Hareket kabiliyeti kısıtlı olan yolcular

Kendi (elektrikli) tekerlekli sandalyeniz veya yürüteciniz ile mi seyahat ediyorsunuz ya da uçuşunuz esnasında yatay bir şekilde uzanmanız mı gerekiyor? Hareket kabiliyeti kısıtlı olan tüm yolcularımız için konforlu ve uygun bir seyahat deneyimi sunmaya çabalıyoruz.
 

Kendi tekerlekli sandalyenizle seyahat

Yolculuğunuza kendi tekerlekli sandalyenizi getirmek istiyorsanız sandalyenizi sizin için ücretsiz olarak taşırız.

Yanınızda elektrikli veya akülü tekerlekli sandalye mi getiriyorsunuz? Elektronik cihazların veya bataryaların getirilmesiyle ilgili kısıtlamaların geçerli olduğunu lütfen unutmayın. Sizin için en iyi çözümü bulabilmemiz için lütfen KLM HİZMETLERİ ile iletişime geçin.

Kabinde izin verilen tekerlekli sandalyeler
El bagajına yönelik maksimum boyut ve ağırlık gereksinimlerini karşıladığı sürece kabinde katlanabilir, açılır-kapanır veya sökülebilir manuel yolcu tekerlekli sandalyelerine izin verilir: maks. 55 x 35 x 25 cm (21,5 x 13,5 x 10 inç) ve maks. 12 kg (26 lbs). Amerika Birleşik Devletleri kalkışlı veya varışlı uçuşlarda 33 x 92 x 107 cm (13 x 36 x 42 inç) ölçülerini geçmeyen tekerlekli sandalyelere izin verilir. Kabinde tekerlekli sandalyeler için çok kısıtlı bir alanımız olduğunu lütfen unutmayın. Yer kalmaması durumunda ne yazık ki tekerlekli sandalyenizi kabinde taşıyamayız.

Check-in bagajı olarak verilen tekerlekli sandalyeler
Manuel veya elektrikli olması fark etmeksizin tüm tekerlekli sandalyeler check-in bagajı olarak taşınabilir. Sizin için gerekli ayarlamaları yapabilmemiz için talebinizi uçuşunuzdan olabildiğinde önce (en geç kalkıştan 48 saat önce) bildirin. Taşıyabileceğimiz (elektrikli) tekerlekli sandalye sayısı sınırlıdır ve uçağın boyutuna bağlı olabilir.

Aşağıda, check-in bagajı olarak taşınan tekerlekli sandalyelerin her bir uçak tipine göre boyut ve ağırlık sınırı verilmiştir:

Uçak tipi

Maks. ölçüler
(u x g x y)

Maks. ağırlık

Boeing 777, 747, 787 ve Airbus 330

152 x 139 x 149 cm /
59,5 x 54,5 x 58,5 inç

Maks. ağırlık yok

Boeing 737

112 x 113 x 85 cm /
44 x 44,5 x 33 inç

Maks. ağırlık yok

Embraer 175 ve 190

120 x 100 x 70 cm /
47 x 39 x 27,5 inç

150 kg / 331 lbs


Tekerlekli sandalyenizin boyutları havalimanında kontrol edilecektir. Check-in bagajı olarak taşınan tüm tekerlekli sandalyeler, hasarları önlemek ve uçuş esnasında pillerin düşmesine engel olmak için yalnızca dik pozisyonda konumlandırılır.

Tekerlekli sandalyenizin taşınması için rezervasyon yapma hakkında daha fazla bilgi edinin

 

Havalimanında tekerlekli sandalye kullanımı

Yanınızda getirdiğiniz tekerlekli sandalyenin çeşidine bağlı olarak sandalyenizi check-in işleminden sonra da kullanabilirsiniz.

Manuel tekerlekli sandalye
Manuel tekerlekli sandalyenizin check-in işlemini normalde önerilen havalimanına geliş zamanından en geç 30 dakika önce gerçekleştirmenizi rica ediyoruz. Giden yolcu salonunda havalimanının tekerlekli sandalyeleri mevcuttur.

