KLM HİZMETLERİ tarafından sunulan özel yardım

Havalimanında ya da uçakta özel yardıma mı ihtiyacınız var? Örneğin, bir tekerlekli sandalyeyle veya yardımcı köpeğinizle mi seyahat ediyorsanız veya medikal ekipmanınızı mı getirmeniz gerekiyor? KLM HİZMETLER size yardımcı olmak için var. Özel yardım için bizimle iletişime geçin.
 

Özel yardım talep etmenize gerek olup olmadığını kontrol edin

Şu durumlarda kalkıştan en az 48 saat önce KLM HİZMETLER ile iletişime geçin:
 • Uçağa binerken, uçaktan inerken ve/veya transfer esnasında veya havalimanına gelirken yardım ayarlamanız gerekiyorsa
 • Kendinize ait (elektrikli) tekerlekli sandalyenizi (scooter tipi) getiriyorsanız
 • Uçakta ekipmanlarınızı kullanmayacak olsanız da el bagajınızda veya check-in bagajınızda özel tıbbi ekipman getiriyorsanız
 • Yardımcı köpeğinizi kabine getirmeniz gerekiyorsa
 • Tıbbi nedenlerle bacaklarınızın yatay konumda (alçıda) kalması gerekiyorsa.

Özel yardım ayarlamak mümkün değil veya gerekli değil

 • Kendi koltuk değneklerinizi, yürütecinizi veya bastonunuzu uçağa getirmek ücretsizdir ve rezervasyon gerektirmez.
 • Uçak korkusu durumunda özel yardım sunmuyoruz.

Kendiniz bir güvenlik asistanı veya seyahat refakatçisi ayarlayın

 • Yalnız seyahat ediyorsanız ve talihsiz bir acil durum halinde yardıma ihtiyacınız olursa, size yardımcı olabilecek ‘güvenlik asistanı’ olarak adlandırdığımız birini ayarlamanız gerekmektedir. Kendiniz ayarlayabilir veya birini bulmanıza yardımcı olması için havaalanında KLM ekibiyle iletişime geçebilirsiniz. Uçuş sırasında ‘güvenlik asistanı’ olmadan, uçağa binişiniz kabul edilmeyecektir.
 • İlaç alma, tuvaleti kullanma veya yemek yeme konularında yardıma ihtiyaç duyuyorsanız, size uçuşunuz sırasında yardımcı olacak bir seyahat refakatçisi ayarlamalısınız.
 

Özel yardım nasıl talep edilir

Kalkıştan en az 48 saat önce özel yardım talep edin:
 • Online: Yolculuğum sekmesinde oturum açın
 • E-posta ile: KLMCARES@KLM.com (İngilizce veya Flemenkçe)
 • Telefonla: +800 556 22737 (+800 KLM HİZMETLER), Hollanda’da (ücretsiz) 0800 55622737 (7.00 ila 22.00 arasında) veya Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da +1 844 7977723.
 

Havalimanında yardım

Amsterdam Schiphol Havalimanı ve diğer birçok havalimanı tekerlekli sandalye kullanımına uygundur. Schiphol Havalimanı’nda, yürümekte güçlük çeken yolcular için tekerlekli sandalyeler bulunmaktadır. Kendi tekerlekli sandalyenizi getirmek istiyorsanız, KLM HİZMETLER ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Havalimanında ya da uçakta ya da her iki durumda da yardıma ihtiyacınız olup olmadığını soracağız. Yardım talep ettikten sonra, kalkışınızdan yeterince önce havalimanına geldiğinizden emin olun: check-in zamanından en az 30 dakika önce veya elektrikli tekerlekli sandalyenizi de getiriyorsanız check-in zamanından en az 1 saat önce. Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan uçuyorsanız, aşağıda yazılı check-in kontuarında check-in yaptırdıktan sonra size daha fazla yardımcı olmak için orada olacağız:

 • Economy Class’ta seyahat ediyorsanız, check-in kontuarı 8 (Schengen ülkeleri) veya check-in kontuarı 16’da (Schengen dışı ülkeler) check-in yaptırabilirsiniz.
 • Business Class’ta seyahat ediyorsanız, check-in kontuarı 10 veya 11’de check-in yaptırabilirsiniz.
 

