Yolculuğunuz boyunca özel yardım

Havalimanında ya da uçakta özel yardıma mı ihtiyacınız var? Özel uyarlanmış olanaklar ve hizmetleri nasıl kullanabileceğiniz ve seyahat planınızda size nasıl yardımcı olabileceğimiz hakkında daha fazlasını okuyun.
 

Özel yardım talebi

Sizin için gerekli ayarlamaları yapabilmemiz için özel yardım talebinizi bize uçuşunuzdan olabildiğinde önce (en geç kalkıştan 48 saat önce) bildirdiğinizden emin olun. Özel ihtiyaçlarınız hakkında ne kadar fazla bilgiye sahip olursak ihtiyaçlarınızı karşılamak için o kadar iyi hazırlanırız. Kalkıştan önceki 48 saat içerisinde talebinizi bildirmeniz durumunda da size yardımcı olmak için elimizden geleni yapacağız. Ancak ihtiyacınız olan yardımı vaktinde sağlayacağımızı garanti edemeyiz.

Özel yardım talep etmek mi istiyorsunuz?

KLM HİZMETLERİ ile iletişime geçin

Özel yardım talebi şu durumlarda gereklidir:

 • Uçağa binerken, uçaktan inerken veya transfer esnasında havalimanında yardıma ihtiyacınız varsa
 • Kendi (elektrikli) tekerlekli sandalyenizi veya scooter tipi aracınızı getiriyorsanız
 • Uçakta kullanmayacak olsanız bile özel tıbbi ekipmanınızı getiriyorsanız
 • Yardımcı köpeğinizi kabine getiriyorsanız
 • Bacaklarınızın tıbbi nedenlerle yatay pozisyonda (alçıda) kalması gerekiyorsa
 • Duyma veya görme sorunları sebebiyle yardıma ihtiyacınız varsa
 • Merdiven çıkamıyor veya hiç yürüyemiyorsanız
 • Uzun mesafeler yürüyemiyorsanız (ör. check-in alanı ve gidiş kapısı arasında, kapı ve gelen yolcu salonu arasında veya transit sırasında kapılar arasında)
 • Uçaktaki tıbbi imkanları kullanmak zorundaysanız (tıbbi oksijen gibi)

Özel yardım talebinin mümkün veya gerekli olmadığı durumlar

Kendi güvenlik asistanınızı veya seyahat refakatçinizi ayarlayın

 • Yalnız seyahat ediyorsanız ve acil bir durumda uçağı tek başınıza terk edemeyecek durumdaysanız size yardımcı olacak bir güvenlik asistanı ayarlamanız gerekir. Asistanınızı kendiniz ayarlayabilir veya birini bulmanıza yardımcı olması için havalimanındaki KLM personeliyle iletişime geçebilirsiniz. Uçuşunuz sırasında size yardım edecek bir güvenlik asistanı olmadan uçağa binişiniz kabul edilmeyecektir.
 • İlacınızı alırken, tuvaleti kullanırken veya yemek yerken yardıma ihtiyaç duyuyorsanız uçuşunuz esnasında size yardımcı olması için kendi seyahat refakatçinizi ayarlamanız gerekir. Bu durumlarda özel yardım hizmeti sunmuyoruz.

Ortak havayolları aracılığıyla özel yardım
KLM tarafından işletilen uçuşlarda tüm özel yardım hizmetlerine ve olanaklarına güvenebilirsiniz. Ancak bazı uçuşlarımız ortak havayollarının işletmeciliğinde gerçekleşir. Bu uçuşlarda tüm hizmet ve olanaklar mevcut olmayabilir. Hangi olanakların sunulduğunu öğrenmek için seyahat kuruluşunuzla veya doğrudan havayoluyla iletişime geçmenizi öneririz.

 

Havalimanında

Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan Kalkış
Uçağınız Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan kalkıyorsa havalimanında yardım Schiphol tarafından gerçekleştirilir. Farklı park alanları ve giden yolcu salonu arasında hareket etmekte zorlanan yolcular için tekerlekli sandalye ve yardım sağlanması mümkündür. Bu yardım hizmeti Amsterdam Schiphol Havalimanı  ile iletişime geçilerek talep edilebilir.