Kalkış kapısına gidene kadar kendi tekerlekli sandalyenizi kullanmak istiyorsanız lütfen rezervasyonunuzu yaparken bunu belirtin. Check-in sırasında tekerlekli sandalyeniz check-in bagajı olarak etiketlenecek fakat uçağa kapıda yüklenecektir. Yer görevlimizin size verdiği erken biniş saatinde kalkış kapısında olduğunuzdan emin olun. Kapıdaki çalışanlarımız sizin uçağa erken binmenizi sağlayacaktır.

Aktarma zamanı 3 saatten daha az olan kısa transferlerde, check-in işlemi yapılmış tekerlekli sandalyenizi havalimanında kullanamazsınız. Bu gibi durumlarda tekerlekli sandalyeniz uçuş güzergahınızdaki bir sonraki uçağa doğrudan transfer edilir. Bu hizmeti uçuşunuzdan en geç 48 saat önce talep ettiyseniz ve transferinizi yaptığınız havalimanı izin veriyorsa, transfer için 3 saatten fazla vaktinizin olduğu durumlarda tekerlekli sandalyenizin kapıda hazır bulunmasını sağlarız.

Bazı havalimanlarında tekerlekli sandalyeniz varış noktasındaki kapıda size geri teslim edilebilir. Bu mümkün değilse, tekerlekli sandalyeniz diğer manuel veya elektrikli tekerlekli sandalyeler ve scooter’larla birlikte gelen yolcu salonuna alınır ve uçuşunuzun bagaj konveyörünün yanına konulur. Bu durumda bagaj konveyörüne kadar olan yolculuğunuzu gerçekleştirmeniz için size havalimanındaki bir tekerlekli sandalye tahsis edilir.

Elektrikli veya akülü tekerlekli sandalye
Kendi elektrikli veya akülü tekerlekli sandalyenizi mi getiriyorsunuz? Bu tekerlekli sandalyeler daima check-in bagajı olarak taşınmalıdır. Normalde önerilen havalimanına geliş zamanından en geç 1 saat önce havalimanına vardığınızdan emin olun.

Tekerlekli sandalyenizi taşımak için havalimanında hiçbir paketleme malzememiz bulunmamaktadır. Hasarları önlememize yardımcı olmak için minderler ve ayak dayama yerleri gibi ayrılabilir parçalarının tümünü el bagajınıza koymanızı rica ediyoruz. Sonrasında bu parçalar, izin verilen ilave el bagajı olarak kabul edilecektir. Bu mümkün değilse bunları tekerlekli sandalyeye bantlamanızı rica ediyoruz. Tekerlekli sandalyenin türüne bağlı olarak, kısa devreleri önlemek için pil veya güç kablolarını çıkarmanızı ve terminallerin izolasyonunu sağlamanızı da isteyebiliriz.

Check-in işlemini yaptıktan sonra havalimanında sizin için hazır bulundurduğumuz tekerlekli sandalyelerden birini kullanabilirsiniz. Tekerlekli sandalyenize tamamen bağlıysanız, sizin için hangi ek ayarlamaların yapılabileceğini kontrol edebilmemiz için lütfen KLM HİZMETLERİ ile iletişime geçin.

Havalimanı tekerlekli sandalyeleri
Her bir havalimanında, check-in ile kapı arasında ve varış sonrasında kullanılabilecek tekerlekli sandalyeler mevcuttur. Bu tekerlekli sandalyeler yolcunun manuel kullanımına uygun olmadığı için bir çalışanın veya seyahat refakatçisinin tekerlekli sandalyeyi sizin için itmesi gerekir. Kapı ile uçaktaki koltuğunuz arasında taşıma işlemi gerekiyorsa daha küçük tip bir tekerlekli sandalye kullanılacaktır.

Amsterdam Schiphol Havalimanı ve bazı diğer havalimanlarında, hareket kabiliyeti kısıtlı olan yolcuları bir yerden bir yere taşımak için elektrikli araba kullanılabilir. Bununla birlikte, bir elektrikli arabanın veya manuel tekerlekli sandalyenin kullanılacağını garanti edemeyiz.

