Zihinsel, gelişimsel ya da duyusal engeli olan yolcular

Seyahat etmeyi, zihinsel veya gelişimsel engeli bulunan ya da görme veya duyma kaybı yaşayan yolcularımız da dahil herkes için konforlu ve uygun hale getirmeyi amaçlıyoruz.
 

Zihinsel ya da gelişimsel engeli olan yolcular

Zihinsel ya da gelişimsel engeli (Down sendromu ya da Alzheimer gibi) olan yolcular tek başlarına seyahat ediyorlarsa, uçak ile kapı arasındaki gidiş ve gelişlerinde rehberlik yardımı talep edebilirler. Uçakta, yolcular güvenlik talimatlarını anlayabilmeli ve tahliyeleri esnasında kabin ekibine yardımcı olabilmelidir. Bu mümkün değilse, seyahat sırasında yolcunun yanında özel bir güvenlik asistanı olmalıdır. Asistanı kendiniz ayarlayabilir veya uygun birini bulabilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uçuş sırasında yolcuya yardım edecek bir güvenlik asistanı olmadan uçağa biniş kabul edilmeyecektir.

Özel yardım talep etme hakkında daha fazlasını okuyun
 

Görme ya da duyma kaybı olan yolcular

Uçuş ve biniş bilgilerini, havalimanı boyunca yer alan uçuş bilgi ekranlarında açıkça görebilir ve genel anons sisteminden takip edebilirsiniz. Bununla birlikte, yer ekibimizden dilediğiniz zaman çekinmeden yardım isteyebilirsiniz. Önceden talep edilmesi halinde, ekibimiz kapıya gidiş ve gelişlerinizde de size eşlik edebilir.

Uçakta bulunan uçuş güvenliği kartı ve videosu (altyazılar dahil) çok sayıda görsel içerik barındırır. Uçak tuvaletlerindeki görevli çağrı butonlarının yanı sıra uçuş güvenlik kartı da braille alfabesiyle mevcuttur.

Rehber köpeğinizle mi seyahat ediyorsunuz? Rehber köpekle seyahat hakkında daha fazlasını öğrenin