Amerika Birleşik Devletleri’ne Seyahat

Amerika Birleşik Devletleri’ne uçacağınız zaman, özel kurallar uygulanır. Vize almanıza gerek yoksa, ESTA seyahat onayı almanız gerekecektir. Ayrıca, havayolu firmalarının yolculardan toplaması gereken bilgiler vardır.

Amerika Birleşik Devletlerine/buradan bagaj

 • 453 gram veya üzeri ağırlığa sahip yazıcı veya toner kartuşlarının Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılan uçuşlarda bagajınıza konulmasına izin verilmez. Bu, hem el bagajı hem de check-in bagajları için geçerlidir.
 • Patlayıcı maddeler için bagajın incelenmesi gerekliliği sebebiyle, TSA onaylı kilit yoksa taşıma bagajınızı kilitlemenize izin verilmez. Bu kilitleri birçok bavul mağazasından alabilirsiniz.

Uçuşunuzu rezerve ederken

Amerika Birleşik Devletlerinin ‘Güvenli Uçuş politikası’ havayolu firmalarından uçuşunuz için rezervasyon yapılırken bazı kişisel bilgileri girmelerini istemektedir. Bu ‘Güvenli Uçuş verileri’ pasaportunuzda yazdığı şekilde cinsiyetiniz, doğum tarihiniz ve adınız ve soyadınız gibi bilgileri içerir.

Tüm yolcularımızın bu bilgilerini kalkıştan en geç 72 saat öncesine kadar Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Güvenliği İdaresine (TSA) bildirmemiz gereklidir. Uçuşunuzu kalkıştan 72 saat önce rezerve ettiyseniz ‘Güvenli Uçuş’ bilgilerinizi rezervasyon anında göndereceğiz.

Ekstra masrafları önlemek ve uçuşunuza binmenizi sağlamak için, bu ‘Güvenli Uçuş’ bilgilerinizi bizlere zamanında vermenizi rica ederiz. Uçuşunuzu seyahat acentesi ile rezerve ettiyseniz, bu bilgileri zamanında acentenize verdiğinizden emin olun. Eğer check-in işlemlerinizi online olarak veya havalimanındaki self-servis kiosklardan yapmak isterseniz, ‘Güvenli Uçuş’ bilgilerinizi almamız gerekmektedir.

Elektronik seyahat onayı (ESTA) talebinde bulunmanız gerekirse Detaylı Yolcu Bilgilerinizi (API) vermek zorunda kalacaksınız. Lütfen aşağıdan daha fazlasını öğrenin.

ESTA seyahat onayı

Vize Feragat Programı kapsamındaki ülke vatandaşları vizesiz olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat edebilirler. Ancak, tamamlayıcı seyahat onayı (ESTA) için başvurmaları gereklidir. ESTA seyahat onayı olmadan, bu yolcuların Amerika Birleşik Devletleri’ne giden uçağa binmelerine izin verilmez.

Tüm ülkelerden gelen yolcuların Amerika Birleşik Devletleri’ne olan uçuşlarında online veya kiosklarda check-in yapabilmeleri için ESTA seyahat onayına sahip olması gereklidir.

ESTA için isterseniz doğrudan başvurabilir veya partnerimiz CIBT’den bir ücret karşılığında her şeyi halletmesini isteyebilirsiniz.

ESTA ve Vize Feragat Programı ülkeleri hakkında daha fazlasını okuyun

Kalkıştan önce belge kontrolü

Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan Amerika Birleşik Devletleri’ne bir Delta Air Lines uçuşunda seyahat edecekseniz, biniş kartınızda belirtildiği gibi, kalkış kapısından önce ekstra bir belge kontrolünden geçmeniz gerekecektir. Bu merkezi güvenlik kontrol noktasında kesin kapı numaranızı da alacaksınız. Lütfen bu kontrol için bir miktar ekstra zaman ayırın.

Pasaport

Amerika Birleşik Devletleri’ne giden tüm yolcular makine ile okunabilen (ayrıca MRP veya makinece okunabilir pasaport olarak bilinir) bir e-pasaporta sahip olmak zorundadır. Ne zaman ve nerede düzenlendiğine bağlı olarak, bu pasaport dijital fotoğrafa ve içinde çipe sahip olmalıdır.

Bebekler ve daha büyük çocuklar kendi pasaportlarına sahip olmalıdır; ebeveynlerinden birinin pasaportu ile seyahat edemeyebilirler.

E-pasaport olmayan geçici veya acil durum pasaportunuz varsa, Vize Feragat Programı kapsamında seyahat edemezsiniz. Bu durumda Amerika Birleşik Devletleri seyahatiniz için vize başvurusu yapmalısınız.

Detaylı Yolcu Bilgileri

Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat ediyorsanız, çeşitli kişisel bilgileri almamız gereklidir. Bu Detaylı Yolcu Bilgilerini (API) olabildiğince erken:

 • seyahat acentenize
 • Yolculuğum bölümü üzerinden
 • kalkışa 24 saat kalmasından 1 saat kalana kadar online check-in esnasında bildirmenizi tavsiye ederiz.
 • havalimanındaki bir kioskta. Sadece kontuarda check-in yapabileceğiniz bir havalimanından kalkış yapacaksanız, çalışanlarımız pasaportunuza bu bilgileri kaydedecektir.


Ayrıca seyahatinizden önce API formunu da indirebilirsiniz. API verileri şunları içerir:

 • Soyadınız ve adınız
 • Doğum tarihiniz ve cinsiyetiniz
 • Pasaport numarası
 • Pasaportu veren ülke
 • Pasaport son geçerlilik tarihi
 • Uyruk
 • Yaşadığınız ülke
 • Kalacağınız geçici adres Bu adres ev numarası, sokak, şehir/kasaba, eyalet kısaltması ve posta kodunu içermelidir.


Aşağıdaki durumlarda geçici adresi bildirmeniz gerekli değildir:

 • Resmi olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde ikamet ediyorsanız.
 • Dönüş yolculuğu yapıyorsanız, Amerika Birleşik Devletleri’nde Amerika Birleşik Devletleri dışındaki bir noktaya aktarma yapacaksanız ve bu aktarma 8 saat içinde olacaksa. Adres bölümünü doldururken, lütfen ‘Transit to Non-US country’ (‘ABD dışı ülkeye Transit geçiş’) ve seyahatinizin son durağını girin. 
 • Gemi turuna çıkacaksanız. Adres bölümünü doldururken lütfen şunları girin: ‘Transit to Cruise Line’ (‘Gemi Turuna Transit Geçiş’), geminin adı ve gezinin başlayacağı şehir ve eyaletin adını da yazınız.
 • Amerika Birleşik Devletleri’ni karavan ile gezecekseniz. Mümkünse, planlanan lokasyona dair bilgi veriniz.


Detaylı Yolcu Bilgileri formunu indir
Kalkış havalimanları için check-in hizmetlerini görüntüle