Podróżowanie ze zwierzętami

W przypadku większości lotów KLM istnieje możliwość zabrania na pokład kota lub psa. Aby zapewnić Państwa zwierzęciu łatwą i bezpieczną podróż, oferujemy szeroki wybór opcji podróży.
 

Rezerwacja dla zwierzęcia

Rezerwację dla zwierzęcia należy zrobić oddzielnie, kontaktując się z Centrum kontaktu z klientem KLM Sugerujemy dokonanie rezerwacji dla zwierzęcia bezpośrednio po dokonaniu rezerwacji swojego biletu, najpóźniej 48 godzin przed podróżą.
 

Zwierzęta na pokładzie samolotu

Podróżując w klasie ekonomicznej, małego kota lub psa można zabrać na pokład samolotu w przypadku większości lotów KLM, a w klasie biznesowej – w przypadku większości lotów KLM na terenie Europy. Należy spełnić następujące wymogi:

 • Zwierzę musi mieć przynajmniej 10 tygodni.
 • Zwierzę musi podróżować w specjalnej torbie podróżnej o maksymalnych wymiarach 46 x 28 x 24 cm (długość x szerokość x wysokość). Zwierzę musi mieć możliwość swobodnego stania i leżenia.
 • Całkowita waga zwierzęcia wraz z torbą podróżną lub transporterem może wynosić maksymalnie 8 kg.
 • Transporter musi zostać umieszczony pod siedzeniem znajdującym się przed Państwem (nie jest to możliwe w rzędach przy wyjściach). Podczas lotu nie wolno wyjmować zwierzęcia z torby podróżnej lub transportera.

W kabinie znajduje się ograniczona ilość miejsca na transportery. Niestety, podczas międzykontynentalnych lotów KLM w klasie biznesowej nie ma możliwości zabrania zwierzęcia do kabiny. Związane jest to z brakiem miejsca pod siedzeniem znajdującym się przed Państwem. 


W przypadku psów asystujących osobom niepełnosprawnym w kabinie obowiązują specjalne zasady. Szczegółowe informacje na temat podróży ze zwierzęciem asystującym osobom niepełnosprawnym można uzyskać kontaktując się z KLM CARES.

 

Zwierzęta w luku bagażowym

Państwa kot lub pies może podróżować w wentylowanej części luku bagażowego podczas większości lotów KLM.* Muszą być spełnione następujące wymogi: 

 • Zwierzę musi mieć co najmniej 10 tygodni.
 • Zwierzę musi podróżować w transporterze zgodnym z wymogami IATA (np. transporter marki Sky lub Vari). Poniżej podajemy dokładne zasady dotyczące transporterów dla zwierząt.
 • Całkowita waga zwierzęcia wraz z transporterem nie może przekraczać 75 kg (165 funtów).
 • W jednym transporterze mogą podróżować razem 2 dorosłe zwierzęta o podobnej wielkości, które potrafią zgodnie przebywać ze sobą. Każde z nich może ważyć maksymalnie 14 kg (30 funtów). W jednym transporterze mogą także podróżować 3 zwierzęta do 6. miesiąca życia z tego samego miotu. Każde z nich może ważyć maksymalnie 14 kg (30 funtów).

* Państwa zwierzę nie może podróżować w luku bagażowym Boeinga 737-900 i Boeinga 787-10. Zimą podczas lotów linią KLM Cityhopper (Embraer 175 i Embraer 190) trwających dłużej niż 2 godziny zwierzęta nie mogą podróżować w luku bagażowym.

W czasie lotu nie ma możliwości podania jedzenia ani wody zwierzętom podróżującym w luku bagażowym.

Ze względu na wysoką temperaturę i stres zwierzęta z płaskim nosem, takie jak boksery, pekińczyki i koty perskie, mogą mieć podczas lotu problemy z oddychaniem. Większość zwierząt z płaskim nosem nie może być transportowana w luku bagażowym, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na ich samopoczucie. Jednak mogą być transportowane w kabinie lub jako ładunek. Buldogi angielskie i francuskie, boston teriery i mopsy mogą być transportowane wyłącznie w kabinie.