Tekerlekli sandalyeyle seyahat

Kendi tekerlekli sandalyenizi ücretsiz olarak getirin ve kalkıştan en az 48 saat önce rezervasyonunuzu yapın. İmkanlarımızı gözden geçirecek ve derhal size bir yer ayıracağız.

Hangi tip tekerlekli sandalye getiriyorsunuz?

 • Eğer manuel tekerlekli sandalyeniz katlanabilir veya sökülebilir ise, en fazla 33x92x107 cm (13x36x42 inç) ölçülerini geçmediği takdirde, el bagajı olarak getirebilirsiniz.
 • Diğer tür tekerlekli sandalyeler check-in bagajı olarak taşınacaktır. Check-in yaptıktan sonra havalimanında sizin için hazır bulundurduğumuz tekerlekli sandalyelerden birini kullanabilirsiniz.

Her bir uçak tipi için tekerlekli sandalyenin maksimum ebadı ve ağırlığı:

Uçak tipiMaks. ölçüler
(u x g x y)
Maks. ağırlık
Boeing 777, 747, 787 ve Airbus 330

152 x 139 x 149 cm /

59,5 x 54,5 x 58,5 inç

Maks. ağırlık yok
Boeing 737

112 x 113 x 85 cm /

44 x 44,5 x 33 inç

Maks. ağırlık yok
Embraer 175 ve 190

120 x 100 x 70 cm /

47 x 39 x 27,5 inç

150 kg / 331 lbs
Tekerlekli sandalyeniz ile seyahat etmek için rezervasyon yaptırdınız mı? Elektrikli sandalyenizin check-in işlemi için, check-in zamanından en az 1 saat önce, diğer tip tekerlekli sandalyeler için ise check-in zamanından en az 30 dakika önce havalimanında bulunmanızı rica ediyoruz.


Uçaktaki imkanlar

 • Katlanabilir uçak içi tekerlekli sandalye: tüm KLM ve KLM Cityhopper uçaklarında uçuşta kullanım için mevcuttur.
 • Tuvalet imkanları: KLM’nin tüm Boeing 777, Boeing 787 ve Airbus A330 uçaklarında tekerlekli sandalyelerin girebileceği tuvaletler mevcuttur. Boeing 737, Boeing 747 ve Embraer 190 uçaklarımız tuvalet alanını genişletebilmek için katlanabilir perdeye sahiptir. Tuvalete gidip gelirken ekibimiz size yardımcı olacaktır. Maalesef, tuvalet alanında sizlere yardımcı olamıyoruz.
 • Tuvalet tutunma barları: tüm KLM uçaklarımızdaki tuvalet tutunma barları mevcuttur.
 • Hareket eden kol dayanakları: tüm uçaklarımızda kol dayanağına sahip koridor koltukları ve orta koltuklar vardır, böylece koltuğunuza rahatça geçebilirsiniz. Hareket eden kol dayanaklı koltuk sayısı ve yerleri uçak tipine göre değişebilir.
 • Koltuk çözümlerinin FHİ tarafından tanımlanan uçuş güvenliği düzenlemelerine uygun olup olmadığını görmek için Ortotik Konumlandırma Cihazı gibi özel koltuk çözümleri Uçuş Standartları ve Uygunluğu departmanımız tarafından her zaman kontrol edilir. Uygunsuzluk söz konusu ise, maalesef uçağa kabul edilemez. Lütfen talebinizi kalkıştan en geç 2 iş günü önce KLM HİZMETLERİ arayarak bildiriniz.

Read the KLM CARES brochure 'Carefree travel'

Download the brochure
 

POC - Taşınabilir Oksijen Yoğunlaştırıcı

Sadece batarya ile çalışan POC cihazları veya hem batarya hem de elektrik ile çalışan POC cihazlarına uçakta izin verilir. Lütfen POC cihazınızın taşınması için kalkışınızdan yeterince önce rezervasyon yapın.

