Özel tıbbi gereklilikleri olan yolcular

Uçuşunuzda sağlık raporuna ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu raporun yanı sıra yanınıza aldığınız tüm ilaçlar ve tıbbi malzemeler için doktor reçetesi getirdiğinizden emin olun.
 

Sağlık raporu

Aşağıdaki durumlardan biri size uyuyorsa lütfen seyahatinizden önce doktorunuza danışın. Bazı durumlarda, seyahat acentesi tarafından veya tarafınızca tıbbi bilgi formu A belgesinin doldurulması gerekmektedir. Doktorunuz da tıbbi bilgi formu B belgesini doldurmak ve imzalamak durumundadır. Bu ayarlamayı sizin yerinize gerçekleştirebilmemiz için lütfen kalkıştan en geç 48 saat önce bu formları Havalimanı Tıp Hizmetlerine gönderdiğinizden emin olun.

  • Bulaşıcı hastalığı olan yolcularımız.
  • Uçuş esnasında tıbbi bakıma veya özel tıbbi ekipman desteğine ihtiyaç duyan yolcularımız.
  • Hayati tehlike oluşturabilecek hastalıkları olan veya uçuş esnasında güvenlikleri için özel bir ilaç desteğine ihtiyaç duyabilecek yolcularımız.
  • Koltuklarını normal veya dik durumda kullanamayacak olan yolcularımız.
  • Sıra dışı davranışlarla diğer yolcularımızın veya uçuş ekibinin konforunu ve memnuniyetini etkileyebilecek ya da uçuş güvenliği ve zamanlaması açısından olası tehlike oluşturabilecek bir hastalığı veya fiziksel koşulu bulunan yolcularımız
  • Bilinen komplikasyonları bulunan hamile yolcularımız.
  • Psikolojik bozukluğu bulunan ve yardıma ihtiyaç duyan, yanında refakatçisi olmayan yolcularımız

Sık Seyahat Edenler için Sağlık Kartı
Sık uçan ve tıbbi rahatsızlığı bulunan yolcularımızın her seyahatlerinde Tıbbi Bilgi Formu doldurmasının önüne geçmek için FREMEC (Sık Seyahat Edenler için Sağlık Kartı) kullanıyoruz. Bu kart, kartta belirtilen süre boyunca geçerlidir. FREMEC kartı sadece yılda en az iki kez seyahat ediyorsanız kullanılabilir. FREMEC sahibi olmanız, ihtiyaçlarınızı mümkün olduğunca göz önünde bulundurmamızı sağlar. Bununla birlikte, rezervasyonunuzu en az 48 saat önceden yapmaya devam etmeniz gerekmektedir. FREMEC hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen KLM HİZMETLERİ ile iletişime geçin.

 

Uçağa ilaç ve tıbbi malzeme getirme

Uçuşunuz sırasında ihtiyaç duyacağınız tüm ilaçların el bagajınızda bulunduğundan emin olun. Sıvı taşınmasına ilişkin kısıtlamalar ilaçlar için uygulanmamaktadır. Uçağın kargo bölümüne aktarılacağı ve uçuş boyunca ulaşamayacağınız için ilaçlarınızı asla check-in bagajınıza koymayın. Gümrük veya güvenlik görevlilerinin soru sorması ihtimaline karşın yanınızdaki ilaçlara ve tüm şırıngalara ilişkin İngilizce yazılmış bir doktor reçetesi getirin.

Uçağımızdaki buzdolabı sınırlı bir alana sahip olduğundan yanınıza soğuk tutan poşet veya termos almanızı tavsiye ederiz. Bununla birlikte, ambalajı küçük olan ilaçlar uçaktaki buzdolabında saklanabilir.

Koltuk altında saklanabilir veya bitişikteki bir koltuğa bağlanabilir olması şartıyla belli tıbbi ekipmanları ve destek ekipmanlarını da uçağa getirebilirsiniz. Uçakta size bir güç kaynağı verebileceğimizi taahhüt edemiyoruz. Bu yüzden yanınızda yeterli sayıda tam dolu batarya getirmelisiniz. Bataryalarınızın beklenen maksimum uçuş süresinin en az yüzde 150'si boyunca dayanması gerekir. Bu bataryalar da aynı şekilde koltuğunuz altında saklanabilir olmalıdır.

Bataryaların (lityum) uçağa getirilmesine ilişkin kısıtlamalar hakkında daha fazlasını okuyun

 

Uçakta oksijen

Tüm KLM uçuşlarında ilave oksijen sağlayabiliriz. Kabin ekibimiz bu ekipmanın kullanımında size yardımcı olacaktır. Bu oksijen kaynağı, acil durumlarda kullanılan oksijen kaynağına göre farklı işleyişe sahiptir. Bu hizmeti almak standart bir ücrete tabidir ve kalkıştan en geç 48 saat önce bir Tıbbi Bilgi Formu göndererek talep edilmesi gerekir.

Oksijen kaynağını tıbbi durumunuz için gereken miktara tam olarak ayarlayabiliriz (dakikada maksimum 5,2 litre). Bu olanak yalnızca uçakta mevcuttur. Havalimanında oksijene ihtiyaç duyuyorsanız, KLM olarak bu olanağı size Amsterdam Schiphol Havalimanı’nda sağlayabilir ancak diğer havalimanlarında sağlayamayız.

Taşınabilir Oksijen Yoğunlaştırıcı
Taşınabilir Oksijen Yoğunlaştırıcılarının (POC) uçakta kullanılmasına yalnızca bataryalı veya hem bataryalı hem de net güç ile çalışır olmaları durumunda izin verilir. Lütfen POC cihazınızın taşınması için kalkışınızdan yeterince süre önce rezervasyon yaptığınızdan emin olun. Bu ayarlamayı sizin yerinize gerçekleştirebilmemiz için kalkıştan en geç 48 saat önce KLM HİZMETLERİ ile iletişime geçin.

Maalesef uçaktaki tüm yolcu koltuklarında size bir güç kaynağı verebileceğimiz taahhüdünde bulunamıyoruz. Bu nedenle POC cihazınız için tamamen şarj edilmiş bataryalarınızı yanınızda getirmelisiniz. Bataryalarınızın beklenen maksimum uçuş süresinin en az yüzde 150'si boyunca dayanması gerekir. Bataryaları koltuğunuzun altında saklanmanız gerekmektedir. Yedek bataryalara sadece el bagajınızda izin verilir ve bunları asla check-in bagajına koyamazsınız.