 

Transportery

Kennel image describing the rules

W przypadku przewozu zwierzęcia w luku bagażowym, transporter musi spełniać kilka warunków:

 • Transporter musi mieć pokrywę z włókna szklanego lub sztywnego plastiku. Transportery drewniane, z metalowymi prętami lub z drucianej siatki są niedozwolone.
 • Kółka należy odkręcić lub jeśli są wysuwane, należy je wyjąć bądź zabezpieczyć taśmą klejącą.
 • Drzwi transportera muszą posiadać centralny system zamykania, który blokuje zarówno zamek górny, jak i dolny. (A)
 • Zawiasy i kołki blokujące muszą wystawać co najmniej na 1,6 cm poza poziome profile powyżej i poniżej drzwi, gdzie umieszczone są kołki. (B)
 • Obydwie części transportera muszą być połączone śrubami. Inne systemy zamykające są surowo zabronione. (C)
 • Transporter musi być wystarczająco wysoki, żeby zwierzę mogło stać nie dotykając jego górnej części, z łatwością się obrócić i leżeć w naturalnej pozycji.
 • Podłoga transportera musi być wyłożona kocem, gazetą lub innym materiałem chłonnym. Słoma jest niedozwolona.
 • Transporter musi posiadać 2 przymocowane miski na jedzenie lub 1 przymocowaną miskę z 2 oddzielnymi pojemnikami na jedzenie i wodę.

Odpowiedni transporter można nabyć w większych sklepach zoologicznych lub u specjalistycznego przewoźnika. Z boku transportera należy przykleić naklejkę z imieniem zwierzęcia i wytycznymi dotyczącymi karmienia.

 

Zwierzęta jako ładunek

Chcą Państwo zabrać ze sobą w podróż więcej niż 3 zwierzęta? W takim przypadku zwierzęta muszą podróżować jako ładunek. Zwierzę powinno podróżować na pokładzie linii Air France-KLM Cargo jako ładunek, jeśli:

 • Waga zwierzęcia wraz z transporterem wynosi więcej niż 75 kg.
 • Rozmiar transportera wynosi ponad 292 centymetry (długość + szerokość + wysokość).
 • Państwa zwierzę nie podróżuje tym samym lotem, co Państwo.
 • Zwierzę może podróżować wyłącznie do tych krajów, których władze zezwalają na transport zwierząt jako ładunek.


W sprawie transportu zwierzęcia jako ładunek należy skontaktować się ze specjalistycznym przewoźnikiem. Listę specjalistycznych przewoźników w Holandii można znaleźć na stronie internetowej Air France-KLM Cargo. Można także sprawdzić informacje na stronie internetowej Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Zwierząt IPAT. 

 

Przed wylotem

Przed podróżą należy zadbać o wymagane szczepienia i niezbędne dokumenty podróży. W celu uzyskania informacji na temat niezbędnych dokumentów oraz zasad dotyczących przewozu zwierząt należy skontaktować się z ambasadą kraju, z którego Państwo wylatują, w którym mają przesiadkę i do którego przylatują.

Więcej informacji na temat podróży można znaleźć na poniższych stronach internetowych:
 • Podróż z, do i na terenie Unii Europejskiej: regulacje Komisji Europejskiej. 
 • Niektóre kraje nie zezwalają na transport zwierząt do lub z tych krajów. Więcej informacji na temat takich wyjątków można znaleźć na stronie internetowej IATA .
 

Koszty

Przygotowanie zwierzęcia do podróży:
 • Na 5 dni przed podróżą należy zacząć przyzwyczajać zwierzę do transportera.
 • Na 2 godziny przed podróżą zwierzę nie powinno jeść ani pić. Przed podróżą należy wyprowadzić psa na spacer.
 • Sugerujemy, aby nie podawać zwierzęciu środków uspokajających. Spowodują one, że zwierzę przyzwyczai się do nowego otoczenia z opóźnieniem, a w czasie lotu spadnie jego temperatura ciała. Podanie środków uspokajających zwierzęciu powinno być zawsze uzgodnione z weterynarzem.


Na lotnisku zostanie sprawdzonalista kontrolna zwierzęcia, jego dokumenty podróży oraz transporter  (lista dostępna jest tylko w języku angielskim).

Odprawa zwierzęcia może zająć trochę czasu. Sugerujemy przybycie na lotnisko 3 godziny przed planowaną podróżą i zabranie ze sobą wypełnionego formularza przewozu zwierzęcia w luku bagażowym.
 

Opłaty i transfer

Opłata za przewóz zwierzęcia wynosi od 30 do 200 EUR, w zależności od miejsca docelowego. Dodatkowo, jeśli zwierzę podróżuje jako bagaż rejestrowany, a czas oczekiwania na kolejny lot na lotnisku Schiphol w Amsterdamie wynosi 2 lub więcej godzin, pobierana jest dodatkowa opłata w wysokości 150 EUR (200 USD/CAD) za opiekę nad zwierzęciem w tym czasie.

W hotelu dla zwierząt zwierzę otrzyma wodę i jedzenie. Psy zostaną wyprowadzone na spacer, a koty dostaną czystą kuwetę i spędzą czas w większym transporterze.

Więcej informacji na temat hotelu dla zwierząt (strona internetowa Air France KLM CARGO) 