POC Bataryaları

Maalesef uçakta size bir güç kaynağı verebileceğimiz taahhüdünde bulunamıyoruz, bu nedenle tamamen şarj edilmiş bataryalarınızı yanınızda getirmelisiniz. İmalatçının bu cihazın kullanımda olduğu durum için belirlediği tahmini batarya kullanım ömrü ve doktorunuzun verdiği bilgiler temel alındığında bataryalarınızın uçuşunuzun tahmini süresinin en azından %150'si kadar uzun bir süre dayanması gerekmektedir. Bataryaların koltuğunuzun altında saklanması gerekmektedir. Yedek bataryalara sadece el bagajınızda izin verilir, asla check-in bagajına koyamazsınız.

Lityum bataryalara ilişkin kısıtlamaları görüntüle.

 

Yardımcı köpeğinizle seyahat

Eğer yardımcı köpeğinizi uçuşa getiriyorsanız, bunu ücretsiz olarak ayarlayacağız.

Yardımcı köpek

Yardımcı köpeğinizi kabine getirebilmek için, lütfen Yardımcı Köpek Başvuru Formu’nu doldurun ve tamamlanmış formu KLMCARES@KLM.com adresine gönderin. Ayrıca lütfen havalimanında check-in yaparken yanınızda getirin.

Duygusal destek köpeği

15 Mart 2019 tarihinden itibaren, duygusal destek köpeğinizi kabine getirmenize yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’ne ve buradan direkt uçuşlarda izin verilir. Dahası, duygusal destek köpeğiniz en az 4 aylık olmalıdır. Halihazırda onay aldıysanız, duygusal destek köpeğinizi getirebilirsiniz.

Lütfen her zaman kalkıştan en az 48 saat önce KLM HİZMETLER ile iletişime geçin. Buna ek olarak, lütfen Duygusal Destek Köpeği Başvuru Formu’nu indirin ve doldurun ve ruh sağlığı uzmanınızdan imzalı bir beyan alın. Tamamlanmış formu, imzalı beyan ile birlikte KLMCARES@KLM.com adresine gönderin ve havalimanında check-in yaparken yanınızda getirin.

Yardımcı köpeğinizi yanınızda getirmekle ilgili daha fazlasını okuyun.

 

Tıbbi Bilgi Formları

Eğer aşağıdaki durumlardan biri size uyuyorsa, lütfen seyahatinizden önce doktorunuza danışın. Bazı durumlarda, seyahat acentesi veya tarafınızca Tıbbi Bilgi Formu A belgesinin doldurulması gerekmektedir, doktorunuz da Tıbbi Bilgi Formu B belgesini doldurmak ve imzalamak durumundadır. Lütfen bu formların uçuşunuza en geç 48 saat kala KLM’ye teslim edilmesini sağlayın.

 • Bulaşıcı hastalığı bulunan yolcularımız.
 • Uçuş esnasında tıbbi bakım veya spesifik tıbbi ekipman desteğine ihtiyaç duyan yolcularımız.
 • Yaşamsal tehdit oluşturabilecek hastalıkları olan veya uçuş esnasında güvenlikleri için özel bir ilaç desteğine ihtiyaç duyabilecek yolcularımız.
 • Koltuklarını normal veya dik durumda kullanamayacak olan yolcularımız.
 

Diğer sorularınız

Bir sorunuz ya da aklınıza takılan bir şey var mı? KLM HİZMETLER size yardımcı olmak için var. Bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz:

 • E-posta ile: KLMCARES@KLM.com(İngilizce veya Flemenkçe)
 • Telefonla: +800 556 22737 (+800 KLM HİZMETLER), Hollanda’da (ücretsiz) 0800 55622737 (7.00 - 22.00) veya Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da +1 844 7977723.

Read the KLM CARES brochure 'Carefree travel'

Download the brochure

Amsterdam Schiphol Havalimanından kalkışınız , buraya varışınız ve transferinize  ilişkin özel yardımlar hakkında daha fazla şey öğrenmek isterseniz videoları izleyin.