Yardım talep ettiyseniz lütfen şu kontuarlardan check-in yapınız:

 • Economy Class: 8 numaralı check-in kontuarı (Schengen ülkeleri) veya 16 numaralı check-in kontuarı (Schengen’e dahil olmayan ülkeler)
 • Business Class: 10 veya 11 numaralı check-in kontuarı

Check-in işleminizi daha önce online olarak gerçekleştirdiyseniz check-in ve bagaj teslim işlemlerinden sonra, giden yolcu salonundaki havalimanının Yardım kontuarına devam edebilirsiniz. Bu noktada, Schiphol asistanları sizi yönlendirmekten memnuniyet duyacaktır.

Lütfen tavsiye edilen varış saatinden en az 30 dakika önce Amsterdam Schiphol Havalimanı'na ulaştığınızdan emin olun. Elektrikli tekerlekli sandalyenizi yanınızda getiriyorsanız tavsiye edilen varış saatinden en az 1 saat önce havalimanında olun. Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan transferiniz mi var? Planlarınızı uçuşlar arasında en az 90 dakikalık transfer süresi olacak şekilde yapmanızı öneririz.

Amsterdam Schiphol Havalimanı’nda gerçekleşecek kalkış , varış ve transferlerinize  ilişkin özel yardımlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için videoları izleyin.

Amsterdam Schiphol Havalimanı’nda tıbbi destek Havalimanı Tıp Hizmetleri  tarafından gerçekleştirilir. Ambulans hizmeti de verilmektedir.

Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndaki Lounge’lar
Lounge erişiminiz ve yeteri kadar vaktiniz varsa lounge’a gidiş gelişler sırasında size yardımcı olabiliriz. Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndaki KLM lounge’larımız, hareket kabiliyeti kısıtlı olan yolcularımız için erişilebilirdir ve bu yolcularımızın özel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için lounge’larımızda özel donanımlı tuvaletler bulunur. KLM Crown Lounge’ları hareket kabiliyeti kısıtlı olan yolcularımız için özel duşlar ile donatılmamıştır.

Lounge’larımız ve lounge erişim politikamız hakkında daha fazlasını okuyun

Başka bir havalimanından kalkış
Hangi olanakların sunulduğunu öğrenmek için seyahat kuruluşunuzla veya doğrudan havayoluyla iletişime geçmenizi öneririz.

 

Biniş ve iniş

Bu hizmeti önceden talep edip özel yardım masalarından kaydınızı yaptırdıysanız çalışanlarımız biniş, iniş ve transfer sırasında size yardımcı olmaya hazır olacaktır. Güvenliği artırmak için ve gizlilik nedenlerinden dolayı uçağa önce hareket kabiliyeti kısıtlı yolcular binebilir. Aynı sebeplerle, bu yolcuların varış sonrasında uçaktan en son inmeleri istenir.

 

Uçuş boyunca

Kabin ekibimiz tüm yolcularımıza uçuş güvenliği ve rahatlık sağlamak için oldukça eğitimlidir. Tüm istek ve ihtiyaçlarınızı uçuş boyunca ekibimizle paylaşabilirsiniz. Ancak kabin görevlilerimizin kişisel hijyen veya yemek konularında yardım etmelerine izin verilmez. Aynı şekilde, yolcuları kaldırmalarına veya taşımalarına ya da yolculara tıbbi hizmet sunmalarına da izin verilmez. İlacınızı alırken, tuvaleti kullanırken veya yemek yerken yardıma ihtiyaç duyuyorsanız uçuşunuz esnasında size yardımcı olması için kendi seyahat refakatçinizi ayarlamanız gerekir.

Tıbbi diyetiniz nedeniyle özel yemek ihtiyacınız var mı? Kıtalararası KLM uçuşları için çeşitli özel yemekler sipariş edebilirsiniz.

Özel yemekler hakkında daha fazlasını okuyun