Alternatif biniş yöntemleri
Bazı noktalarda biniş ve iniş için merdiven kullanılır. Merdivenleri inip çıkamıyorsanız, size alternatif bir biniş yöntemi sunabilmemiz için bizi önceden bilgilendirmeniz gerekir. Bu amaca yönelik özel bir kamyon kullanabiliriz. Bu alternatifler geliştirilebilecek en rahat çözümler olmayabilir ancak güvenliğinizi, mahremiyetinizi ve rahatınızı sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yaptığımızdan emin olabilirsiniz.

 

Yürüteciniz ile seyahat

Yürütecinizin check-in işlemi ücretsiz gerçekleştirilebilir. Kalkış kapısına gidene kadar kendi yürütecinizi kullanmak istiyorsanız lütfen check-in yaparken bunu belirtin. Yürüteciniz check-in bagajı olarak etiketlenecek ancak siz kapıya varana kadar uçağa yüklenmeyecektir.

 

Uçuş esnasındaki imkanlar

Hareket kabiliyeti kısıtlı olan yolcular için uçak içinde aşağıdaki imkanları sunarız:

  • Katlanabilir tekerlekli sandalye: Tüm KLM ve KLM Cityhopper uçaklarında uçuşta kullanım için mevcuttur. Bu tekerlekli sandalyeler uçağımızın koridoruna uygun ölçülerde olması için özel tasarlanmıştır. Tuvalete gidiş ve gelişlerinizde bu tekerlekli sandalyelerden birinin kullanılmasını istemekten çekinmeyin. Kabin görevlilerimiz bu tekerlekli sandalyeleri kullanırken size yardımcı olacaktır ancak sizi kaldırma veya taşıma yetkileri yoktur.
  • Tüm KLM uçaklarımızdaki tuvaletlerde tutunma çubukları mevcuttur. KLM’nin tüm Boeing 777, Boeing 787 ve Airbus A330 uçaklarında tekerlekli sandalyelerin girebileceği tuvaletler mevcuttur. Boeing 737, Boeing 747 ve Embraer 190 uçaklarımız tuvalet alanını genişletebilmek için katlanabilir perdeye sahiptir. Tuvalet bölümüne gidiş ve gelişlerinizde kabin görevlilerimiz size yardımcı olacaktır ancak tuvalet bölümü içerisinde size yardımcı olma yetkileri bulunmamaktadır. Tuvaleti kullanırken yardıma ihtiyaç duyuyorsanız, uçuşunuz esnasında size yardımcı olması için kendi seyahat refakatçinizi ayarlamanız gerekir.
  • Tüm uçaklarımızda kol dayanağına sahip koridor koltukları ve orta koltuklar vardır. Böylece koltuğunuza rahatça geçebilirsiniz. Hareket eden kol dayanaklı koridor koltuğu sayısı ve yerleri uçak tipine göre değişebilir. Sizin için en uygun koltuğu rezerve edebilmemiz için lütfen KLM HİZMETLERİ ile iletişime geçin.


Uçuş güvenliği düzenlemelerine uygun olup olmadığını görmek için ortotik konumlandırma cihazı gibi özel koltuk çözümleri Uçuş Standartları ve Uygunluğu departmanımız tarafından her zaman kontrol edilir. Uygunsuzluk durumunda bu cihazlar maalesef uçağa kabul edilemez. Bu ayarlamayı sizin yerinize gerçekleştirebilmemiz için lütfen kalkıştan en geç 48 saat önce KLM HİZMETLERİ ile iletişime geçin.

 

Sedye hizmeti

Tıbbi nedenlerle uçuşunuzu yatay bir şekilde uzanarak geçirmeniz gerekiyorsa sedye hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Bu hizmet için ek ücretler uygulanır. Pek çok durumda bu hizmet, taşıma işleminizden sorumlu uygun kuruluş tarafından sizin için rezerve edilecektir.

Uçaktaki ayrı bir bölümde ağırlanır ve böylelikle diğer yolcular tarafından rahatsız edilmeden rahatça ve mahremiyet içinde seyahat edebilirsiniz. Bununla birlikte tıbbi yardım sağlayabilecek birinin size eşlik etmesi gerekir.

Sedye hizmetine rezervasyon yapmak için lütfen KLM HİZMETLERİ ile iletişime geçin.