ ile iletişime geçin. Köpek dışındaki diğer yardımcı hayvanlara izin verilmez.

Bazı ülkeler hayvan getirmek konusunda kısıtlamalara sahip olabilir. Bu yüzden tüm tedbirleri almanızı öneriyoruz (hayvanınız için geçerli bir pasaport ve aşı karnesi gibi).

Rehber köpek
Rehber köpeğinizi kabine getirebilmek için lütfen rehber köpek başvuru formunu  doldurun ve tamamlanmış formu KLM HİZMETLERİ adresine gönderin. Ayrıca, lütfen havalimanında check-in yaparken de yanınızda olsun.

Duygusal destek köpeği
15 Mart 2019 tarihinden itibaren, duygusal destek köpeğinizi kabine getirmenize yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’ne ve buradan yapılan direkt uçuşlarda izin verilir. Dahası, duygusal destek köpeğiniz en az 4 aylık olmalıdır. Halihazırda onayınız varsa duygusal destek köpeğinizi getirebilirsiniz.

Lütfen duygusal destek köpekleri için başvuru formunu  indirin ve doldurun; ruh sağlığı hizmet sağlayıcınızdan duygusal destek köpeğine ihtiyaç duyduğunuzu belirten imzalı beyanı almayı unutmayın. İmzalı beyan ile birlikte tamamlanmış formu lütfen KLM HİZMETLERİ adresine gönderin ve havalimanında check-in yaparken yanınızda getirin.

Ruh sağlığı hizmet sağlayıcınızdan imzalı beyan
Duygusal destek köpeğiniz getirirken, tanınmış bir ruh sağlığı hizmet sağlayıcıdan köpeğin seyahat boyunca refakat etmesinin gereğini belirten imzalı beyan almanız gerekir. Bu belge bir yıldan eski olmamalı ve yolcunun zihinsel veya duygusal engelini tedavi eden, tanınmış bir ruh sağlığı hizmet sağlayıcının aşağıda belirtilenleri içeren imzalı bir beyanını içermelidir:

1. Yolcunun “Ruhsal Bozukluklar Teşhis ve İstatistik El Kitabı (DSM IV)” bölümünde listelenen ruh sağlığı ile ilgili engellerden birine sahip olması (KLM'in ruhsal engelinizin doğasını sormasına izin verilmez).
2. Köpeğin, yolcunun ruh sağlığı veya tedavisi için yolcuya eşlik etmesinin gerekliliği.
3. Yolcunun değerlendirmesini yapan kişinin tanınmış bir ruh sağlığı hizmet sağlayıcısı olması ve yolcuya profesyonel yardımını sağlayan kişi olması.
4. Tanınmış sağlık hizmet sağlayıcının kayıt türü ve kaydın hangi devlet veya yetkili yargı tarafından ne zaman verildiği.
 

Havalimanında

Biniş kartınızı almak için lütfen check-in kontuarına başvurun. Önerimiz, havalimanına tavsiye edilen havalimanına geliş saatinden en az 30 dakika önce ulaşmanızdır.

Köpeğiniz halka açık ortamlara uygun davranmıyorsa, fiziksel zorluk yaşayan bir yolcu için destek rolü üstlense ya da yolcunun duygusal sağlığı için gerekli olsa dahi onu yardımcı köpek olarak sayamayız. Bu durumda köpeğiz reddedilir. KLM çalışanları şüphe duymaları halinde köpeğinizin gerçekten de yardımcı köpek olduğunu kanıtlamanız için ek bilgi sunmanızı isteyebilir. Yeterli sözlü bilgi veremezseniz ek olarak yazılı bilgi istenebilir.

Eğer bir uçuş segmenti 8 saat veya daha uzun sürecek şekilde planlanmışsa, sizden yardımcı köpeğinizin ihtiyaçlarını uçuşta sağlık veya temizlik sorunu yaratmayacak şekilde karşılayabilecek olduğuna veya bu ihtiyaçlarını karşılamasına gerek olmadığına dair belge isteyebiliriz.

 

Uçuş boyunca

Hizmet köpeğiyle seyahat eden yolcular, köpek koridor veya güvenlik nedenleriyle engelsiz kalması gereken diğer yerlerde engel oluşturmadıkça istedikleri koltukta oturabilirler. Köpeğiniz tüm uçuş boyunca koşum veya göğüs tasması (araçlar için uygun) giymeli ve kemerinize bağlanmış olmalıdır.

Eğer bir yardımcı köpek atanan konuma sığmıyorsa, size kabin içinde, köpeğin öndeki yolcu koltuğunun altına sığdığı veya yolu kapatmayacak şekilde durabildiği, aynı seyahat sınıfında bulunan başka bir koltuk verilecektir. Gerekirse yolcuların koltuk değiştirmelerini talep edebiliriz. Köpek için size ayrılan koltuğa ait alandan daha fazlasını sunma, ödemesi yapılmış seyahat sınıfından başka sınıfta bir koltuk sağlama veya bir başka yolcuyu uçağa almama zorunluluğumuz bulunmaz. Engel yaratmadığınız hiçbir koltuğun sizin için uygun olmadığı durumlarda, size daha sonraki bir uçuşta seyahat veya yardımcı köpeğin taşıma bölümünde yolculuk etme seçeneklerini sunabiliriz.